Śnieżnicki Klub Biznesu. Samorządowcy i przedsiębiorcy debatowali na temat problemów

opr. Damian Bednarz/info. Śnieżnicki Klub Biznesu
Śnieżnicki Klub Biznesu
Udostępnij:
Szalejąca inflacja i problemy z wdrożonym programem "Polski Ład" dopinguje osoby zajmujące się biznesem do skupiania się w grupach. Tylko poprzez nie ich głosy niezadowolenia mogą być bardziej donośne i mocniej artykułować obawy o przyszłość prowadzonych firm. Mówiono o tym podczas spotkania zorganizowanego przez Śnieżnicki Klub Biznesu w siedzibie lądeckiego Inkubatora Przedsiębiorczości w czwartkowe popołudnie.

Koordynator Śnieżnickiego Klubu Biznesu- Adam Jaśnikowski na wstępie spotkania wskazał, że z każdym tygodniem wzrasta zainteresowanie działalnością klubu, który chce być wyrazicielem opinii swoich członków i sympatyków. I jednych, i drugich przybywa, bo wyjście im naprzeciw właśnie poprzez takie konferowania pozwala bezpośrednio wskazać problemy, podsunąć pomysły na ich rozwiązanie, posłuchać zaproszonych przedstawicieli władz różnego szczebla. Adam Jaśnikowski zapowiedział kolejne spotkania z formułą otwartą dla biznesu, do której zaproszeni zostaną politycy i samorząd województwa.

Planowana jest kontynuacja działań w sprawie uruchomienia wspomnianej linii kolejowej nr 322, sprawa inwestycji wokół elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach w gminie Bystrzyca Kłodzka oraz dyskusja nad projektem strategii rozwoju południa i zachodu województwa dolnośląskiego Sudety 2030.

Piotr Wdowiak - drugi koordynator Klubu Biznesu – hotelarz z Bystrzycy Kłodzkiej - wskazuje, że przy obecnej sytuacji gospodarczej kraju, wywołanej rosnącą inflacją i niepokojącą zwyżką cen towarów i usług, przedsiębiorcy niemal od razu potwierdzają swój udział w tego rodzaju spotkaniach.

- Nie jestem związany z żadną partią polityczną, moja partia nazywa się Lądek-Zdrój – mówił podczas spotkania burmistrz Lądka Roman Kaczmarczyk, zwracając uwagę na trudności w funkcjonowaniu gminy m.in. przez otrzymywaną z roku na rok, coraz mniejszą subwencję oświatową.

Lech Kawecki -wiceburmistrz Stronia Śląskiego – zadeklarował wspieranie dialogu z przedsiębiorcami plus wsparcie dla inicjatyw otwarcia linii kolejowej nr 322 Kłodzko- Lądek Zdrój - Stronie Śląskie z dwoma gotowymi dworcami.

Zbigniew Szczygieł – prezes Wołowiny Sudeckiej - podkreślał sukces integracji rolników i firm wokół wołowiny sudeckiej. Namawiał do integracji przedsiębiorców.

- Rząd i sejmik oba rządzone przez PiS, powinny liczyć się z grupą przedsiębiorców. Pojedynczy biznes nie ma szans na głos. Rząd nie odsunął podniesienia podatków dla przedsiębiorców w tzw. Polskim Ładzie i nic nie robi, by zapewnić stabilne otoczenie dla biznesu. Dziś w Polsce mamy rekordowo niski poziom inwestycji samorządowych i prywatnych - mówił.

W podobnym tonie przemawiał -prezes Stowarzyszenia Masywu Śnieżnika Ryszard Wojtaszek, który zachęcał przedsiębiorców do tworzenia stowarzyszeń przedsiębiorców, by ich głos był bardziej słyszalny wśród decydentów politycznych.

- Rok 2022 przywitał nas drożyzną, inflacją najwyższą od ponad 20 lat, wysokimi stopami procentowymi i tak zwanym Polskim Ładem, który wprowadził przedsiębiorcom chaos i nieład. Do tego mamy pandemię, z którą tak jak z inflacją rząd sobie nie radzi. To wszystko jest bombą z opóźnionym zapłonem. Brakuje mądrych, odważnych i odpowiedzialnych decyzji rządu. Drogi prąd i gaz? Transformacja energetyczna powinna rozwijać się w najlepsze. Były na to pieniądze z ETS-u. To około 58 mld złotych. Co z nimi zrobił rząd? Nie wiemy. Rząd zmarnował 6 lat. Nie zainwestował pieniędzy w budowę sieci przesyłowych ani też w magazynowanie energii. Rząd zafundował Polakom 6 lat dewastacji OZE. Za to sprowadzał węgiel z Rosji, blokuje drogę do budowy nowych farm wiatrowych i uderza w fotowoltaikę - mówiła obecna na spotkaniu posłanka Monika Wielichowska.

Tomasz Dutkiewicz z Kletna – aktywista społeczny na rzecz uruchomienia kolei, autor jednej z petycji, nawoływał o spotkanie w szerokim gronie dla rozwoju ziemi kłodzkiej.

Adam Łącki – radny rady powiatu – pochwalił inicjatywę spotkań – i zapowiedział wsparcie inicjatywy Śnieżnickiego Klubu Biznesu przez radnych z Komisji Rozwoju Powiatu.

- Niestety rząd nie ma strategii walki z inflacją. Nie wykonuje rekomendacji Komisji Europejskiej w zakresie praworządności, dlatego Polska nie otrzymała środków z Krajowego Planu Odbudowy. Na te pieniądze czekają samorządy i przedsiębiorcy - mówił Paweł Słowik, przedsiębiorca z Bystrzycy Kłodzkiej.

Uczestnicy spotkania podpisali petycję do premiera i marszałka województwa o uruchomienie linii kolejowej 322 Kłodzko- Lądek Zdrój – Stronie Śląskie. Zapowiedzieli też wspólnie na ziemi kłodzkiej zbieranie podpisów popierających petycję.

W spotkaniu wzięli udział przedsiębiorcy z ziemi kłodzkiej i samorządowcy: Roman Kaczmarczyk (burmistrz Lądka -Zdroju), Lech Kawecki (wiceburmistrz Stronia Śląskiego), Monika Wielichowska (posłanka na Sejm RP), Zbigniew Łopusiewicz (były burmistrz Stronia Śląskiego, pomysłodawca kompleksu narciarskiego Czarna,a także przewodniczący rady powiatu), Małgorzata Bednarek( przewodnicząca Rady Miejskiej w Lądku- Zdroju), dyrektor Adrian Romańczak (Fundusz Regionu Wałbrzyskiego), Zbigniew Szczygieł (radny sejmiku dolnośląskiego, prezes Wołowiny Sudeckiej), Adam Łącki (radny powiatowy, przewodniczący Komisji Rozwoju), Zbigniew Piotrowicz (przedsiębiorca z gminy Lądek –Zdroju), Adam Jaśnikowski (przedsiębiorca, Śnieżnicki Klub Biznesu), Piotr Wdowiak (przedsiębiorca, Śnieżnicki Klub Biznesu), Ryszard Wojtaszek (prezes Stowarzyszenia Masywu Śnieżnika), Jolanta Lignarska (Chata Cyborga z Bielic).

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie