Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spada popyt na kawalerki, rośnie - na mieszkania dwupokojowe

Portal nieruchomości domy.pl
Polskapresse
Prawie co drugi Polak szukający w październiku br. ofert sprzedaży mieszkań planuje kupno lokalu 2-pokojowego – wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal nieruchomości domy.pl. Mieszkaniami 3-pokojowymi zainteresowanych jest ponad 1/3 badanych, natomiast kawalerkami i lokalami 4-pokojowymi – tylko po ok. 8 proc. To dane ogólnopolskie. Struktura popytu w największych miastach niekiedy znacznie odbiega jednak od średniej krajowej.

Aż 47,1 proc. klientów poszukujących ofert sprzedaży mieszkań zainteresowanych jest zakupem lokalu 2-pokojowego – wynika z przeprowadzonego w październiku ogólnopolskiego badania portalu domy.pl. Tak duża popularność tego typu mieszkań to wyraz pragmatyzmu kupujących, gdyż 2 pokoje to praktyczne, przyszłościowe rozwiązania dla singla jak również niezbędne minimum dla pary z dzieckiem; z drugiej strony zaś – to także przejaw ograniczonych możliwości potencjalnych nabywców. Mieszkanie z trzema lub więcej pokojami zapewniałoby rodzinie z dzieckiem/dziećmi dużo większy, bliższy zachodnim standardom, komfort życia, ale, niestety, nie każdego na to stać.

Czytaj także: Małe mieszkania wciąż popularniejsze

Mieszkania 2-pokojowe cieszą się największym zainteresowaniem wśród klientów szukających ofert sprzedaży w Gdańsku. W stolicy woj. pomorskiego chęć kupna M-3 deklaruje aż 59 proc. klientów, czyli dwukrotnie więcej niż amatorów mieszkań 3-pokojowych (30 proc.) i aż 12-krotnie więcej niż chętnych na zakup kawalerek. Mniejszy, ok. 43-procentowy udział w popycie na mieszkania 2-pokojowe notuje rynek warszawski i wrocławski.

Średnio tylko co dwunasty (8,5 proc.) klient zainteresowany zakupem mieszkania w Polsce szuka kawalerki. W największych miastach wyższy odsetek chętnych na takie lokale notuje Wrocław (14 proc.), Łódź (12,5 proc.) i Kraków (10,5 proc.). W Gdańsku zakupem kawalerki zainteresowany jest niespełna co dwudziesty klient.

Popyt na mieszkania 3-pokojowe, które w skali całego kraju są przedmiotem zainteresowania 35,4 proc. badanych, w największych miastach rozkłada się stosunkowo równomiernie. Ich udział w popycie wynosi od 29,5 proc. w Krakowie do 39,5 proc. w Poznaniu. Wszędzie klienci na M4 stanowią drugą co do wielkości grupę, ustępując liczebnie klientom na M3.

Większe dysproporcje można zaobserwować w strukturze popytu na mieszkania duże: 4-, 5-pokojowe i większe. W Gdańsku odsetek poszukujących tych pierwszych (4,5 proc.) jest aż dwukrotnie mniejszy niż w Krakowie (8,9 proc.) czy Wrocławiu (8,6 proc.). Natomiast w segmencie mieszkań największych – liczących 5 i więcej pokoi – liderem jest stolica, w której takich lokali szuka 7 na 100 klientów; w Krakowie chętni na nie stanowią 4 proc. popytu, a w Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku poniżej 2 proc. W Łodzi mieszkania 5-pokojowego szuka zaledwie 1 na 180 klientów.

Czytaj także: Rynek pierwotny kontra rynek wtórny - jakie mieszkania kupujemy chętniej?

Z badania portalu domy.pl wynika, że w skali całego kraju popyt na mieszkania liczące min. 4 pokoje wynosi zaledwie 9 proc. To znak, że dobie wysokiej podaży dużych mieszkań znalezienie nabywcy na taki lokal może być szalenie trudne. Co ciekawe, także kawalerki przestały być rozchwytywanym dobrem. Chętnych do ich zakupu jest aż 10-krotnie mniej niż zainteresowanych mieszkaniami 2- i 3-pokojowymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto