Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda Zieleniec latem: cisza, spokój i mnóstwo zieleni

Damian Bednarz
Damian Bednarz
Zimowy krajobraz Zieleńca znany jest niemal każdemu mieszkańcowi ziemi kłodzkiej i Dolnego Śląska. I choć wiosną i latem nie ma tu takich tłumów jak zimą, trzeba przyznać, że w tym czasie Zieleniec ma swój niepodważalny urok.

Zieleniec będący dziś częścią Dusznik-Zdroju, a kiedyś wsią Zieleniec, to malowniczo wpisane pomiędzy Góry Bystrzyckie i Orlickie centrum górskiej i sportowej rekreacji. Znane już nie tylko mieszkańcom Dolnego Śląska, ale i turystom z całej Polski. Słynący z doskonałych warunków narciarskich zimą, dzięki krystalicznie czystemu powietrzu i mikroklimatowi zyskuje popularność również latem i jesienią. To właśnie wtedy Zieleniec odwiedzany jest przez miłośników chodzenia po górach. Brak wielkich tłumów, które można spotkać tu zimą, mogą sprawić, że będzie to udany wypoczynek.

Co robić w Zieleńcu latem?

Co robić w Zieleńcu latem? Odpowiedź na to pytanie jest prosta - chodzić po górach. Prosto z Zieleńca można zdobyć najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich - Orlicę i znajdującą się tam wieżę widokową, a także Wielką Desztną, która jest najwyższym szczytem tych gór. Tam również można wdrapać się na punkt widokowy. W Zieleńcu znajduje się też mnóstwo tras rowerowych czy Singletrack Glacensis. Polecamy też odwiedzenie czeskiego schroniska Masarykova Chata, które znajduje się tuż nad Zieleńcem.

Warto dodać, że miejscowość ta położona jest niedaleko Parku Narodowego Gór Stołowych, którego nie trzeba przedstawiać nikomu.

Zieleniec - historia

Wieś Zieleniec (dawniej Grunwald) powstała w 1719 roku na terenie lasów królewskich. Nieco ponad 40 lat później zbudowano tam pierwszy drewniany kościół, a w 1840 roku we wsi były już: szkoła, młyn i kamieniołom. Później założono tam także kuźnicę. Od XIX wieku miejscowość nabrała znaczenia turystycznego i powstała tu gospoda.

Na początku XX wieku w Zieleńcu powstały trasy narciarskie, skocznia i tor saneczkowy, w okresie międzywojennym był to już duży kompleks sportów zimowych z pięcioma schroniskami. Po 1945 roku miejscowość zaczęła podupadać. Dopiero w latach 70. rozpoczął się jej ponowny rozkwit. Wszystko za sprawą zaplecza gastronomiczno-noclegowego i urządzeń sportowych, które uczyniły Zieleniec ośrodkiem sportów zimowych.

Zieleniec - dojazd

Do Zieleńca z Wrocławia można dojechać w nieco mniej niż dwie godziny. Zobaczcie, gdzie na mapie położona jest ta dzielnica Dusznik-Zdroju.

WIĘCEJ O ZIELEŃCU I OKOLICZNYCH ATRAKCJACH PRZECZYTASZ W TEKSTACH PONIŻEJ:

Tak wygląda Zieleniec latem: cisza, spokój i mnóstwo zieleni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak wygląda Zieleniec latem: cisza, spokój i mnóstwo zieleni - Duszniki-Zdrój Nasze Miasto

Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto