Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Talenty z Małopolski w półfinale prestiżowego konkursu dla młodych badaczy. Wystartował Explory 2024

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Materiały organizatora
Program Explory to szansa na pokazanie szerszej publiczności innowacyjnych pomysłów oraz skonfrontowanie ich z ekspertami. Pod koniec stycznia ruszyła XIII edycja tej największej w Polsce inicjatywy wpierającej utalentowaną młodzież. Uczniowie z całego kraju zgłosili tym razem rekordową liczbę 323 projektów, z których 161 weźmie udział w Półfinale Konkursu Explory 2024. 19 spośród nich to pomysły z Małopolski - m.in. na okulary dla osób niewidomych czy system do badania jakości wód.

Pod koniec stycznia 2024 Explory otworzyło online (na swoim Facebooku) najnowszy, XIII sezon Programu. Właśnie wtedy ogłoszona została lista 161 projektów z całej Polski, zakwalifikowanych do półfinału dla młodych wynalazców i innowatorów. Kolejny etap - już wiosną.

Nowa edycja to kolejna okazja dla młodzieży w wieku 13-20 lat na rozwijanie projektów naukowych, badawczych i inżynierskich. To także szansa na udział w kreatywnych warsztatach i inspirujących wykładach, jak i w wyjazdach z polskimi delegacjami na konkursy międzynarodowe. Udział w programie oznacza również możliwość pozyskania dofinansowania na wsparcie projektu.

Dla uczestników programu głównym punktem jest Konkurs Explory. W gronie zakwalifikowanych do wiosennego półfinału znalazł się m.in. projekt "NavigateView - okulary dla niewidomych", czyli w pełni działający prototyp oparty na systemie sensorycznym i sztucznej inteligencji. Autorem pomysłu jest Wojciech Krzysik z Krakowa (uczeń Technikum Energetyczno Elektronicznego im. Tadeusza Kościuszki nr 9 w Krakowie).

Z kolei Piotr Stańczyk, Jakub Englart oraz Hubert Bodzioch z Tarnowa, reprezentujący Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie, do konkursu zgłosili się z propozycją platformy badawczej, umożliwiającej zdalne kontrolowanie jakości wody (przez stronę internetową) przy użyciu specjalnych czujników.

Pozostali uczestnicy konkursu skupiali się też na tematach z zakresu zamienników wyrobów syntetycznych, recyklingu czy energii cieplnej.

- Bardzo się cieszymy, że XIII edycję Programu Explory rozpoczęliśmy rekordem zgłoszeń do Konkursu Explory - mówi Dorota Braziewicz, dyrektorka Programu Explory. - Wybór najciekawszych projektów spośród puli tak świetnych pomysłów nie był łatwy, ale mamy pewność, że zakwalifikowane projekty wyróżniają się innowacyjnością i kreatywnością, a ich autorzy to talenty z największym potencjałem. Cieszymy się, że na tej liście nie zabrakło projektów z Małopolski. Nie możemy doczekać się rozwoju prac naszych uczestników i już pracujemy nad kwietniowym wydarzeniem - dodaje.

Podczas otwarcia sezonu Explory zaprezentowane zostały plany na najbliższą edycję. W harmonogramie pojawiły się m.in. programy wsparcia (program mentoringowy i powracający po latach program stażowy) i szkolne festiwale naukowe. Nowością ma być czerwcowy "Explory Tour" po Polsce, podczas którego kilka miast w kraju odwiedzi żółty bus Explory, by wspólnie z przedstawicielami samorządów, partnerami oraz młodzieżą, tworzyć pomysły na innowacyjne rozwiązania dla lokalnych problemów i wyzwań.

Półfinał Konkursu Explory zaplanowano na 8-11 kwietnia, a ogłoszenie wyników nastąpi 12 kwietnia.

Organizatorem Programu Explory jest Fundacja Zaawansowanych Technologii.

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Talenty z Małopolski w półfinale prestiżowego konkursu dla młodych badaczy. Wystartował Explory 2024 - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto