Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tama w Międzygórzu ma zostać zmodenizowana. Obiecał to minister

Red.
Zbigniew Waluś / dolny-slask.org.pl
Tama w Międzygórzu zostanie wyremontowana. O wsparciu jej modernizacji zapewnił minister Michał Dworczyk podczas roboczego spotkania wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego, do którego doszło w poniedziałek (22 czerwca) w Bystrzycy Kłodzkiej.

O jej archaicznej i niebezpiecznej obsłudze informowała burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma.
-Żeby otworzyć śluzy, potrzebnych jest 6 mężczyzn, często są to strażacy z OSP. A tymczasem można wykonać modernizację. Potrzebny jest milion złotych na modernizację, dzięki której będzie można to robić elektronicznie. Myślę, że dzięki dzisiejszemu spotkaniu ten milion złotych znajdzie się, ponieważ jest to niebezpieczna praca przy tak wezbranych wodach – mówiła Renata Surma.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. minister Dworczyk, starosta Maciej Awiżeń, burmistrz Renata Surma i Mariusz Przybylski, który jest dyrektorem Wód Polskich we Wrocławiu i wojewoda Jarosław Obremski.
Zagrożenie powodziowe, które w weekend 20-21 czerwca zawisło nad powiatem kłodzkim uświadomiło wiele problemów, z jakimi trzeba zmierzyć się w przyszłości, żeby zminimalizować ryzyko katastrofy.
- Mam poważny apel do Wód Polskich, żeby zająć się wieloletnimi zaniedbania w wycinaniu drzew i krzaków w korytach, które później porwane przez silny nurt zalegały pod mostami i zaczynały się poważne rzeczy. Jeśli most jest zatkany, woda wylewa się ponad nim i zagraża mieszkańcom. To jest bardzo ważne, bo część tych zniszczeń spowodowana była właśnie tym – mówił Maciej Awiżeń.

Wody Polskie budują zbiorniki

Przed powiodzią mają nas chronić zbiorniki powodziowe, które obecnie powstają w powiecie kłodzkim.
- Powstają cztery zbiorniki przeciwpowodziowe w różnym stadium wykończenia. Są to Roztoki, Boboszów, Szalejów Górny i Krosnowice. Zgodnie z planem mają być zakończone w latach 2020-2021. Będą one mogły przyjąć dużo wody powodziowej, dzięki czemu rzeki nie będą jej tak intensywnie niosły – przypomina Mariusz Przybylski, dyrektor Wód Polskich we Wrocławi.
Do końca 2022 roku Wody Polskie mają także zmodernizować koryta rzek w dziewięciu miastach naszego regionu (Duszniki-Zdrój, Szczytna, Polanica-Zdrój, Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój. Kłodzko, Bystrzyca Kłodzka, Długopole-Zdrój i Międzylesie). Przewidziane są m.in. remonty murów oporowych, budowa nowych ubezpieczeń brzegowych, zamiana progów na bystrza, budowa zapór przeciw rumowiskowych oraz miejscowe zwiększenie światła mostów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto