Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teraz bank traci

Ewa Knichnicka (ET)
Wcześniej, gdy zaginęła nam karta płatnicza, musieliśmy jak najszybciej zgłosić ten fakt w banku. Teraz również banki muszą wykazać się refleksem. FOT. KRZYSZTOF HOROSZKIEWICZ
Wcześniej, gdy zaginęła nam karta płatnicza, musieliśmy jak najszybciej zgłosić ten fakt w banku. Teraz również banki muszą wykazać się refleksem. FOT. KRZYSZTOF HOROSZKIEWICZ
WROCŁAW/WARSZAWA Wreszcie doczekaliśmy się! W świetle nowej ustawy o kartach płatniczych to głównie banki odpowiadają za transakcje dokonane bez naszej zgody i wiedzy, zanim zgłosimy przypadek zaginięcia ...

WROCŁAW/WARSZAWA

Wreszcie doczekaliśmy się! W świetle nowej ustawy o kartach płatniczych to głównie banki odpowiadają za transakcje dokonane bez naszej zgody i wiedzy, zanim zgłosimy przypadek zaginięcia karty.

Wcześniej, gdy zaginęła nam karta płatnicza, musieliśmy jak najszybciej zgłosić ten fakt naszemu bankowi. Dopiero wtedy, gdy bank zablokował kartę, mogliśmy odetchnąć z ulgą, że nasze pieniądze są bezpieczne i nikt niepowołany z nich nie skorzysta. Taka sytuacja sprawiała, że banki miały dość komfortową sytuację. Natomiast u klienta liczył się refleks.

Zwykle jednak zanim udało nam się zorientować, że zostaliśmy okradzeni, a potem skontaktować z bankiem, złodziej już zdążył wyczyścić nam konto. Stąd wiele osób sceptycznie podchodziło do korzystania z kart, właśnie w obawie przed taką sytuacją.

Nie wszystko stracone

Przedwczoraj informowaliśmy, że 12 października br. weszła w życie nowa ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych. Mówi ona, że do momentu zgłoszenia utraty karty w banku, klient odpowiada maksymalnie za transakcje do kwoty 150 euro (ok. 675 zł). Ale dotyczy tylko tych klientów, którzy przestrzegają elementarnych zasad bezpieczeństwa korzystania z karty bankowej - nie podawali np. swojego numeru PIN innym osobom, nie przechowywali karty razem z kodem.

Umowy na kartę

- Banki zostały zobowiązane nową ustawą do zawarcia z klientem umowy na piśmie dotyczącej kart płatniczych. Wcześniej nie było takiego wymogu - tłumaczy Remigiusz Kaszubski, dyrektor ds. płatniczo-rozliczeniowych Związku Banków Polskich. - Mogą to zrobić na już istniejących ogólnych umowach zawieranych z klientem. Wystarczy zmienić odpowiedni rozdział. ZBP rekomenduje jednak, by banki zawierały z dotychczasowymi klientami nowe, odrębne umowy, regulujące sprawy związane z korzystaniem z karty płatniczej. Banki mają na to czas 12 miesięcy, licząc od dnia wejścia w życie ustawy.

Nie podpisuj w ciemno!

Umowy dotyczące korzystania z kart płatniczych będą zawierane na czas określony. Jeśli umowa nie określi terminu, automatycznie będzie obowiązywać przez dwa lata.
Teraz konieczne też będzie pisemne potwierdzenie doręczenia karty. Dotychczas wiele banków wysyłało je zwykłym listem. Nowy wymóg może być kłopotliwy dla banków wirtualnych. Nie mają one bowiem swoich placówek, do których można pójść odebrać kartę.

- Właściwie niewiele się zmieni - mówi Szymon Midera, rzecznik prasowy jednego z banków internetowych. - Klienci będą odsyłać nam pocztą wypełnione i podpisane umowy o korzystaniu z karty płatniczej. Dopiero potem otrzymają listem zwykłym kartę i będą mogli ją telefonicznie aktywować.

- Każdy bank, zanim klient pisemnie potwierdzi odebranie swojej karty, bierze na siebie odpowiedzialność za to, że karta zginie i ktoś niepowołany jej użyje - wyjaśnia Remigiusz Kaszubski.

Tajne dane, ale...

* podinspektor Krzysztof Jakubski
* Komenda Główna Policji w Warszawie
- Nowa ustawa ułatwia pracę policji w ściganiu przestępców. Uproszczone zostały między innymi procedury uzyskania zgody na uchylenie tajemnicy bankowej. Kiedyś trzeba było czekać na taką zgodę, wymagane było orzeczenie sądu. Obecnie, zatrzymując osobę, która ma przy sobie PIN oraz kartę wydaną na inne nazwisko, policja może od razu sprawdzić w banku, kto faktycznie jest posiadaczem danej karty.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje kart: magnetyczne i chipowe. Karty magnetyczne to wynalazek lat 70. XX w., więc obecnie są już trochę przestarzałe i łatwo je podrobić. Po pierwsze, pasek magnetyczny zawiera niewiele informacji, po drugie - w tej chwili nagrywarki magnetyczne można kupić niemal w każdym sklepie ze sprzętem elektronicznym. Pod tym względem bezpieczniejsze są karty chipowe. Jest to nowszy wynalazek, więc nie ma jeszcze szerokiego dostępu do technologii zapisu informacji. Na mikroprocesorze zgromadzona jest większa liczba zakodowanych informacji. To wszystko utrudnia kopiowanie tego typu kart.

ABC korzystania z karty bankowej

Bądź przezorny!

* Po pierwsze - podpisz się na karcie. Policja zaleca, aby było to pełne imię i nazwisko. Podczas reklamacji transakcji lub w innych spornych sprawach, istnieje możliwość analizy podpisu.

* Przed realizacją transakcji zwróć uwagę, czy bankomat nie ma jakiegoś dziwnego, dodatkowego, a szczególnie wystającego poza typową konstrukcję elementu. Może on być kolorystycznie zgrany z bankomatem.

* Zanim wpiszesz kod PIN, rozejrzyj się, czy nie jesteś obserwowany. Jeżeli tuż za Tobą ktoś stoi, poproś, aby się cofnął na odpowiednią odległość.

* Nadal najbardziej jesteś narażony na tzw. skimming, czyli nielegalne kopiowanie danych z paska magnetycznego. Dlatego nie spuszczaj karty z oka, zwłaszcza jeżeli osoba, której powierzasz kartę, musi iść do terminalu POS na zaplecze (np. kelner w restauracji). Chwila nieuwagi wystarczy, aby ktoś nielegalnie przeciągnął kartę przez elektroniczny czytnik, który można ukryć nawet w dłoni.

* Zapisz sobie numer telefonu, pod który powinieneś zadzwonić w sytuacji awaryjnej.

* Jeżeli wolno stojący automat zatrzyma kartę, zadzwoń do firmy, która go obsługuje. Numer telefonu powinien być na urządzeniu.

To nie uciążliwość, ale unikanie kłopotów
* Należy ją przechowywać z dala od urządzeń wytwarzających pole magnetyczne lub elektromagnetyczne, takich jak: telefon komórkowy, telewizor, lub komputer - oraz w miejscu niedostępnym dla osób trzecich.

* Nie zapisuj numeru PIN na karcie ani nie noś go w dokumentach. W razie kradzieży złodziej ma je podane na tacy. Jeżeli masz problem z zapamiętaniem kodu, bo np. masz kilka kart, zapisz go pod postacią numeru telefonu. Może on być zakodowany inaczej, np. poprzez dodanie do każdej z kolejnych cyfr PIN klucza +1234 albo +1111 lub o innej kombinacji cyfr, którą łatwo zapamiętasz. Ukrytego w ten sposób PIN, nie należy zapisywać pod nazwą kojarzącą się z kartą, np. PIN, VISA, itp.

* Nigdy, w żadnym wypadku nikomu nie podawaj telefonicznie swoich danych związanych z kartą, a zwłaszcza PIN - szczególnie wtedy, gdy jakaś osoba dzwoni do Ciebie i podaje się za pracownika banku. Pracownik banku nigdy nie zażąda od posiadacza karty podania kodu.

* Na wydruku z bankomatu lub terminalu POS (np. w sklepie) są informacje, z których przestępcy potrafią zrobić użytek. Jeżeli nie chcesz go przechowywać, np. do otrzymania miesięcznego rozliczenia z banku, to go zniszcz. W żadnym wypadku nie zostawiaj przy bankomacie. Dobrym nawykiem powinno jednak stać się gromadzenie wszystkich wydruków. Pozwala to na stwierdzenie czy transakcja podana w miesięcznym rozliczeniu z banku została zrealizowana przez posiadacza karty.

* Podczas zapłaty za towar, np. w sklepie, możesz zostać poproszony o okazanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Nie jest to uciążliwość wynikająca ze złej woli kasjerki, ale ochrona posiadacza karty - kartę mógł ktoś "pożyczyć", o czym sam jeszcze nie wiesz.

* Jeżeli chcesz korzystać ze sklepów internetowych, to wyłącznie z takich, które używają bezpiecznego protokołu transmisji danych SSL. Można to rozpoznać po przedrostku poprzedzającym adres internetowy: jeżeli jest tylko http, nie ma SSL, natomiast z SSL widzisz https.

Kilka sekund na skopiowanie danych

Czy wiesz, że skimming to rodzaj przestępstwa z użyciem kart płatniczych. Polega ono na tym, że przestępca kopiuje dane znajdujące się na pasku magnetycznym karty za pomocą specjalnego czytnika elektronicznego. Są one następnie wykorzystane do produkcji duplikatu lub tzw. sklonowanej karty.
Sfałszowana karta może zostać użyta w różnego rodzaju transakcjach, obciążających konto właściciela oryginalnej karty. Samo kopiowanie poufnych danych trwa zaledwie kilka sekund - wystarczy, by karta na chwilę zniknęła klientowi z oczu, np. w czasie płacenia rachunku w restauracji czy na stacji benzynowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto