Trwają prace nad drogą ekspresową do Kłodzka. Ostatni odcinek drogi rozbito na dwie części

OPRAC.:
Damian Bednarz
Damian Bednarz
Trwają prace nad Studium techniczno - ekonomiczno - środowiskowym (STEŚ) dla rozbudowy ekspresowej "ósemki" od Wrocławia do Kłodzka wraz z budową obwodnic miejscowości.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła już wnioski o wydanie decyzji środowiskowych dla dwóch odcinków tej drogi. Na wiosnę planowane jest złożenie wniosku na fragment od Barda do Ząbkowic Śląskich. Oznacza to, że GDDKiA ostatni fragment drogi na odcinku Kłodzko - Ząbkowice Śląskie, rozbiła jeszcze na mniejsze części.

-Ostatni odcinek, tj. Kłodzko - Ząbkowice Śląskie, z uwagi na planowaną obwodnicę Złotego Stoku, zostanie podzielony na dwa mniejsze fragmenty Kłodzko - Bardo oraz Bardo - Ząbkowice Śląskie. Złożenie wniosku o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla odcinka Bardo - Ząbkowice Śląskie planowane jest jeszcze w I połowie 2021 roku - tłumaczą przedstawiciele GDDKiA.

Obecnie nie znamy daty złożenia wniosku na odcinek biegnący od Kłodzka. Bez wątpienia wpływ na to mają protesty społeczne mieszkańców gminy Kłodzko, którzy protestują przeciwko proponowanemu wariantowi A2.

Zdaniem mieszkańców i wójta Tura najlepszy byłby wariant A4, który miałby rozpocząć się od ul. Zajęczej w Kłodzku przez ul. Piłsudskiego, następnie nową estakadą (w miejsce obecnie istniejącej, starej), w kierunku Boguszyna i Podtynia. Później droga miałaby przebijać się 600-metrowym tunelem do Barda. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest zdania, że powyższe rozwiązanie, ze względu na uwarunkowania terenowe, jest zbyt drogie. Szacunkowy koszt budowy wariantu z tunelem jest droższy o około 360 milionów złotych.

Dlaczego potrzebna jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach?

DŚU jest niezbędna do uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), wydawanej na podstawie ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.

Do wniosków o wydanie DŚU został dołączony raport o oddziaływaniu przedmiotowej inwestycji na środowisko. To jeden z elementów procedury oceny oddziaływania na środowisko, którą przeprowadził RDOŚ we Wrocławiu, jeszcze przed wydaniem DŚU.

W raporcie dokonano szczegółowych prognoz oddziaływania budowy drogi ekspresowej S8 w zakresie hałasu, powietrza, jakości wód oraz na inne komponenty środowiska (rośliny, zwierzęta, klimat, krajobraz, zdrowie i życie ludzkie). Na podstawie wymienionych wyżej analiz wskazane zostały działania minimalizujące i kompensujące wpływ inwestycji na środowisko. Określona została m.in. lokalizacja i parametry przejść dla zwierząt, zabezpieczeń akustycznych, urządzeń ochrony wód,  zakres nadzoru przyrodniczego itp.  Każda osoba zainteresowana tą kwestią będzie miała możliwość zapoznania się z ww. raportem na etapie procedury z udziałem społeczeństwa, która zostanie przeprowadzona przez RDOŚ we Wrocławiu w trakcie postępowanie w sprawie wydawania DŚU.

RDOŚ, na podstawie zgromadzonych materiałów i analiz, w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wskaże wariant drogi S8 przeznaczony do dalszych prac w ramach koncepcji programowej i ostatecznie do realizacji oraz określi dla niego środowiskowe uwarunkowania, co oznacza m.in. lokalizację przejścia dla zwierząt czy ekranów akustycznych.

Nowelizacja PBDK i dodatkowe środki na rozbudowę S8

We wrześniu 2019 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę nowelizującą Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). Nakłady na inwestycje na sieci dróg krajowych, realizowane ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, zostały zwiększone o 7 mld zł. Dzięki przyjętym zmianom dodatkowe środki zostały przeznaczone na realizację m.in. dolnośląskiego odcinka drogi ekspresowej S8 od Kłodzka do Wrocławia (Magnice) oraz drogi ekspresowej S5 Bolków -Sobótka.

Trzecia fala - ważne zmiany

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie