Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Twierdza Kłodzko to perełka regionu. Sprawdź godziny zwiedzania, cennik biletów i dojazd

Damian Bednarz
Damian Bednarz
Twierdza Kłodzko to najciekawszy punkt na mapie Kłodzka. Zobacz cennik biletów, godziny otwarcia i dojazd.
Twierdza Kłodzko to najciekawszy punkt na mapie Kłodzka. Zobacz cennik biletów, godziny otwarcia i dojazd. fot. PS Studio
Twierdza Kłodzko to największa atrakcja Kłodzka, a także jedna z największych w całym powiecie kłodzkim. Górująca nad miastem forteca swoją historią sięga już X wieku. Zobacz godziny otwarcia, cennik biletów i dojazd.

Spis treści

Twierdza Kłodzko i jej historia

Po raz pierwszy o Twierdzy Kłodzko napisano już w 981 roku. Już wtedy czeski kronikarz Kosmas wspominał o drewniano-kamienno-ziemnej budowli na Górze Zamkowej. Przez setki lat to miejsce było rozbudowywane, a po rozbrojeniu i zlikwidowaniu Festung Glatz, twierdza zaczęła funkcjonować jako więzienie i magazyn. Kawałek od Twierdzy Kłodzko znajduje się powstały Fort Owcza Góra, który powstał w XVIII wieku z zamiarem bronienia głównej twierdzy. Nie jest on jednak udostępniony do zwiedzania.

Z początków XIX wieku pochodzi ciekawa historia związana z Twierdzą Kłodzko. W trakcie pruskiej kampanii Napoleona Hieronim Bonaparte dowodził oblężeniem Kłodzka. Po ciężkich i krwawych walkach udało mu się poddać twierdzę. Francuzi jednak długo nie cieszyli się ze zwycięstwa, ponieważ kilkanaście dni później podpisano pokój w Tylży, który zakończył wojnę. Co roku na stokach bojowych odbywa się inscenizacja tejże bitwy, która ma ją upamiętniać. To wyjątkowa atrakcja w Kotlinie Kłodzkiej - wystarczy tylko dobrze wybrać termin wycieczki w te okolice.

Twierdzę Kłodzko mogą kojarzyć również fani serialu „Czterej pancerni i pies”. W odcinku 21. Pawłow (rosyjski kapitan) rozbraja znajdujący się tam ładunek wybuchowy. Następnie ściga się z bohaterami na szczyt punktu widokowego, gdzie ginie od strzału oddanego przez nastoletniego Niemca.

Sam punkt widokowy Twierdzy Kłodzko jest doskonałym punktem obserwacji miasta, z którego także widać Masyw Śnieżnika. A skoro przy widokach jesteśmy, sprawdź, gdzie jeszcze są wieże widokowe w Kotlinie Kłodzkiej.

Twierdza Kłodzko - cennik biletów i godziny otwarcia

Cennik biletów:

 • Korytarze kontrminowe - cennik

  • Bilet ulgowy - 23 zł
  • Bilet normalny - 28 zł
 • Główna trasa turystyczna + korytarze kontrminowe - cennik

  • Bilet ulgowy - 35 zł
  • Bilet normalny - 43 zł
 • Główna trasa turystyczna - cennik

  • Bilet ulgowy - 23 zł
  • Bilet normalny - 28 zł

Godziny otwarcia:

 • listopad - marzec w godz. 9:00 - 15:00

Ostatnie wejście do twierdzy następuje o godzinie 14:00 - można wówczas zwiedzać Twierdzę Kłodzko oraz labirynt. Po godzinie 14:00 istnieje możliwość zwiedzania tylko jednej części obiektu.

O godzinie 16:00 następuje zamknięcie bram Twierdzy Kłodzko.

 • kwiecień - październik w godz. 9:00 - 18:00

Ostatnie wejście do twierdzy następuje o godzinie 17:00 - można wówczas zwiedzać Twierdzę Kłodzko oraz labirynt. Po godzinie 17:00 istnieje możliwość zwiedzania tylko jednej części obiektu.

O godzinie 19:00 następuje zamknięcie bram Twierdzy Kłodzko.

Twierdza Kłodzko od nieco innej strony fot. Damian Bednarz

Dojazd do Twierdzy Kłodzko

Twierdza Kłodzko znajduje się niemal w sercu miasta, zaledwie 90 kilometrów od Wrocławia i 55 kilometrów od Wałbrzycha. Nie sposób jej pominąć, ponieważ góruje nad miastem. Warto tu zajrzeć, spacerując po Kłodzku.

Przyjeżdżając do twierdzy samochodem, można zaparkować go u stóp budowli, gdzie funkcjonuje płatny parking znajdujący się przy ulicy Czeskiej. W pobliżu znaleźć można sklep spożywczy i ogródek piwny.

Twierdza Kłodzko - galeria najpiękniejszych zdjęć

Twierdza Kłodzko to najciekawszy punkt na mapie Kłodzka. Zobacz cennik biletów, godziny otwarcia i dojazd.

Twierdza Kłodzko to perełka regionu. Sprawdź godziny zwiedza...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto