Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Twierdza Srebrna Góra będzie rewitalizowana za około 50 milionów złotych

Maciej Sergel
Rewaloryzacja dla potrzeb kulturalno-edukacyjnych zdegradowanych i niedostępnych części Pomnika Historii Twierdzy Srebrna Góra. Pod takim tytułem odbyła się w środę 9 marca br. konferencja na temat projektów realizowanych z funduszy EOG w twierdzy Srebrna Góra. Zakres prac realizowany na tamtejszych fortach obejmie, jednakże nie tylko projekty realizowane w oparciu o fundusze norweskie, ale także środki z Urzędu Marszałkowskiego czy dolnośląskiego konserwatora zabytków.

Łączna suma zadań projektów ze źródeł zewnętrznych wyniesie prawie 50 mln zł. Dwa główne projekty będą realizowane z programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Zakres projektów obejmuje m.in. odtworzenie historycznej komunikacji między punktami obronnymi twierdzy poprzez odbudowę mostów fortecznych, bram i potern, czyli podziemnych tuneli. Zrekonstruowany zostanie most zwodzony zbudowany z drewna modrzewiowego i wysokiego na 12,5 metra.

Projekty wszystkich czterech mostów wykonała pracownia Macieja Małachowicza i we wszystkich uwzględniona została charakterystyczna stolarka w pruskich biało-czarnych barwach. W kawalierze oraz lazarecie powstaną warsztaty i sale wielofunkcyjne z makietami, stołem multimedialnym i salą kinową. Głównym tematem będzie informacja w jaki sposób 250 lat temu powstała twierdza w Srebrnej Górze. W ramach projektu odnowiona zostanie także elewacja lazaretu bastionu górnego, powstaną trzy punkty widokowe, w tym szklany pomost, który znajdować się będzie 29 metrów nad fosą. Dostęp do kazamatów i na platformy widokowe będzie zapewniony także dla osób niepełnosprawnych. Wzdłuż zewnętrznych fos będą poprowadzone ścieżki dla turystów, aby wyprowadzić ruch na zewnątrz twierdzy i zwiedzanie jej z innej perspektywy. Zakończenie prac i oddanie do użytku remontowanych elementów ma nastąpić w kwietniu 2024 roku.

Zarząd spółki przewiduje, że w związku z nowymi projektami natężenie ruchu, który wynosi obecnie około 120 tysięcy gości rocznie, może zwiększyć się dwu, a nawet trzykrotnie. Wspólnie z gminą Stoszowice planowane są kolejne parkingi, które umieszczone będą w mieście Srebrna Góra. Stąd planowane jest uruchomienie komunikacji dowożącej turystów oraz wybudowanie wyciągu gondolowego, który także wywiezie chętnych turystów z miasta pod samą twierdzę.

W konferencji wzięli udział prezes twierdzy Srebrna Góra Emilia Pawnuk, wójt gminy Stoszowice Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, kierownik ds. remontowo-konserwatorskich Grzegorz Basiński, prezes zarządu INVENI Andrzej Domański, inspektor nadzoru CREOPROJECT Bartosz Żmuda oraz specjalista w zakresie fortyfikacji prof. zw. wydziału architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach Jerzy Stiller.

Każdy z prelegentów omawiał swój udział w projektach, omawiano formy wsparcia samorządów dla tej inwestycji, szczegóły prac budowlanych, projektowych, z jakimi problemami musiano się zmierzyć i dyskutowano, co może dać „nowe życie fortyfikacji”, jak określił to prof. Jerzy Stiller.

Konferencja zakończyła się podpisaniem przez uczestników wydarzenia aktu erekcyjnego oraz wbudowaniem kapsuły czasu na terenie nowych inwestycji.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Twierdza Srebrna Góra będzie rewitalizowana za około 50 mili...

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto