Wniosek Twierdzy Srebrna Góra okazał się najwyżej oceniony spośród 224 wniosków z całego kraju. Dzięki temu ten zabytek dostanie ponad 15 milionów złotych.
-Projekt pozwoli na otwarcie wielu nowych, niedostępnych obecnie przestrzeni Twierdzy. Zostaną m.in. odbudowane mosty forteczne, powstaną całkowicie nowatorskie ekspozycje, które w niespotykanym wręcz stopniu poszerzą idee żywego muzeum - czytamy na stronie Twierdzy Srebrna Góra.
Twierdza Srebrna Góra powstała pod koniec XVIII wieku. Miała ważny udział w kampanii Napoleona w 1807 roku. Zresztą był to jej jedyny sprawdzian, jako warowni obronnej. Imponuje największym donżonem w Europie, który jest także świetnym punktem widokowym na Góry Bardzkie. Zresztą sama twierdza określana jest mianem największej górskiej twierdzy w Europie. Ma niezwykle ciekawą historię.
W trakcie II wojny światowej więziono tam polskich oficerów. -Wybrano niedostępne forty, z grubymi murami, których nie można przebić - opowiada Jakub Kasiński z Fortu Spitzberg, w którym znajduje się ekspozycja poświęcona historii oflagu. - Oflag miał być obozem karnym, do którego mieli trafiać jeńcy złapani podczas ucieczki oraz najbardziej patriotyczny „element”.
Trzymano tam m.in. Tadeusz Piskora – byłego szefa Sztabu Głównego Wojska Polskiego. W maju 1940 roku 10 oficerom udało się dokonać niemożliwego i zbiec z warowni. Ich historia przypominana jest każdemu, kto zdecyduje się zwiedzić budowlę.
Do Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim również trafi ponad 15 milionów złotych. Kwota ta pozwoli na pozwoli na odtworzenie założenia tarasowo-ogrodowego pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim.
- Odnowiony zostanie także parter pałacu. Odtworzone będą wszystkie zniszczone elementy kaskadowych tarasów pałacowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz roślinnością. Wykonane zostaną również postumenty rzeźby, które kiedyś zdobiły park pałacowy. Przywrócona będzie także wspaniała Grota Perseusza za pałacem wraz z posadowioną kiedyś na samej górze kolumną Zwycięstwa z boginią Nike. Na pałacu ponownie pojawi się wspaniały lew wraz z Herkulesem i koroną wieńczącą fasadę pałacu - informuje Marcin Czerniec, wójt gminy Kamieniec Ząbkowicki.
Przypomnijmy, że pałac ten pochodzi z XIX wieku i powstał na życzenie Marianny Orańskiej, królewny niderlandzkiej, córki króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego i jego pierwszej żony – Fryderyki Luizy Pruskiej.Jest on uważany za jeden z najpiękniejszych obiektów regionu, a jego fundatorka została zapamiętana jako jedna z bardziej niekonwencjonalnych postaci kobiecych XIX w.
Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?