Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tworzy niesamowite prace. Krystyna Cieślak z Dusznik-Zdroju i jej pasja

Damian Bednarz
Damian Bednarz
Pani Krystyna ma w rękach wyjątkowy talent. Na szydełku i na drutach potrafi wyczarować prawdziwe cuda! Krystyna Cieślak od urodzenia mieszka w Dusznikach-Zdroju, gdzie prowadzi sklep. Jej empatia i podejście do każdego człowieka sprawia, że w lokalnym środowisku jest niezwykle szanowana i lubiana. Od kilku lat zajmuje się sztuką handmade’u. I właśnie o tej pasji rozmawiamy. Przeczytajcie!

Panorama Kłodzka -Klodzko.naszemiasto.pl na Facebooku

Skąd się u Ciebie wziął pomysł na takie spędzanie wolnego czasu?

Zawsze odkąd sięgam pamięcią, fascynowały mnie kolorowe włóczki, różne sploty, łączenia, faktury i możliwości, jakie daje np. zwykły kawałek wełny, czy nici.

Stawiam więc w ciemno, że rękodziełem zajmujesz się już długo.

Tak to prawda. Będzie to już około 15 lat.

Kto Cię tego nauczył?

Z nauką było różni. Podstaw szydełka czy drutów uczyła mnie mama. Wiadomo, że takie umiejętności posiadały kiedyś wszystkie kobiety. Trzeba pamiętać, że w sklepach nie było zbyt wiele, a przecież dzieci musiały chodzić w czapce, szaliku czy ciepłym swetrze na zimę.W tej chwili, gdy już rynek jest nasycony maksymalnie, brzmi to trochę dziwnie. Jeśli chodzi o inne techniki, które opanowałam, to dużo wiedzy i umiejętności zawdzięczam internetowym kursom.

Jakie prace są modne w ostatnim czasie?

Moda w branży handmade bez przerwy się zmienia. Pojawiają się nowe techniki, kolory, materiały czy wzory. Obecnie jest mocny nacisk na ekologię i naturę. W tej branży niepodzielnie rządzi idea zero waste. Najmodniejsza jest makrama. Jest to technika polegająca na wiązaniu supełków ze sznurka, modna już dużo wcześniej w latach 80. teraz powróciła na salony. Modne są także makatki, kwietniki czy nawet ozdoby na choinkę. Wyroby makramowe są dość drogie, technika jest mocno pracochłonna, a ceny materiałów są wysokie. Oprócz tego wszystko wykonane ręcznie jest w tej chwili na topie, począwszy od przedmiotów do codziennego użytku, jak czapki chusty, swetry, po meble, ozdoby, zabawki i biżuterię.

A jak dużo czasu zajmuje Ci robienie takich cudnych rzeczy?

Tworzę w różnych technikach i to przekłada się na czas, jaki poświęcam na pracę. Uszycie poduszki zajmuje o wiele mniej, niż wydzierganie szydełkiem np. misia czy czapki.

Masz swoje ulubione dzieło?

Każda praca, którą wykonuje, jest dla mnie najważniejsza i poświęcam jej całe serce, skupienie i energię.

W jakich technikach tworzysz? Masz swoje miejsce w sieci?

Opanowałam wiele technik: od szydełka, drutów, szycia, wyszywania po tkanie na ramie, makramę, decoupage, sutasz, papierową wiklinę, a nawet ostatnio filcowanie. Każda technika daje inne możliwości i z każdej czerpię radość przy tworzeniu. Tu trzeba też zaznaczyć, że do każdej z technik potrzebne są różne narzędzia i materiały, zatem to też wiąże się z kosztami. Dlatego lubię recykling, gdzie koszt jest niewielki, a efekt cieszy. Można pochylić się nad papierową wikliną, gdzie potrzebujemy tylko starych gazet albo wszędzie walających się reklam z marketów, klej do papieru i akrylowe farby. Papier tnie się na paski i skręca w tutki, a potem wkłada się jedną w drugą i plecie podobnie jak przy zwykłej wiklinie. Można wyplatać koszyki, ozdoby, podkładki pod talerze itp. Częściowo swoje prace pokazuje na fanpage na Facebooku oraz na koncie na Instagramie. Dla pierwszej osoby, która pod ostatnim postem wpisze w komentarzu "Panorama Kłodzka" otrzyma niespodziankę. Przewiduję po jednej niespodziance dla pierwszej osoby na Facebooku i Instagramie.

Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno na branży handmade?

Pandemia jak wszędzie, również w tej branży odbiła się mocno niekorzystnie. Odwołane targi, wystawy, zloty, jarmarki czy eventy, które często stanowiły główne źródło dochodu rękodzielników. Wielu twórców i imprez przeniosło się do sieci. Na razie trudno powiedzieć z jakim skutkiem. Generalnie nie jest dobrze. Dlatego chciałabym zachęcić, aby np. tegoroczne prezenty świąteczne kupować od lokalnych wytwórców i producentów, bo im teraz naprawdę jest bardzo ciężko i każda nawet drobna sprzedaż bywa ,,na wagę złota". Na przykład w Dusznikach-Zdroju będzie organizowany świąteczny Dusznicki Jarmark Online, gdzie będzie można kupić ozdoby, prezenty oraz produkty spożywcze od lokalnych przedsiębiorców.

Profile Krystyny Cieślak w mediach społecznościowych:

ZOBACZ ZDJĘCIA PRZYKŁADOWYCH PRAC:

Tworzy niesamowite prace. Krystyna Cieślak z Dusznik-Zdroju ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto