Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Międzylesiu powołano Stowarzyszenie Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi

Bartosz Ogrodnik
użyczone
Gmina Międzylesie wciąż chce się rozwijać. Na jej terenie miało miejsce posiedzenie Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi, dotyczące wpływu współpracy transgranicznej na rozwój obszarów wiejskich. Międzylesie jest idealnym przykładem na to, jak skutecznie ubiegać się o dofinansowania z funduszy międzynarodowych.

Podczas zebrania powołano do życia Stowarzyszenie Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi. Jego głównymi zadaniami będzie wspieranie rozwoju gospodarczego, kulturowego i turystycznego zrzeszonych gmin poprzez m. in. wspólną realizację projektów, diagnozowanie problemów i barier rozwojowych i ich rozwiązywanie, współdziałanie w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, kształtowanie wspólnej polityki samorządów, promowanie osiągnięć zrzeszonych gmin, działania na rzecz integracji europejskiej, w tym rozwijanie kontaktów i współpracy między społecznościami.

Może to pomóc Gminie Międzylesie w dalszym rozwoju, a z pewnością pomoże w poszukiwaniu źródeł finansowania. W ramach współpracy transgranicznej gmina zrealizowała już kilka kosztownych projektów, np. fontanna w Międzylesiu (projekt pt. „Młodzież ożywia fontanny przygranicza”), wieża widokowo-pożarnicza na Trójmorskim Wierchu, Krużganek przy kościele pw. Bożego Ciała w Międzylesiu, jako miejsce spotkań i wystaw polsko-czeskich, a także Goworów – sprzęt przeciwpożarowy dla OSP.

Jednym z tworzących się projektów PSORW jest Sieć Najciekawszych Wsi (SNW). Będzie to markowy produkt turystyczny. A sieć tę mają tworzyć wsie dysponujące szczególnym zasobem kulturowym, architektonicznym i społecznym. Podczas spotkania podpisano także umowę o współpracy pomiędzy Związkami Ogródków Działkowych z Międzylesia i z Czech. - Jest to umowa partnerska, jak wiele innych, zawartych w gminie Międzylesie, dążąca do wzmocnienia relacji pomiędzy ogrodami działkowymi, ich członkami – mówi Wiesława Szyrszeń, Kierownik Referatu Infrastruktury Technicznej i Gospodarki. - Ma na celu w szczególności wymianę myśli, doświadczeń, praktyk stosowanych w dziedzinie ogrodnictwa działkowego, sadownictwa, rekreacji i wypoczynku jak również krzewienie, popularyzację lokalnych tradycji. Służyć to będzie również uczeniu się nowego języka – dodaje.

Spotkanie plenarne trwało dwa dni. Podczas pierwszego dnia podpisywano ważne umowy, a dnia drugiego uczestnicy zwiedzali tereny i odwiedzali miejsca wspólnych projektów transgranicznych w Polsce i Czechach. Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi skupia obecnie 47 członków z całej Polski. Sieć ma charakter nieformalny.

Artykuł z Panoramy Kłodzkiej z 11 maja.Międzylesie

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto