Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W piątek wchodzą w życie zmiany w kodeksie pracy. Regulują kwestię pracy zdalnej. Co się zmieni?

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Konieczne będzie ustalenie miejsca wykonywania pracy zdalnej
Konieczne będzie ustalenie miejsca wykonywania pracy zdalnej Pixabay
W piątek, 7 kwietnia, w życie wejdzie nowelizacja Kodeksu Pracy, która reguluje kwestie pracy zdalnej. Co nowe regulacje przynoszą pracownikom?

Spis treści

Przyjęta przez Sejm na początku tego roku nowelizacja Kodeksu Pracy została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 27 stycznia i, zgodnie z przepisami, wejdzie w życie w piątek - 7 kwietnia. Nowe przepisy regulują kwestie pracy zdalnej, która od czasów pandemii na stałe zagościła w polskich firmach. Mówią one m.in. o obowiązkach pracodawcy względem pracowników skierowanych na pracę zdalną.

Miejsce pracy zdalnej trzeba wyraźnie określić

Według nowych przepisów, jeśli pracownik zostanie skierowany na pracę zdalną, trzeba będzie dokładnie określić miejsce jej wykonywania. Pracownik musi również złożyć oświadczenie, że zapewnił sobie w domu bezpieczne i higieniczne warunki.

Z kolei pracodawca ze swojej strony ma obowiązek zapewnienia sprzętu oraz wyposażenia niezbędnego do wykonywania pracy. Musi również kontrolować, czy przepisy BHP są stosowane i przestrzegane. Obowiązkiem pracodawcy będzie też pokrywanie kosztów, takich jak zużycie energii elektrycznej. Może to być rozwiązane za pomocą ryczałtu lub ekwiwalentu.

– Przy wdrożeniu pracy zdalnej najbardziej kłopotliwe wydaje się ustalenie wysokości tzw. dodatku za pracę zdalną, czyli kosztów, które są niezbędne do świadczenia pracy zdalnej oraz bezpośrednio z nią związane. Kodeks pracy zobowiązuje pracodawców do pokrycia jedynie kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych. Pozostałe koszty jedynie mogą być pokrywane. Niestety ustawodawca nie podpowiedział, według jakich zasad należy wyliczać te koszty i każdy pracodawca musi sam wymyślić sposób na ich wyliczenie. Praktyka pokazuje, że jest wiele różnych sposób wyliczenia takich kosztów, a ich wysokość jest naprawdę zróżnicowana, gdyż potrafi wynosić od ok. 2,50 zł za 1 dzień, do ok. 100-150 zł za miesiąc. Pracodawca na wypadek ew. kontroli z US lub ZUS powinien zachować wyliczenia wysokości takiego dodatku za pracę zdalną wraz ze źródłami, na których się opierał takich jak oferty dostawców Internetu – mówi Anna Zielińska, In-house Lawyer ClickMeeting, która prowadziła badanie opinii Polaków o przepisach.

Zobacz też:

Czy można nakazać pracę zdalną?

Praca zdalna to kwestia umowy między pracodawcą a pracownikiem. W kilku jednak przypadkach pracodawca może nakazać taką formę wykonywania pracy. Możliwe to jest w momencie:

  • stanu nadzwyczajnego,
  • stanu zagrożenia epidemicznego,
  • stanu epidemii,
  • w okresie trzech miesięcy po ich odwołaniu

Możliwe to będzie, gdy w dotychczasowym miejscu wykonywania pracy zostanie to uniemożliwione przez działanie „siły wyższej".

W piątek wchodzą w życie zmiany w kodeksie pracy
W niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł przymusowo skierować pracownika na pracę zdalnąPixabay

Polacy lubią pracować zdalnie?

Prawdopodobnie wielu pracowników wcale nie trzeba będzie mocno przekonywać do takiego rozwiązania. Polacy polubili pracę zdalną. Z ostatniego badania polskiej firmy ClickMeeting wynika, że 65 proc. ankietowanych uważa, pracę online jako dobre rozwiązanie i możliwą do wykonywania w dowolnym wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą miejscu. Z kolei, aż 32 proc. powiedziało, że zmiany te powinny być wprowadzone dużo wcześniej.

– Pamiętajmy, że praca zdalna wprowadzona kodeksem pracy nie jest obowiązkowa, ani też nie ma automatycznego zastosowania do pracowników. Pracodawca sam decyduje czy w ogóle wprowadza pracę zdalną w swoim zakładzie pracy, a jeśli tak, to czy dla wszystkich pracowników, czy jedynie dla wybranych grup. Ustawodawca wprowadził jednak pewien swoisty wyjątek m.in. dla pracownic w ciąży, rodziców dzieci do 4 roku życia czy osób opiekujących się niepełnosprawnymi członkami rodziny. Osoby te mogą złożyć wniosek o wykonywanie pracy zdalnej. Pracodawca może nie uwzględnić takiego wniosku jedynie wtedy, gdy wykonywanie przez takie osoby pracy zdalnej jest niemożliwe ze względu na rodzaj pracy, jaki wykonują lub ze względu na organizację pracy – komentuje Anna Zielińska.

ClickMeeting zapytał ankietowanych czy nowelizacja jest korzystna zarówno dla pracowników, jak i samych pracodawców. Jak się okazało, 36 proc. osób powiedziało, że nowe przepisy są korzystne dla pracodawców, 13 proc. uważa, że nie, a 51 proc. badanych zaznaczyło odpowiedź “nie wiem”. Jeśli zaś mowa o pracownikach, aż 40 proc. Polaków uważa, że zmiany te są dla nich korzystne, 13 proc. uważa, że są one niekorzystne, a 48 proc. osób przyznało, że nie wie, co sądzić na ten temat.

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W piątek wchodzą w życie zmiany w kodeksie pracy. Regulują kwestię pracy zdalnej. Co się zmieni? - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto