W Polanicy-Zdroju działają izolatoria dla chorych na koronawirusa

OPRAC.:
Damian Bednarz
Damian Bednarz
W sumie 122 miejsc przygotowano w polanickich izolatoriach. Powstały one w obiektach Korab i Szarotka, które znajdują się przy ulicy Krynicznej. Obecnie w izolatorium przebywają dwie osoby (stan na godz. 9.00 - 12 listopada).

Izolatoria to miejsce pozaszpitalne, w którym przebywają osoby chore na COVID-19 lub u których podejrzewa się zakażenie. Osoby te nie wymagają hospitalizacji, ale nie mogą z różnych przyczyn przebywać w kwarantannie domowej.

Pacjenci przebywający w izolatorium mają zapewnioną opiekę medyczną i posiłki, koszty pobytu refunduje NFZ. Pobyt w Izolatorium jest realizowany na podstawie pisemnego skierowania do Izolatorium wystawionego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, lekarza szpitala, lub też przez państwowego inspektora sanitarnego.

Izolatoria zlokalizowane są w: Sanatorium Uzdrowiskowym Szarotka w Polanicy – Zdroju, ul. Kryniczna 1, gdzie do dyspozycji jest 50 łóżek w 26 pokojach, a także w Sanatorium Uzdrowiskowym Korab w Polanicy – Zdroju, ul. Kryniczna 5. Tam czekają 72 łóżka w 38 pokojach.

Każde przyjęcie do Izolatorium wymaga wcześniejszego telefonicznego zgłoszenia. Przyjęcia do izolatorium odbywają się codziennie, w godzinach od 8:00 do 15:00, po uzgodnieniu miejsca izolacji pod numerem telefonu: 887 846 181. Skan skierowania do izolatorium/dokumentację medyczną należy przesyłać na adres e-mail: izolatorium@uzdrowiska-klodzkie.pl.

Dla kogo przygotowano izolatoria?

Do objęcia opieką w izolatorium kwalifikują się osoby, od których pobrano materiał biologiczny w celu wykonania testu na obecność wirusa SARS-CoV-2, skierowane na piśmie przez lekarza szpitala albo lekarza zakładu leczniczego, w którym są udzielane stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne, albo przez lekarza lub felczera, który udziela świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, albo przez państwowego inspektora sanitarnego:

 • z dodatnim wynikiem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2, do spełnienia kryteriów wypisu lub do podjęcia przez personel medyczny zapewniający opiekę w izolatorium decyzji o przeniesieniu do szpitala zakaźnego lub szpitala z oddziałem zakaźnym z powodu pogorszenia stanu zdrowia; personel medyczny zapewniający opiekę w izolatorium uzgadnia tę decyzję z lekarzem szpitala zakaźnego lub szpitala z oddziałem zakaźnym;
 • hospitalizowane z powodu COVID-19, niewymagające dalszego leczenia w warunkach szpitalnych.
  Osoba skierowana do izolatorium musi być samodzielna, zdolna do samoobsługi i samopielęgnacji.

W czasie pobytu w izolatorium należy bezwzględnie przestrzegać regulaminu izolatorium – treść regulaminu dostępna jest tutaj oraz w każdym z pokojów izolatorium.

Osoba izolowana może zostać wypisana z izolatorium:

• po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia objawów – w przypadku osoby z objawami klinicznymi;
• po 10 dniach od daty uzyskania dodatniego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 – w przypadku osoby bez objawów klinicznych.

W przypadku pacjentów immunoniekompetentnych, okres izolacji może zostać wydłużony do 20 dni. Decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem w izolatorium.

Personel medyczny izolatorium zaleca osobie wypisanej z izolatorium konieczność zachowania szczególnej higieny rąk przez co najmniej 7 dni.

W przypadku samowolnego opuszczenia izolatorium przez osobę objętą opieką personel medyczny izolatorium informuje o tym niezwłocznie telefonicznie policję oraz państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

Co należy zabrać do izolatorium?

 • dokumentację medyczną ,
 • stale przyjmowane leki na okres pobytu,
 • telefon komórkowy i ładowarkę,
 • termometr, jeżeli ma możliwość zabrania ze sobą, w razie zapotrzebowania: ciśnieniomierz, glukometr z
 • zapasem pasków, nakłuwacz i insulinę,
 • okulary,
 • przybory toaletowe (środki higieniczne),
 • obuwie na zmianę,
 • wygodne ubranie,
 • papier toaletowy/rolka/ ręcznik papierowy, chusteczki higieniczne,
 • ręcznik,
 • piżamę,
 • bieliznę na zmianę,
 • środki ochrony indywidualnej w ilości wystarczającej na ok. 2 tygodnie (tj. minimum 5 maseczek i 10 par jednorazowych rękawiczek). Możliwe jest zabranie przyłbic, ale przyłbica nie zastępuje obowiązku posiadania maseczek.
 • inne: książkę, zeszyt, długopis, laptop, krzyżówki.

Trzecia fala - ważne zmiany

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie