Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sanremo odsłonięta zostanie tablica poświęcona Annie German

Damian Bednarz
Damian Bednarz
Anna German po II wojnie światowej mieszkała z matką w Nowej Rudzie
Anna German po II wojnie światowej mieszkała z matką w Nowej Rudzie mat. prasowy
19 listopada br. w Sanremo we Włoszech, o godz. 15.00, na Corso Matuzia 5, tuż przy kościele Czarnej Madonny z Częstochowy, zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Annie German, upamiętniająca 55. rocznicę jej występu na słynnym Festiwalu Włoskiej Piosenki. Polska piosenkarka w duecie z Fredem Bongusto wykonała piosenkę zatytułowaną: „Gi” - Giovane czyli Młodzieniec. Wówczas, w odległym 1967 roku, regulamin festiwalu przewidywał udział w festiwalowym konkursie także zagranicznych artystów. Warto przypomnieć, że Anna German tuż po wojnie w 1946 roku mieszkała wraz z matką w Nowej Rudzie.

Pomysłodawcą realizacji w Sanremo tablicy, dedykowanej German jest Aleksandra Zapotoczny – prezes działającego w Rzymie Stowarzyszenia „Totus Tuus – promocja Słowa św. Jana Pawła II” i jedyna polska dziennikarka od lat akredytowana na Festiwalu Piosenki Włoskiej w Sanremo.

-Przemierzając ulice miasta czy korytarze Teatru Ariston -tłumaczy Zapotoczny. - Zawsze brakowało mi śladu po naszej polskiej artystce. A to przecież Anna German przybliżyła Polsce włoskie festiwale, poczynając od festiwali w Neapolu, a skończywszy na tym w Sanremo - i włoską muzykę. Jej repertuar jest bogaty we włoskie melodie.

Postać Anny German zostanie przez Polonię we Włoszech uczczona po raz pierwszy, zawieszenie tablicy jej zadedykowanej, jest bezprecedensowym wydarzeniem. Także miejsce na tablice nie jest przypadkowe. Obraz Czarnej Madonny przywiózł do Sanremo w 1914 roku litewski kanonik i z jego inicjatywy cały kościół zbudowano na wzór klasztoru w Częstochowie. Kiedyś mieścił się tu także Hotel Polonia. Odwiedzający teraz Sanremo polscy turyści będą mogli znaleźć na swojej drodze nowe niezwykłe polonicum.

-Odsłonięcie w Sanremo tablicy pamiątkowej Anny German, to wydarzenie szczególne – zaznacza Ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders.- Osobiście jestem wielką miłośniczką jej twórczości. Jej piosenki towarzyszą mi podczas całego życia, a muzyka jest w nim obecna właściwie bez przerwy także z racji tego, iż moja mama także była piosenkarką. Moją wizytą w Sanremo „mieście piosenki”, składam niejako ukłon tym dwóm znakomitym artystkom: Annie German i mojej mamie Renacie Bogdańskiej, która przemierzając Italię wraz z moim ojcem Generałem Władysławem Andersem, do swojego repertuaru dodawała także włoskie piosenki. Obie artystki pochodziły zresztą ze Wschodu. Rodzinne korzenie German biorą początek w Uzbekistanie, a moja mama dzieciństwo spędziła we Lwowie, co warto podkreślić, zwłaszcza dzisiaj, kiedy znajdujemy się w tym trudnym czasie wojny za wschodnią granicą Polski. Los niejako połączył dzisiaj te dwie artystki i jest to dla mnie ogromnie wzruszające.

Projekt zrealizowany jest we współpracy z warszawskim Stowarzyszeniem Wspólnota Polska i rzymskim Stowarzyszeniem Ifimedia, i sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022. Odbywa się pod patronatem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Anna German” w Warszawie i Ambasady RP w Rzymie. Wydarzenie uświetni występ chóru Filharmonii im. Karola Szymanowskiego z Krakowa pod dyrekcją Mateusza Prendoty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto