Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ten weekend w Muzeum Papiernictwa odbędzie się doroczne Święto Papieru

OPRAC.:
Damian Bednarz
Damian Bednarz
Damian Bednarz (ilustracyjne)
Już w najbliższy weekend w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju odbędzie się doroczne Święto Papieru.

Święto Papieru w Muzeum Papiernictwa to impreza plenerowa niemająca sobie równych – towarzyszy jej zawsze tłum gości, splendor i przynajmniej jak dotąd – co roku fantastyczna pogoda. Nie może być inaczej – to w końcu urodziny muzeum – a urodziny tak wyjątkowego miejsca trzeba obchodzić z pompą.

W tym roku, po raz XXI przygotowano masę niespodzianek, warsztatów, pokazów i nie tylko. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – dorośli, dzieci, miłośnicy lokalnych przysmaków czy też entuzjaści rękodzieła. A w sobotnie popołudnie towarzyszyć gościom będzie lokalny zespół ludowy Hejszowina.

Początek w sobotę o godzinie 10:00. Po uroczystym otwarciu imprezy zacznie się wyśmienita zabawa. Przede wszystkim, co stało się już tradycją, podczas Święta otwarta zostanie nowa wystawa sztuki papieru – tym razem pod tajemniczym tytułem „Puls” kryją się dzieła prof. Ewy Latkowskiej-Żychskiej, założycielki i kierowniczki pracowni papieru na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, której papier, jako główne tworzywo w sztuce, towarzyszy już 25 lat. Autorka wystawy nie omieszka również zaprezentować, w jaki sposób powstają jej prace z masy papierniczej.

Sztukę papieru będzie można odkryć również na jednym ze stoisk, gdzie swą twórczość prezentować będzie Adrianna Konopniak-Karpowicz – wrocławska artystka i architekt wnętrz. Adrianna przedstawi kontynuację swojego niesamowitego projektu pt. „Galfy i Jelfy”, z którym mieliśmy przyjemność zetknąć się już podczas zeszłorocznego Święta Papieru – teraz artystka uchyli rąbka tajemnicy, jak wyglądał proces transformacji jej dzieł od papieru czerpanego po sztukę użytkową oraz jak dalej toczą się ich losy… Dzieła te można dziś spotkać na ulicach zarówno Paryża jak i Dubaju.

Pozostając przy tematyce pokazowo-warsztatowej – nasze stoiska, przy których będzie można papier wyprodukować średniowieczną techniką, bądź też ozdobić go turecką techniką Ebru, cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Szczególnie że owoce swojej pracy można zabrać na pamiątkę. W tym roku spotkamy na posesji muzeum również wyjątkowych ludzi – Tadeusza Grajpela -heraldyka i sfragistę, który pokaże nam, na czym polega technika graficzna zwana drzeworytem oraz Damiana Kaszubę, artystę-samouka wykonującego swe prace w nietypowej technice zwanej pirografią – nasi goście również będą mogli spróbować swych sił w wypalaniu w drewnie rozmaitych motywów za pomocą specjalnego urządzenia.

Jako że w zeszłym roku zwiedzanie muzeum z przewodnikiem zostało bardzo ciepło przyjęte, w tym roku również znajdziemy tę atrakcję w harmonogramie. Należy jednak pamiętać, by będąc już na miejscu, na takie zwiedzanie się zapisać. Przewodnik oprowadzi po ekspozycji stałej „Z papierem przez dwa tysiąclecia”, a także zaprezentuje otwartą niedawno wystawę prezentującą oryginalny kompletny japoński warsztat papierniczy z Echizen, służący do produkcji tradycyjnego papieru washi – warsztat ten niespełna rok temu powiększył i mocno wzbogacił zbiory naszego muzeum. Prezentowany jest natomiast na wystawie czasowej dopiero od 8 lipca. Część muzealnych ekspozycji pozostawiamy jednak do zwiedzania samodzielnego.

No i najważniejsze! Konkurs rodzinny z bardzo atrakcyjnymi nagrodami – w tym roku do wygrania m.in. tablet, powerbank, czytnik e-book, słuchawki czy gry dla dzieci. Wystarczy wziąć udział w konkursie sprawnościowo-wiedzowym i popisać się znajomością historii młyna papierniczego i papiernictwa polskiego (UWAGA: Zapisy na konkurs trwają do godz. 11:30; konkurs odbędzie się o godz. 12:00).

Ponadto zapraszamy na liczne stoiska z produktami lokalnymi i rękodziełem – kupimy tu rozmaite miody, ręcznie szyte torebki oraz wiele innych niepowtarzalnych wyrobów.

W tym roku ciekawą ofertę przygotowały Koleje Dolnośląskie, które swą ofertę będą prezentować przy jednym ze stoisk na muzealnym dziedzińcu – i tu niespodzianka dla wszystkich miłośników kolei – kto przyjedzie do muzeum KD, po odwiedzeniu ich stoiska na Święcie Papieru, bilet powrotny do domu będzie miał… za darmo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dusznikizdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto