Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Ząbkowicach Śląskich uroczyście zostało otwarte biuro spółki EURO-PARK Ząbkowice

Maciej Sergel
W środę 7 grudnia br., władze spółki Euro-Park, wraz z zaproszonymi gośćmi, symbolicznie zainaugurowały funkcjonowanie powstałego kilka tygodni wcześniej biura, przy ulicy Powstańców Warszawy 8W w Ząbkowicach Śląskich.

Spółka EURO-PARK Ząbkowice Sp. z o.o. formalnie została utworzona w styczniu 2022 roku i tworzą ją Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. KOWR wniósł do Spółki nieruchomość o powierzchni 123.5 hektarów, będących w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa, natomiast ARP S.A. zapewniła wkład pieniężny niezbędny do rozpoczęcia inwestycji, jak również, know-how pochodzący z szerokiego doświadczenia w zarządzaniu specjalnymi strefami ekonomicznymi, zdobywanego od prawie 30 lat.

- Jest to jeden ze strategicznych projektów dla Dolnego Śląska i subregionu wałbrzyskiego, do realizacji których zobowiązaliśmy się w 2019 roku, dzisiaj udowadniamy naszą wiarygodność i zobowiązania wdrażamy w życie. Z pewnością jest to niezwykle ważny projekt przede wszystkim dla Ząbkowic Śląskich, ale będzie oddziaływał na pozostałą niemniej ważną część regionu. Miejsca pracy, które zostaną utworzone przez inwestorów z pewnością będą w orbicie zainteresowania mieszkańców nie tylko powiatu ząbkowickiego, ale również ościennych gmin. Dla części z nich oznacza to koniec codziennych, męczących i niebezpiecznych dojazdów do Wrocławia. Jest to kolejny przykład polityki zrównoważonego rozwoju, dbamy o mniejsze miasta takie jak Ząbkowice, chcemy, żeby młodzi ludzie tu zostawali, zakładali rodziny i mieli odpowiednie warunki do codziennego funkcjonowania - podkreślał znaczenie inwestycji dla całego regionu podczas otwarcia minister Michał Dworczyk.

- Droga do utworzenia Euro-Parku była wyboista, ale udało się pokonać szereg przeciwności m.in. za sprawą osobistego zaangażowania Premiera Morawieckiego i Wicepremiera Kowalczyka. Gratuluję i dziękuję wszystkim, którzy uczestniczą w procesie tworzenia i funkcjonowania spółki. Mam nadzieję, że strefa przemysłowa w połączeniu z mającą powstać w najbliższych latach drogą ekspresową S8, będzie doskonałym impulsem rozwojowym dla całego regionu - dodał Michał Dworczyk.

- Trudno znaleźć drugą taką spółkę, która powstała na bazie współpracy ARP i KOWR, dlatego dzisiaj szczególnie dziękuję przedstawicielom tych instytucji. Jest to realizacja pewnych idei, o których jako Ząbkowiczanie rozmawialiśmy już kilkanaście lat temu. To projekt potrzebny naszemu miastu i wszystkim pozostałym gminom naszego powiatu. Mam nadzieję, że już wkrótce spotkamy się na symbolicznym wkopaniu łopaty pod pierwsze obiekty przemysłowe. Jednak, żeby tak się stało, spółka we współpracy z miastem musi uzbroić 120 hektarów w niezbędne media. Przypomnę, że na ten cel Gmina Ząbkowice otrzymała ponad 113 milionów złotych z Polskiego Ładu, co jest rekordową sumą, jeśli chodzi o nasz subregion. Z tych środków zostanie wybudowana m.in. infrastruktura wodno-kanalizacyjna, energetyczna oraz drogowa. Jako parlamentarzyści widzimy duże zainteresowanie inwestorów terenami położonymi w obszarze Euro-Parku Kobierzyce, jednak jego nasycenie jest tak duże, że powinniśmy szukać alternatyw, jedną z nich będą właśnie Ząbkowic - o unikatowości projektu i tym co oznacza w praktyce mówił natomiast poseł Marcin Gwóźdź.

- Otwarcie biura w Euro-Parku Ząbkowice pokazuje jak ambitne plany przekładają się na czyny. Sprawne działania Agencji Rozwoju Przemysłu i lokalnego samorządu przynoszą konkretne rezultaty, co może tylko cieszyć. Nowe biuro to kolejny etap w rozbudowie Euro-Parku Ząbkowice, lokalizacji ważnej dla całego regionu, która pozwala zachęcić przedsiębiorców do inwestycji i zwiększy aktywność zawodową w lokalnej społeczności. Tym samym będzie redukować bezrobocie, stwarzać nowe szanse i przenosić rozwój gospodarczy na nowy, wyższy poziom. ARP w swojej działalności kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego i chce, by jakościowe miejsca pracy były blisko ludzi. Realizacji tych założeń służą Euro-Parki tworzone w pobliżu średnich miast, dotkniętych bezrobociem po transformacji po 1989 r. To nowe centra aktywności społecznej, odgrywające istotną rolę w budowaniu konkurencyjności gospodarki. Włączenie Ząbkowic Śląskich w proces przemian rozwojowych wspiera region Dolnego Śląska i umożliwia wyrównywanie szans społecznych, a sam Euro-Park powinien w znaczący sposób przyczynić się do spadku bezrobocia na terenie Powiatu Ząbkowickiego - o roli Agencji Rozwoju Przemysłu w tworzeniu projektu przypomniał prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Cezariusz Lesisz.

- Już dzisiaj zapraszamy wszystkich chętnych inwestorów. Posiadamy biuro, które nie tylko jest miejscem pracy naszej załogi, ale również miejscem, gdzie potencjalni inwestorzy mogą zapoznać się z naszą ofertą. Współpracujemy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz centralą Agencji Rozwoju Przemysłu, to te dwie instytucje będą odgrywały główną rolę w kontekście pozyskania dużych inwestorów. Jako spółka przygotowujemy się do wyłonienia wykonawców prac projektowych, zarówno uzbrojenia terenu jak i w dalszej perspektywie budowy własnej hali magazynowo - przemysłowej. Obecnie wyzwaniem jest doprowadzenie niezbędnych mediów do granic naszej działki, w tym kontekście możemy liczyć na pełne wsparcie miasta, które w ramach środków otrzymanych z Banku Gospodarstwa Krajowego wykona wszelkie niezbędne w tym zakresie prace – plany na najbliższe miesiące przybliżył prezes Euro-Parku Sławomir Jonko.

Prezes spółki Euro-Park podkreślał, że ważne będzie również to, co powstanie dookoła tej inwestycji. Mnóstwo firm będzie mogło funkcjonować wokół strefy. Wspomniał także znaczenie współpracy ze szkołami zawodowymi i technicznymi z regionu, gdyż w zależności od profilu inwestorów, potrzeba będzie wielu wykształconych pracowników. Przewidywana jest więc możliwość tworzenia różnych klas patronackich w szkołach w całym regionie.
O ważności całego projektu dla rozwoju nie tylko samych Ząbkowic Śląskich, ale i całego regionu mówił także burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek.

Inwestycja składa się z dwóch elementów. Jej pierwszą częścią składową będzie przygotowanie przez gminę infrastruktury drogowej, energetycznej i wodno-kanalizacyjnej, na którą otrzymało 113 mln zł z 5. edycji programu Polskiego Ładu oraz uzbrojenie 120 hektarów i budowę hali, która na tym etapie ma wynieść 40 mln zł. W marcu 2023 roku gmina Ząbkowice Śląskie powinna mieć gotowy Program Funkcjonalno Użytkowy (PFU). Jeśli inwestorzy pójdą ścieżką „zaprojektuj i wybuduj”, to jest szansa, że pierwsze przetargi mogłyby ruszyć już na przełomie pierwszego lub drugiego kwartału 2023 roku. Przewidywany czas zakończenia budowy to koniec 2024 roku.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. minister Michał Dworczyk, poseł Marcin Gwóźdź, burmistrz Marcin Orzeszek, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Cezariusz Lesisz, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Łukasz Gałczyński, dyrektor wrocławskiego oddziału ARP Przemysław Strzelec, wicestarosta powiatu ząbkowickiego Waldemar Wieja, zastępca burmistrza Ząbkowic Śląskich Dariusz Małozięć, prezes firmy Delfin Sp. z o.o. Piotr Miernik, przedstawiciel Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Jerzy Kalwa oraz przedstawiciele firm Baud Industries oraz Legrand Polska Sp. z o. o.

Zobacz zdjęcia z otwarcia:

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto