Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej praw dla pieszych. Zmiany w przepisach o ruchu drogowym (1.01.2021)

KZ
Piesi będą mieli pierwszeństwo przed samochodami, zanim jeszcze wkroczą na jezdnię.
Piesi będą mieli pierwszeństwo przed samochodami, zanim jeszcze wkroczą na jezdnię. archiwum
1 stycznia 2021 r. w życie wejdą nowe przepisy dotyczące ruchu na drogach. Zgodnie z nimi, piesi będą mieli pierwszeństwo przed samochodami, zanim jeszcze wkroczą na jezdnię. Co jeszcze się zmieni? Przeczytajcie poniżej.

Co dokładnie zmieni się od 1 stycznia 2021 r.?

Pierwszeństwo pieszych na drodze

Dziś pieszy ma pierwszeństwo, gdy już jest na pasach. Po zmianie prawa kierujący będzie musiał zatrzymać pojazd już w chwili, gdy zobaczy, że pieszy zbliża się do przejścia.

Po mieście pojedziemy jeszcze wolniej

Druga zmiana to ograniczenie prędkości: koniec z ograniczeniem do 60 km/h w terenie zabudowanym od godz. 23 do 5. Polska to jedyny kraj z takim systemem. Będzie więc 50 jak w dzień.

Łatwiej będzie stracić prawo jazdy

Zmiana trzecia to rozszerzenie możliwości utraty prawa jazdy przy przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o 50 km/h na wszystkie kategorie dróg. Obecnie prawko się traci za takie przekroczenie tylko w terenie zabudowanym. Zasada obejmie wszystkie drogi łącznie z autostradami.

A co z prawem pierwszeństwa pieszych, jeśli chodzi o autobusy i tramwaje? Też będą mieć obowiązek zatrzymania, gdy kierowca/motorniczy zauważy pieszego, który zamierza wejść na jezdnię? Rozmawiano o tym m.in. w trakcie VII Krakowskich Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Podczas debaty z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem poruszono zagadnienia dotyczące m.in. pierwszeństwa pieszych przed tramwajami.

Zmniejszamy prędkości w miastach, likwidujemy sygnalizację świetlną. Jedziemy wolniej, ale płynniej. Największymi ofiarami tego podejścia są pojazdy najbardziej bezwładne, czyli tramwaje. Jeśli nie zagwarantujemy tramwajom pierwszeństwa przed pieszymi, będziemy tracić pasażerów i produkować kolejnych użytkowników samochodów - mówił wówczas Marek Bauer, prodziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej

.

NOWE ZASADY, KTÓRE JUŻ OBOWIĄZUJĄ
Przypomnijmy, że od 6 grudnia 2019 r. obowiązkiem kierowcy jest:
jazda na suwak – kiedy zanika pas ruchu, wpuszczamy pojazdy z niego na pas trwający (manewr następuje pojedynczo i przemiennie), a gdy zanikają dwa pasy, najpierw wpuszczamy pojazd z prawego, potem z lewego i dopiero jedziemy my (też pojedynczo i na przemian);
korytarz życia – aby przepuścić pojazd jadący do wypadku, kierowcy jadący lewym pasem zjeżdżają na lewo, a z prawego pasa na prawo, gdy zaś pasów jest więcej, ci ze skrajnego lewego na lewo, z pozostałych na prawo.

W przypadku kontroli drogowej:

  • Kierowca trzyma ręce na kierownicy i nie wykonuje gwałtownych ruchów, pozostaje w aucie, chyba że policjant wskaże, by wysiadł. Jeśli kierowca tego nie zrobi, może dostać mandat do 500 zł.
  • Policja może postawić radiowóz nawet w miejscu, gdzie postój jest zabroniony, jeśli nie zagraża to bezpieczeństwu ruchu.
  • Funkcjonariusz przedstawia się, podaje przyczynę zatrzymania (a nie bawi się w zgadywanki „czy wie pan, dlaczego pana zatrzymałem”); legitymację okazuje tylko na prośbę kierowcy (chyba że jest w cywilu – wtedy okazuje od razu).

ZOBACZ!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto