Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża widokowa na Borówkowej. Przyjemny szlak dla rodzin z dziećmi, a widoki ze szczytu zachwycają. Pomysł na wrześniową wycieczkę 2022

Damian Bednarz
Damian Bednarz
Przepiękne widoki na Masyw Śnieżnika, stronę czeską, a przy dobrej pogodzie nawet Tatry. To wszystko oferuje wieża widokowa na Borówkowej (900 m n.p.m) w okolicach Lądka-Zdroju w Górach Złotych. Warto się tu wybrać w ciepłe, wrześniowe. Pomysł na wycieczkę na koniec lata 2022

Spis treści

Wieża widokowa na Borówkowej - historia

Pierwszą wieżę na szczycie Borówkowej postawiono już w 1890 roku. Budowla miała 17 m wysokości, jednak nie przetrwała zbyt długo. Konstrukcja zawaliła się dziesięć lat później. Następnie wieżę odbudowano w 1908 roku (zniszczono w 1922), a ostatnio w 2006 roku. Warto dodać, że sfinansowała ją strona czeska. Fundusze na inwestycję pozyskano ze środków unijnych z programu na rozwój pogranicza polsko-czeskiego Interreg III A.

Borówkowa to miejsce spotkań opozycji lat 80

Niezwykle ciekawa jest historia szczytu Borówkowa.

Jego położenie sprzyjało organizowaniu spotkań opozycji lat 80. XX w. Pierwsze takie konspiracyjne spotkanie na Borówkowej odbyło się 21 sierpnia 1987 r. Spotkali się tam działacze Solidarności Polsko-Czechosłowackiej z obu stron granicy. Ze strony polskiej uczestniczyli w nim: Zbigniew Bujak, Zbigniew Janas, Mirosław Jasiński, Jacek Kuroń, Jan Lityński, Józef Pinior, Mieczysław Piotrowski (Ducin) i Danuta Winiarska. Ze strony czeskiej dotarli: Jiří Dienstbier (późniejszy minister spraw zagranicznych Czechosłowacji), Ladislav Lis(cz.), Petr Pospíchal, Jaroslav Šabata, Hanka Šabatowa i Petr Uhl. Podobne spotkania odbywały się również w okolicach pobliskiego Karpna, a wśród ich uczestników był m.in. późniejszy prezydent Czech Václav Havel. Głównym organizatorem tych spotkań po polskiej stronie był Warcisław Martynowski z Lądka-Zdroju.

W czerwcu 1988 r. odbyło się spotkanie ponad 20 młodych działaczy z polskich i czechosłowackich ugrupowań opozycyjnych. Kolejne spotkanie na Borówkowej miało miejsce 20 maja 1989 r. Spotkanie 30 września 1990 r. było czwartym i pierwszym legalnym spotkaniem na Borówkowej. Było ono jedną z trzech demonstracji, które odbyły wówczas się na granicy polsko-czeskiej w sprawie otwarcia granic. Na Borówkowej spotkała się wtedy ponad setka osób z Lądka-Zdroju i Javorníka, m.in. władze obu miast, co zaowocowało nawiązaniem partnerstwa między tymi miastami. W 2005 r. postawiono na szczycie tablice upamiętniające wydarzenia z lat 80. XX wieku.

Wieża widokowa na Borówkowej - mapa i dojście

Budowla ma 25,4 m wysokości, a punkt widokowy znajduje się 1,4 m niżej. Konstrukcja jest stalowa, z zewnątrz deskowana. Przypomina wielki walec nakryty stożkowatym daszkiem. Uroczyste otwarcie nastąpiło 7 października 2006 r. o godzinie 11.00. Wokół wieży powstały inne obiekty turystyczne – zadaszony i zamykany domek wraz z punktem gastronomicznym, wiaty turystyczne, ławki, stoły oraz dwujęzyczne tablice informacyjne z historią szczytu.

Na szczyt prowadzi kilka znakowanych szlaków turystycznych:

  • ścieżka krajoznawcza żółta biegnąca z Jawornika Wielkiego
  • ścieżka krajoznawcza czerwona biegnąca pętlą z i do Lądka-Zdroju
  • szlak turystyczny zielony polski zielony z zamku Karpień do Złotego Stoku
  • szlak turystyczny niebieski czeski niebieski ze wsi Travná
  • szlak turystyczny czerwony czeski czerwony z Javorníka do Bilej Vody

My proponujemy szlak oznaczony kolorem zielonym, który rozpoczyna się na Przełęczy Lądeckiej tuż przy granicy z Czechami. Zobacz na mapie poniżej, gdzie znajduje się Przełęcz Lądecka.

Wejście na szczyt powinno zająć około godziny. Do pokonania jest nieco ponad 3 kilometry. Szlak nie jest trudny, w większości prowadzi przez las i powinny poradzić sobie z nim rodziny z dziećmi. Warto jednak pamiętać, że wjazd na szczyt wózkiem może być problematyczny.

Trasa: Przełęcz Lądecka – Borówkowa | mapa-turystyczna.pl

Zobacz zdjęcia szlaku i wieży na Borówkowej

Wieża widokowa na Borówkowej. Przyjemny szlak dla rodzin z d...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto