Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża widokowa na Orlicy. Po dwóch latach wyłoniono wykonawcę!

DAB
Szczyt Orlicy fot.Siapulka - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31431602
Po blisko dwóch latach od ogłoszenia informacji o otrzymaniu dofinansowania na budowę wieży widokowej na Orlicy, miasto Duszniki-Zdrój rozstrzygnęło w końcu przetarg na wykonawcę tego projektu. Będzie nim firma CAKO z Polanicy-Zdroju. Całkowity koszt przedsięwzięcia to niemal 800 tysięcy złotych.

Dopiero za czwartym przetargiem udało się wyłonić wykonawcę na budowę wieży widokowej na Orlicy. Poprzednie trzy zostały unieważnione, ze względy na zbyt wysokie oczekiwania finansowe startujących w przetargu firm. Tym razem się udało. Według umowy budowa powinna zakończyć się w listopadzie tego roku.

-Chcemy, żeby prace ruszyły w momencie, kiedy na Orlicy zejdzie już śnieg. Czasu nie mamy zbyt wiele, bo przecież już w listopadzie zakładamy zakończenie budowy - mówi Piotr Lewandowski, burmistrz Dusznik-Zdroju.

Panorama Kłodzka -Klodzko.naszemiasto.pl na Facebooku

Na szczycie Orlicy stanie drewniana 25,5-metrowa konstrukcja. Początkowo zakładano, że atrakcja będzie niezwykle przyjazna turystom. Na parterze miałyby się znaleźć ławki, stoły, stojaki na rowery czy koniowiąz, a w "mini schronisku" turyści mogliby się schować i przeczekać wichurę, śnieżycę czy nawałnicę, albo po prostu się przespać, by odpocząć i wyruszyć w dalszą wędrówkę. Zakładano też, że na najwyższym poziomie wieży zostaną zainstalowane miniatury panoram z opisem miejsc, które będziemy widzieć przed sobą. Będzie także luneta. Przy wejściu pojawi się specjalny licznik, dzięki któremu będzie wiadomo, ilu turystów skorzystało z tej atrakcji.

-Może się okazać, że będziemy zmuszeni zrezygnować z niektórych elementów wyposażenia, ale o tym czy tak będzie, przekonamy się już w trakcie budowy - mówi Piotr Lewandowski.

Wszystko przez to, że sam koszt budowy wieży jest wyższy o 300 tysięcy, niż zakładano w projekcie.

Chętnych do odwiedzenia wieży brakować nie powinno. Zieleniec i okolice to popularny cel wycieczek. Zimą rządzą tutaj narciarze, latem nie brakuje pieszych turystów. To miejsce już od dwóch wieków jest chętnie odwiedzane przez turystów. Odwiedzali je m.in. Fryderyk Chopin czy John Quincy Adams (późniejszy prezydent USA) i Józef II Habsburg. Pierwsza wieża widokowa została wzniesiona w 1881r. przez Heinricha Rübartscha.

Firma CAKO wykonała już m.in platformę widokową na górze Guzowata w Radkowie.

ZOBACZ ZDJĘCIA TARASU WIDOKOWEGO:

Ciekawa atrakcja w Górach Stołowych! [ZDJĘCIA]

Wieża na Orlicy powstaje w ramach projektu polsko-czeskiego pn. „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy – część wschodnia”. Oprócz Orlicy, w tym projekcie zaplanowano także inne budowle. Są to wieże widokowe:

  • Wielkia Desztna - Deštné v Orlických horách
  • Feistův kopec - Olešnice v Orlických horách
  • Šibeník - Nový Hrádek
  • Vysoká Srbská
  • Kłodzka Góra - Powiat Kłodzki
  • Czerniec - Gmina Międzylesie
  • Jagodna - Gmina Bystrzyca Kłodzka
  • Guzowata - Gmina Radków
  • Wieża na Słupcu - Gmina Miejska Nowa Ruda
  • Włodzicka Górza - Gmina Nowa Ruda

Miłośnicy turystyki będą mieli okazję zdobyć dwie wieże widokowe jednego dnia, ponieważ druga z budowli w Górach Orlickich, już po czeskiej stronie (szczyt Velka Destna) oddalona jest od Orlicy o około dwie i pół godziny marszu. Wystarczy iść czerwonym szlakiem, a już niemal na samym szczycie skręcić na ten oznaczony kolorem zielonym.

TU ZNAJDZIESZ ZDJĘCIA ZE SZCZYTU VELKA DESTNA I WIEŻY WIDOKOWEJ:

Szukasz zimy? Znajdziesz ją w Sudetach! [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wieża widokowa na Orlicy. Po dwóch latach wyłoniono wykonawcę! - Kłodzko Nasze Miasto

Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto