18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Powrót gigantów rodem z Indii (ZDJĘCIA)

Opowiada Mirosław Piasecki, kierownik działu hodowlanego wrocławskiego zoo
Po 266 latach ponownie we Wrocławiu pojawił się nosorożec indyjski. W naturalnym środowisku - w Asamie w Indiach i w Nepalu - pozostało ich zaledwie ok. 2500 szt. W krajach Azji panuje powszechne przekonanie o cudownych właściwościach rogu nosorożca. Ten pojedynczy róg to wytwór naskórka, który osiąga długość ok. 40 cm i zbudowany jest z białka kreatyny. Ma zatem dokładnie takie same cechy i właściwości chemiczne jak nasze paznokcie.

Ludzie jednak wierzą, że jest to cudowny afrodyzjak. Legenda o cudownych właściwościach rogu wzięła się stąd, że ludzie zaobserwowali zbliżenia u nosorożców, trwające zwykle bardzo długo, ponad 1 godzinę. Stąd przekonanie, że proszek z rogu nosorożca wzmacnia potencję. Wprawdzie sami mieszkańcy Indii wcale w to nie wierzą (i słusznie), jednak w krajach Azji Wschodniej róg nosorożca jest stale pilnie poszukiwany. Dlatego kłusownicy dziesiątkują te zwierzęta, a przemyt i nielegalny handel przynosi im krociowe zyski.

Zobacz też: Kamień węgielny pod Afrykarium wmurowany. DNA zwierząt zalali betonem (ZDJĘCIA)

Oprócz człowieka nosorożce nie mają wrogów naturalnych. Całe dnie i noce spędzają na żerowaniu i wypoczynku w bajorkach wodnych i błotnych. Błoto chłodzi je i pomaga w zwalczaniu pasożytów skóry.

Skóra tych zwierząt jest nieowłosiona; włosy rosną tylko na czubku ogona i na uszach. Ma ona charakterystyczne dla gatunku fałdy i kuliste wypuklenia, podobne do nitów. Sprawia to, że skóra nosorożca indyjskiego wygląda jak pancerz wojownika. Stąd druga nazwa tego zwierzęcia: nosorożec pancerny.

Zobacz też: Zoo ma nowy wybieg dla nosorożców, małp i wiewiórek-gigantów (ZDJĘCIA)

Dzięki wybudowaniu przestronnego pawilonu i wybiegu dla zwierząt Azji możemy zaprezentować nosorożca indyjskiego. Właśnie przybył do nas z berlińskiego Tierparku młody, ważący 1,2 tony samiec tego gatunku. Nosi dźwięczne imię Tarun, co w sanskrycie oznacza "grzeczny chłopiec". Tarun ma obecnie 2 lata. Gdy osiągnie dojrzałość, czyli w wieku ok. 7 lat, jego masa może osiągnąć nawet 3 tony i wysokość do 2 m. Nosorożce to zwierzęta długowieczne, które żyją do 50 lat (w naturze 30--35 lat). Aktualnie w ogrodach zoologicznych świata żyje ok. 170 nosorożców tego gatunku, z tego w Europie 57 zwierząt. W Polsce tylko warszawskie zoo ma parę tych zwierząt.

Teraz z niecierpliwością czekamy na przybycie do Wrocławia drugiego giganta: młodego samca z Cerza ZOO w Lisieux, we Francji. Manas wkrótce powinien dołączyć do Taruna.

Notowała Weronika Skupin

ATRAKCJE WROCŁAWSKIEGO ZOO - sprawdź, dlaczego warto się tam wybrać

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto