Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przepiękny wschód słońca na Szczelińcu Wielkim. Żeby zobaczyć taki widok, musisz wstać bardzo wcześnie

Damian Bednarz
Damian Bednarz
fot. Damian Bednarz
Pobudka o 3 nad ranem, szybkie śniadanie i zbiórka na dusznickim rynku. A później już tylko czysta przyjemność zakończona kawą na Szczelińcu Wielkim i niesamowitymi widokami. A Wam jak minął poranek? Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia ze wschodu słońca na Szczelińcu Wielkim.

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych. Dosłownie kilka dni temu pisaliśmy o tym, że Studenckie Koło Naukowe Geodetów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w mijające już wakacje zmierzyło ten szczyt. Wynik zaskoczył wszystkich. Pomiary wskazują, że wysokość szczytu podawana oficjalnie - 919 m n.p.m. – jest błędna i zaniżona aż o 3 metry! Z tego powodu, trzeba będzie zaktualizować wysokość Gór Stołowych w podręcznikach oraz atlasach.

Park Narodowy Gór Stołowych istnieje od 1993 roku, kiedy to rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 września 1993 roku przekształcił się ze Stołowogórskiego Parku Krajobrazowego. Jego najwyższymi szczytami są Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) i Skalniak (915 m n.p.m.). Już od starożytności przechodziły tamtędy szlaki handlowe, wzdłuż których powstawały także pierwsze osady. Pierwsze wzmianki o wsiach w regionie pochodzą z XIV w. Szlaków handlowych strzegły wtedy warowne grody, takie jak Zamek Homole, Náchod, Radków i Ratno. Zaczęły się wtedy wykształcać jednostki, które później określono mianami Państewko Homolskie (Duszniki, Lewin Kłodzki i okoliczne wsie), Broumowszczyzna i Państewko Náchodskie. W XIV w. zaczęto przeprowadzać kolonizację na prawie niemieckim prawo magdeburskie, w oparciu głównie o miejscową ludność pochodzenia słowiańskiego.

Przepiękny wschód słońca na Szczelińcu Wielkim. Żeby zobaczy...

Ważną postacią w historii Parku Narodowego Gór Stołowych jest Franz Pabel, który był pierwszym przewodnikiem Sudeckim. To właśnie on wytyczył pierwszy szlak na Szczeliniec Wielki. Wykonał 665 kamiennych stopni prowadzących na niezdobyty dotąd szczyt. Od tej pory turystyka w tym miejscu zaczęła kwitnąć. W 1815 zbudowano pod Szczelińcem letnią chatkę dla turystów, w 1845 otwarto schronisko turystyczne, nazywane Schweizerei (Szwajcarka). W 1843 Franz Pabel wydał Krótką historię Szczelińca Wielkiego (niem. Kurze Geschichte des Bekanntwerdung und Anlagen-Einrichtung der Heuscheuer), która cieszyła się popularnością i doczekała się trzech wydań, kolejnych w 1851 i 1857.

W czasie II Wojny Światowej w rejonie Gór Stołowych nie prowadzono działań wojennych, chociaż powszechnie znana jest historia katastrofy lotniczej, do jakiej doszło w okolicach Karłowa. Zginął w niej Orlando Ciciaro, niemiecki pilot włoskiego pochodzenia. Jego grób znaleźć można na cmentarzu w Szalejowie Dolnym.

PRZECZYTAJ: TAJEMNICZA KATASTROFA W GÓRACH STOŁOWYCH

Co ciekawe po wojnie pretensje do tych terenów rościli sobie także Czesi, jednak te ziemie ostatecznie przyznano Polsce.

ZOBACZ TEŻ:

Najbardziej znane miejsca ziemi kłodzkiej na starych zdjęcia...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto