Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakład z Dusznik-Zdroju jako pierwszy strajkował w 1980 roku. Przypomni o tym wystawa

Damian Bednarz
Damian Bednarz
Wystawę będzie można oglądać w Parku Zdrojowym w Dusznikach-Zdroju
Wystawę będzie można oglądać w Parku Zdrojowym w Dusznikach-Zdroju fot. Damian Bednarz
Od 1 lipca w Dusznikach-Zdroju prezentowana będzie wystawa plenerowa upamiętniająca strajk dzisiejszego ZEM-u, do której doszło w lipcu 1980 roku. Będzie można ją podziwiać w Parku Zdrojowym, w terminie od 1 do 19 lipca. Uroczyste rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 12 w przyszłą środę.

Wprowadzenie podwyżek 1 lipca 1980 roku wywołało falę krótkich, spontanicznych strajków, które rozlały się po kraju. W połowie sierpnia zastrajkowała Stocznia Gdańska. Powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który ogłosił 21 postulatów. Jednym z nich było powstanie wolnych związków zawodowych, popierane przez setki zakładów pracy w całej Polsce. W kilkuset miejscach, czasem bardzo małych miejscowościach, rodziła się Solidarność, która zmieniła bieg historii.

Jeszcze wiosną 1980 roku nic w Polsce nie zapowiadało gwałtownych i masowych protestów społecznych. Tymczasem w lipcu wybuchły strajki, które pod koniec sierpnia doprowadziły do przełomu powstanie niezależnych od władz komunistycznych związków zawodowych.

14 sierpnia w Stoczni Gdańskiej im. Lenina rozpoczął się strajk, którego bezpośrednim efektem było powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Wokół związku zaczął kształtować się wielomilionowy ruch społeczny, będący ważnym elementem przyspieszającym upadek reżimu komunistycznego w Polsce. Pamiętajmy jednak, że strajki pracownicze zaczęły się w różnych miejscach Polski już miesiąc wcześniej.

W lipcu 1980 roku miał miejsce strajk w Państwowych Zakładach Lotniczych w Świdniku na Lubelszczyźnie. Jego bezpośrednią przyczyną była ogłoszona 1 lipca podwyżka cen żywności i złe warunki pracy. Podobnie na Dolnym Śląsku, gdzie w tym samym miesiącu strajk ogłosiły m.in. kopalnie Zagłębia Miedziowego, a także Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej „Polmo” w Dusznikach-Zdroju.

W sierpniowych strajkach 1980 roku wzięły udział załogi kilkuset dolnośląskich zakładów pracy, popierając 21 gdańskich postulatów. W latach 1980–1981 na Dolnym Śląsku ukształtowały się dwa historyczne regiony „Solidarności”: Region Dolny Śląsk i Region Jeleniogórski, które istnieją do dziś.

O tych pamiętnych wydarzeniach opowiada przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej-KŚZpNP we Wrocławiu wystawa zatytułowana „Tu rodziła się Solidarność”. Jej tematyka koncentruje się na masowych strajkach, które miały miejsce latem 1980 roku. Przypomina pierwsze miasta i zakłady w regionie objęte falą strajków, pokazując ich znaczenie dla powstającego związku zawodowego i ruchu „Solidarności”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto