Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Załóż własną firmę i ucz się biznesu. Projekt dla kobiet

Damian Bednarz
materiały prasowe
Już 54 panie przystąpiły do projektu „Akademia Przedsiębiorczości Kobiet” realizowanego od lutego przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej. Z pomocą DAWG uczestniczki Akademii uczą się prowadzenia biznesu i zakładają własne firmy.

Projekt skierowany jest do kobiet z powiatów Dolnego Śląska o najwyższym bezrobociu – legnickiego ziemskiego, polkowickiego, wołowskiego, strzelińskiego, kamiennogórskiego, dzierżoniowskiego, kłodzkiego, ząbkowickiego, złotoryjskiego i wałbrzyskiego ziemskiego. Ma na celu aktywizację zawodową kobiet.

- Zainteresowanie projektem jest olbrzymie. Co ciekawe, zgłaszają się też panie, które są na emeryturze, a wciąż chcą być aktywne zawodowo, jak również kobiety na urlopach macierzyńskich, chcące dzielić opiekę nad dziećmi z prowadzeniem firmy - mówi Helena Kaniewska, koordynatorka „Akademii Przedsiębiorczości Kobiet”.

Wśród firm, które zakładają panie biorące udział w projekcie „Akademia Przedsiębiorczości Kobiet”, są m.in. sklepy z artykułami ślubnymi, dekoratorskimi, bielizną i usługami brafittingu, pracownie architektoniczne, biura projektowe i aranżacji wnętrz, biura rachunkowe, restauracje, żłobek i salony fryzjerskie. Pani Justyna Gargula z Brzegu Dolnego postawiła na usługi kosmetyczne – na początek czerwca planuje otwarcie salonu Just Beauty Studio.

- Przez kilka lat pracowałam w firmach transportowych, jednak po urlopie macierzyńskim nie wróciłam już do tej pracy. Innej nie mogłam znaleźć, bo wszystkie propozycje miały charakter zmianowy, a ja, ze względu na małe dziecko, nie chciałam pracować nocą. W tym czasie ukończyłam dwuletnią szkołę kosmetyczną, przeszłam kilka kursów podnoszących kwalifikacje, choć sądziłam, że będzie to tylko moja pasja i dodatkowe zajęcie. Gdybym nie trafiła na program Akademia Przedsiębiorczości Kobiet, nigdy nie pomyślałabym o własnym biznesie - mówi Justyna Gargula.

Największe zainteresowanie projektem i założeniem własnej firmy jest wśród bezrobotnych pań z powiatów kłodzkiego, wołowskiego i strzelińskiego.

- Głównym motywem podjęcia własnej działalności ze strony pań jest uniezależnienie się i chęć samorealizacji. Chcą kreować swoją przyszłość zawodową, same dyktować warunki pracy i płacy - podkreśla Beniamin Noga, prezes DAWG. Dodaje, że wbrew opiniom o panującym obecnie rynku pracownika, wciąż trudno jest znaleźć satysfakcjonujące zajęcie odpowiadające kwalifikacjom, z dobrym wynagrodzeniem. - Spadek bezrobocia nie jest efektem dynamizacji rynku. Wynika on z faktu, że coraz mniej osób na niego wchodzi, coraz mniej traci i zmienia pracę - mówi Beniamin Noga.

Projekt „ Akademia Przedsiębiorczości Kobiet” zakłada aktywizację zawodową 80 kobiet z 10 dolnośląskich powiatów. Panie objęte zostają programem szkoleniowym, podczas którego poznają m.in. regulacje prawne dla małego biznesu, podstawy księgowości, prawo podatkowe. Uczą się także zarządzania firmą, sposobów sprzedaży produktów i usług, zasad marketingu i reklamy. Na inwestycje związane z rozpoczęciem działalności panie otrzymują bezzwrotne dotacje w wysokości do 24 000 zł, a także finansowe wsparcie pomostowe na okres od 6 do 12 miesięcy, w kwocie 1 350 zł brutto miesięcznie.

Zgłoszenia do projektu przyjmowane będą jeszcze do końca czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto