Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Homole, czyli główna siedziba husytów na ziemi kłodzkiej. Zobacz go koniecznie!

Damian Bednarz
Damian Bednarz
Ruiny zamku Homole, który znajduje się na Wzgórzach Lewińskich (gm. Lewin Kłodzki), to kolejna atrakcja turystyczna, którą polecamy Wam odwiedzić na weekend.

ZOBACZ ZDJĘCIA TEGO MIEJSCA:

Zamek Homole - historia

Drewniany gród, który strzegł jednego z wariantów szlaku bursztynowego, stał w tym miejscu już w XI wieku. Trzy stulecia później zbudowano tam murowany zamek. W czasach swojej świetności zamek Homole był centrum państewka von Pannwitzów, a później główną siedzibą husytów na ziemi kłodzkiej. W tym czasie zaczął być określany jako Hrad Homole. W 1434 r. został zdobyty przez najemników z Wrocławia i Świdnicy, jednak kilka lat później ponownie zdobył go taboryta Jan Kolda z Žampachu. Swój epizod zamek miał także w powieści Andrzeja Sapkowskiego „Narrenturm”. Jeszcze w XV wieku Homole było główną budowlą w regionie, a kiedy stracono jego ostatniego właściciela, zaczął popadać w ruinę.

Drugie życie zamku Homole

-Jest to miejsce nie tylko historycznie interesujące, ale także przyrodniczo. Samo wzgórze Gomoła oraz przyległe łąki są obszarem objętym programem Natura 2000, który jest niezwykle cenny dla przyrodników. Kwitnie tutaj, chociażby pełnik europejski, bardziej znany jako róża kłodzka - symbol naszego powiatu - opowiada Piotr Mirek, specjalista ds. ochrony przyrody w Nadleśnictwie Zdroje.

To właśnie dzięki funduszom Nadleśnictwa Zdroje udało się przywrócić życie temu miejscu. Koszt inwestycji to około 360 tysięcy złotych, z czego 56 tysięcy pochłonęło zabezpieczenie ruin. Podróż na szczyt góry Gomoła, gdzie mieszczą się ruiny zamku, zaczyna się od kładki, która położona jest tuż przy Głównym Szlaku Sudeckim (kolor czerwony). To właśnie tam w okresie wiosennym znaleźć można różę kłodzką. Bardzo łatwo ją rozpoznać wśród traw, ponieważ charakteryzuje się żółtymi kwiatami. Trzeba jednaka pamiętać, że pełnik europejski jest pod ochroną.

-Kładka została wyposażona w tablice edukacyjne, przybliżające odwiedzającym historię tego wyjątkowego miejsca i jego dzisiejsze walory przyrodnicze. Jest także kładka spacerowa wokół ruin z miejscem do wypoczynku i spożywania posiłku. Na ścieżce znajdują się również kierunkowskazy przybliżające okoliczne wzniesienia, a także rosnące tutaj rośliny. W ramach inwestycji przeprowadzono również badania zabezpieczenie ruin pod nadzorem konserwatora zabytków - mówi Piotr Mirek.

Zamek Homole - jak dojechać?

Zamek Homole, w zasadzie to jego ruiny, położone są przy Głównym Szlaku Sudeckim im. Mieczysława Orłowicza, na odcinku Duszniki-Zdrój - Kudowa-Zdrój we wsi Zielone Ludowe. Czas dojścia do ruin z Dusznik-Zdroju to około godziny.

W pobliże ruin można podjechać także samochodem, kierując się z DK8. Na Przełęczy Polskie Wrota wystarczy skręcić w prawo. Trasę tę proponujemy jednak w ostateczności, ze względu na okoliczny przebieg czerwonego szlaku.

ZOBACZ ZDJĘCIA TEGO WYJĄTKOWEGO MIEJSCA:

Zamek Homole, czyli główna siedziba husytów na ziemi kłodzki...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto