Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamiast kopać w Nowej Rudzie najlepszy na świecie węgiel koksujący, kopią w stercie papierów...

Damian Bednarz
Damian Bednarz
Andrzej Zibrow, dyrektor generalny Coal Holding nie może spać spokojnie. Po siedmiu latach starań i zdobywania pozwoleń wciąż nie ma koncesji na wydobywanie węgla koksującego
Andrzej Zibrow, dyrektor generalny Coal Holding nie może spać spokojnie. Po siedmiu latach starań i zdobywania pozwoleń wciąż nie ma koncesji na wydobywanie węgla koksującego fot. Dariusz Gdesz
W Nowej Rudzie znajdują się pokłady najlepszego węgla na świecie. Pomimo złożenia wniosku o wydanie koncesji na jego wydobycie w zeszłym roku, inwestor do tej pory nie otrzymał pozytywnej decyzji w tej sprawie, choć jak twierdzi, spełnił wszystkie wymogi.

Na terenie Nowej Rudy miałby być wydobywany węgiel koksujący. Jest on niezbędny do produkcji stali. Jest on wpisany przez Komisję Europejską na listę surowców kluczowych dla rozwoju europejskiej gospodarki. Obecnie polskie firmy importują węgiel koksujący spoza granic naszego kraju, chociażby ze Stanów Zjednoczonych czy Australii. A jego złoża leżą w okolicach Nowej Rudy i nie są wydobywane.

W proces powrotu górnictwa do Nowej Rudy spółka zainwestowała już około 80 milionów złotych. Ciągle jednak nie jest pewna swojej przyszłości. Pierwszy wniosek o wydanie koncesji złożono w lipcu ubiegłego roku.

-Dopiero w październiku, po 90 dniach, otrzymaliśmy pismo o uzupełnienie wniosku o kolejne dokumenty. Od ubiegłego roku do czerwca tego roku przerzucaliśmy się z ministerstwem różnymi dokumentami. Takie nieszanowanie przedsiębiorcy, niestabilne prawo i niestabilność tego prawa jest bardzo nieprzyjazne. Nie było żadnego kontaktu z przedsiębiorcą ani czegoś, co mogłoby ułatwić tę całą drogę cierniową - mówi Andrzej Zibrow, dyrektor generalny Coal Holding.

Na zarzuty odpowiadają przedstawiciele Ministerstwa Środowiska.

- Po przeprowadzeniu analizy formalnej i merytorycznej wniosku, w październiku 2018 roku organ koncesyjny wezwał spółkę o uzupełnienie braków formalnych we wniosku. Spółka uzupełniła tylko część braków ujętych w wezwaniu organu, tym samym organ zmuszony został do pozostawienia wniosku spółki bez rozpoznania, o czym poinformował przedsiębiorcę pismem z dnia 24 października 2018 r. Równocześnie w piśmie tym przekazano Coal Holding Sp. z o.o. wyjaśnienie, iż pozostawienie wniosku bez rozpoznania, nie stoi na przeszkodzie do ponownego złożenia wniosku o udzielenie koncesji wydobywczej - czytamy w piśmie skierowanym do naszej redakcji.

Jak twierdzi Andrzej Zibrow, w październiku 2018 r. Ministerstwo Środowiska wezwało spółkę do uzupełnienia wniosku i to w terminie 7-dniowym, żądając między innymi ponownego wykupu dostępu do archiwalnej informacji geologicznej (poprzednia po 3 latach utraciła swoją ważność, a spółka była przekonana, iż raz już wykupiona informacja geologiczna spełnia wszelkie wymogi prawne). To żądanie o tyle było specyficzne, iż to właśnie Ministerstwo Środowiska udziela dostępu do archiwalnej dokumentacji geologicznej i podpisuje stosowną umowę z przedsiębiorcą.

- Absurdalność sytuacji polegała również na tym, iż Ministerstwo Środowiska żądało od Spółki Coal Holding w terminie 7-dniowym uzupełnienia wniosku koncesyjnego w elemencie, na który Przedsiębiorca miał tylko minimalny wpływ, ponieważ ponowne opłacenie i podpisanie umowy o dostęp do archiwalnej informacji geologicznej za wynagrodzeniem zależało właśnie od Ministerstwa Środowiska. Przedmiotowa umowa z wniosku Spółki, zrealizowana została przez Ministerstwo Środowiska dopiero po 7 miesiącach. Przedsiębiorca w sposób udokumentowany, kilkadziesiąt razy interweniował w Ministerstwie Środowiska, uprzejmie prosząc o pilne procedowanie wniosku - mówi Andrzej Zibrow.

W maju br. Coal Holding po raz drugi złożyła wniosek o wydanie koncesji, tym razem uzupełniając go o dokumenty, których na przestrzeni ostatniego roku wymagało od niej Ministerstwo Środowiska. Zdaniem Ministerstwa Środowiska proces decyzyjny powinien trwać od 2 do 6 miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto