Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdobądź dwie wieże widokowe jednego dnia. Szlak "Dwie Wieże" łączy dwa punkty widokowe Nowej Rudy

Damian Bednarz
Damian Bednarz
Wieżę widokową na Górze Wszystkich Świętych i więżę na Górze Świętej Anny w Nowej Rudzie łączy przyjemny szlak, który pozwala na zdobycie ich jednego dnia! Wycieczka nie jest ekstremalnie trudna, a do przejścia jest niewiele ponad pięć kilometrów w jedną stronę.

Trasę tę spokojnie mogą pokonać rodziny z dziećmi. Wycieczkę rozpocząć można na parkingu przy kościele pw. św. Anny na Górze Świętej Anny w Nowej Rudzie. Zobacz na mapie poniżej, gdzie znajduje się to miejsce:

Stąd wyruszamy zielonym szlakiem, odchodząc delikatnie w bok, w kierunku wieży widokowej. Po obejrzeniu widoków należy wrócić w kierunki zielonego szlaku, który prowadzi aż na Górę Wszystkich Świętych. Według drogowskazów powinno się go pokonać w około półtorej godziny.

Trasa do: Góra Wszystkich Świętych | mapa-turystyczna.pl

Po drodze zobaczyć można:

  • Góra Wszystkich Świętych - Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej – Świątynia miała stanowić wotum za ocalenie od dżumy, jaka miała miejsce w 1680 r. na terenie Ziemi Kłodzkiej. Wybudował ją prawdopodobnie Christoph Langer, miejscowy szewc, wg projektu Jacobo Carove, pierwotnie na planie wpisanego w kwadrat krzyża greckiego o zaokrąglonych narożach, zwieńczona wieloboczną, pozorną kopułą z latarnią. Budulec stanowił miejscowy kamień. W 1750 r. dobudowano od zachodniej strony nawę i 2 boczne kaplice. Kościół został odbudowany w latach 1994-2000. Są w niej pochowani członkowie rodziny von Morgante, ówczesnych właścicieli Słupca, włoskiego pochodzenia. W ołtarzu głównym z korynckimi kolumnami zwraca uwagę figura Matki Bożej Bolesnej, a we wnętrzu sztukaterie w stylu "auriculaire" zwanym w Bawarii "stylem małżowiny usznej".
  • wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych - powstała dzięki staraniom słupieckiej sekcji GGV - Kłodzkie Towarzystwo Górskie (niem. Glatzer Gebirgsverein). W 1889 r. wybudowano mini wieżę o wysokości 2,8 m. Góra Wszystkich Świętych była dużą atrakcją turystyczną, więc ok. 20 lat później sekcja GGV zaproponowała budowę nowej, wyższej wieży. 12 czerwca 1913 r. wmurowano pod jej budowę kamień węgielny. Niedługo potem oddano do użytku nową, 15 m, okrągłą, zwieńczoną galeryjką wieżę widokową, wznoszącą się na wysokości 648 m n.p.m. i wybudowaną z czerwonego piaskowca, której nadano imię feldmarszałka von Moltke. Po gruntowanym remoncie w 2011 r. można z niej podziwiać piękne panoramy Sudetów Wschodnich i Środkowych.
  • Góra Anny - Kościół pw. św. Anny - wraz z pustelnią wzniesiony w 1644 r., jednonawowy, w stylu barokowym, przez fundację właściciela dóbr noworudzkich Bernharda II von Stillfrieda w miejscu wcześniejszej drewnianej kaplicy z 1515 r. Jeden z pierwszych barokowych kościołów górskich fundowanych przez szlachtę i arystokrację Ziemi Kłodzkiej. Znajduje się w nim drewniana, gotycka figurka św. Anny Samotrzeciej z 1495 r. W barokowym ołtarzu głównym obraz przedstawiający św. Annę uczącą Maryję i św. Joachima. Wokół kościoła i pustelni piaskowcowy mur wykonany przed 1810 r. oraz kamienny krzyż.
  • Góra Anny - wieża widokowa z roztaczającą się z niej panoramą - Góra Anny uważana jest za jeden z lepszych punktów widokowych. Doceniano to już w II poł. XIX w. Zgodnie z przekazami w 1882 r. wzniesiono tutaj pawilon, a przy nim drewnianą platformę o wysokości 5 m., z której był widok na okolice. W 1906 r. pomost ten z konieczności pomniejszono. Wtedy pojawił się pomysł budowy murowanej wieży widokowej. Staraniem Carla Ferche, ówczesnego przewodniczącego noworudzkiej sekcji Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego, w 1911 r. zbudowano i oddano do użytku wysoką na 14 m wieżę z czerwonego piaskowca, na planie czworokąta. Do niedawna na wieży były zamontowane anteny i przekaźniki. Obecnie jest remontowana. Po przywróceniu jej pierwotnej funkcji będzie dostępna dla turystów

Zobacz zdjęcia ze szlaku:

Zdobądź dwie wieże widokowe jednego dnia. Szlak "Dwie Wieże"...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto