Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZUS z większymi uprawnieniami. Sprawdzi, co robisz na L4!

Sara Watrak
Sara Watrak
Rząd chce zwiększyć uprawnienia ZUS-u

Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rząd chce zwiększyć uprawnienia ZUS-u Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
ZUS zyska większe uprawnienia? Wszystko na to wskazuje. Projekt ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych skrywa przepis, który pozwoli na jeszcze większą kontrolę nad świadczeniobiorcą. Aby sprawdzić, czy danej osobie faktycznie należy się zasiłek np. chorobowy, ZUS będzie mógł zwrócić się z prośbą o informację do naszej rodziny, znajomych, współpracowników, a nawet, jak podaje portal businessinsider.com.pl, naszego sąsiada!

Zobacz wideo. Wiek emerytalny pójdzie w górę? Czy będziemy pracować do 70?

ZUS może więcej?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej planuje zwiększyć uprawnienia ZUS-u. W ten sposób chce walczyć z osobami, które starają się o nieprzysługujące im zasiłki i proszą o zwolnienie chorobowe np. w obawie przed utratą pracy. Zakład nie chce dopuścić do sytuacji, w której ktoś idzie na L4, po czym wyjeżdża na wakacje do ciepłych krajów. Dlatego też w nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych znalazł się zapis dotyczący zwiększenia uprawnień ZUS-u. Jeśli dokument wejdzie w życie, zakład będzie mógł żądać od innych osób czy podmiotów informacji, które są potrzebne do ustalenia prawa do zasiłków i wysokości świadczeń. Co ważne, jak informuje portal businessinsider.com.pl, zapytani nie będą mogli odmówić.

Kogo ZUS zapyta o nasze życie?

Niestety, w projekcie nie znajdziemy konkretnych informacji na temat tego, jakich danych może żądać ZUS ani od kogo. Przepisy zostały jednak skonstruowane w taki sposób, że eksperci twierdzą, iż w praktyce zakład będzie mógł uzyskać dane na nasz temat od dowolnej osoby: naszej rodziny, przyjaciół, sąsiadów, pracodawców, organizacji społecznych, a nawet... biur podróży! W ten sposób ZUS sprawdzi, czy, przebywając na L4, faktycznie jesteśmy chorzy, czy może potrzebowaliśmy tylko kilku dni wolnego, by skosić ogródek, udać się na działkę albo wyjechać na krótkie wakacje.

ZUS niczym policja. Sprawdzi, co robisz w domu!

Autorzy ustawy twierdzą, że w nowym dokumencie chodzi przede wszystkim o to, aby zapewnić ZUS-owi dostęp do niezbędnych informacji, które pomogą w ustaleniu prawa i, co ważne, wysokości zasiłku. Ma to na celu zabezpieczenie pieniędzy ZUS-u i niedopuszczenie do przyznawania nienależnych zasiłków. Tym bardziej że sytuacja finansowa zakładu nie jest zbyt dobra. Według informacji rzecznika ZUS-u w ubiegłym roku deficyt funduszu chorobowego wyniósł prawie 14 mld złotych, z kolei wydatki sięgnęły ok. 28 mld zł. To o 24 proc. więcej w stosunku do 2019 roku. Jak wskazuje portal Prawo.pl, wydatki na zasiłki chorobowe wyniosły w 2020 roku 13,3 mld zł i wzrosły o 15 proc. rok do roku.

Eksperci zauważają, że nowelizacja projektu ustawy jest korzystna dla ZUS-u i wielu pracodawców. Jednocześnie zwracają uwagę na to, że nowe uprawnienia ZUS-u mają quasi-policyjny charakter.

- W tym sensie uprawnienia zakładu do zdobywania informacji zyskują quasi-policyjny charakter. Nie mam wątpliwości, że policjanci ścigający przestępców, zwłaszcza których przestępstwa wiążą się z dużą społeczną szkodliwością, powinni mieć szerokie możliwości działania. Natomiast weryfikowanie, czy ktoś nie wyłudza świadczenia chorobowego powinno mieć swoje granice, które w tym wypadku zostały chyba przekroczone – mówi w rozmowie z Prawo.pl Wojciech Klicki, prawnik z fundacji Panoptykon.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

To jeszcze nie wszystko. Prawnicy ostrzegają, że nowe przepisy mogą pozwolić na obchodzenie tajemnicy zawodowej. Z ich interpretacji projektu ustawy wynika, że zapytana przez ZUS osoba nie będzie mogła odmówić odpowiedzi.

Poza tym eksperci wskazują, że nowa ustawa nagina zasadę minimalizacji, która mówi, że dane osobowe i ich przetwarzanie musi być:

  • adekwatne,
  • stosowne,
  • ograniczone do tego, co niezbędne do celów, w których dane są przetwarzane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto