Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Były burmistrz, Mieczysław Kamiński z tytułem "Honorowy Obywatel Bystrzycy Kłodzkiej"

Paulina Schulz
Paulina Schulz
UMiG Bystrzyca Kłodzka
Podczas sesji Rady Miejskiej Bystrzycy Kłodzkiej podjęta została uchwała o nadaniu tytułu "Honorowy Obywatel Bystrzycy Kłodzkiej", Mieczysławowi Kamińskiemu.

Mieczysław Adam Kamiński urodził się 1950 roku w Głuchołazach. Ukończył tamtejsze Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego. W 1973 roku po ukończeniu Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku historia, rozpoczął pracę jako nauczyciel w bystrzyckich szkołach średnich.

Ucząc historii w okresie PRL-u uczył prawdy, nie było dla niego białych plam – tak wspominają nauczyciela jego uczniowie i absolwenci. Za pracę nauczyciela historii w szkołach bystrzyckich otrzymał kilkukrotnie nagrodę Kuratora Oświaty i Wychowania w Wałbrzychu, Ministra Oświaty i Wychowania oraz Złoty Krzyż Zasługi. Pełnił funkcję wicedyrektora LO w Bystrzycy Kłodzkiej. Był także kilka lat nauczycielem metodykiem historii w województwie wałbrzyskim.

W latach 80 XX wieku zaangażował się w działalność opozycyjną wstępując do „NSZZ Solidarność”. W 1980 roku założył pierwszą komisję zakładową „NSZZ Solidarność” przy Zespole Szkół Zawodowych w Bystrzycy Kłodzkiej. Był współorganizatorem Bystrzyckiego Komitetu Obywatelskiego, z którego ramienia ubiegał się o mandat radnego w wyborach do rady miasta i gminy w roku 1990. W tym samym roku 18 czerwca na drugim posiedzeniu nowo wybranej rady został wybrany na pierwszego niekomunistycznego burmistrza Bystrzycy Kłodzkiej.

Jako Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej uporządkował sprawy własnościowe w gminie poprzez przeprowadzenie komunalizacji mienia tj. nieruchomości, tysiące hektarów gruntów oraz 400 ha lasów. W latach 1991 - 1992 zagłębiając tajniki samorządności na Uniwersytecie Warszawskim nawiązał kontakt z ówczesnym Wójtem Gminy Kaźmierz, który był impulsem do nawiązania ścisłej i owocnej współpracy obu gmin, która trwa do dnia dzisiejszego. Pod koniec I kadencji w maju 1994 r. podpisał umowę partnerską z miastem Usti nad Orlicą – Republika Czeska.

Mieczysław Kamiński nieustannie pogłębia swoją wiedzę samorządową kończąc podyplomowe studia na Uniwersytecie warszawskim na kierunku „ Samorząd terytorialny i rozwój lokalny”.

Będąc włodarzem miasta został delegatem Gminy do Sejmiku Samorządowego Województwa Wałbrzyskiego oraz delegatem na Sejmik Samorządu Krajowego.

W 1998 roku został ponownie wybrany na burmistrza Bystrzycy Kłodzkiej. Zaangażował się w odbudowę miasta po zniszczeniach dokonanych przez powódź tysiąclecia. Z pozyskanych środków z Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej wyremontowano fasadę bystrzyckiego ratusza oraz wiele kamienic na starówce. W roku 1999 oddano do użytku halę widowiskowo–sportową oraz wybudowano oczyszczalnię biologiczno-chemiczną z kolektorem głównym ścieków. Po utworzeniu powiatu kłodzkiego w wyniku reformy administracji Polski w 1999 r. stanął na czele komitetu obywatelskiego domagającego się jego podziału i przywrócenia powiatu bystrzyckiego, zyskując poparcie władz samorządowych i Związku Gmin Śnieżnickich. Niezmiennie od roku 2010 do dnia dzisiejszego radny Rady Miejskiej Bystrzycy Kłodzkiej.

Mieczysław Kamiński jako radny Rady Miejskiej Bystrzycy Kłodzkiej godnie i rzetelnie sprawuje swoją funkcję. Zgłasza wiele inicjatyw inwestycyjnych i zadań realizowanych przez gminę. Skutecznie działa dla poprawy jakości życia mieszkańców naszego miasta. W tym roku mija 49 lat pracy na rzecz Samorządu Bystrzycy Kłodzkiej. Za wkład i wieloletnie zaangażowanie w rozwój „Naszej małej ojczyzny”, Szanowny Pan Mieczysław Kamiński, na zawsze zapisze się w historii miasta Bystrzyca Kłodzka i regionu.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto