Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fatalna pogoda w Tatrach: ogłoszono zagrożenie lawinowe, zamknięte szlaki i schroniska. Sprawdźcie, na co musicie uważać

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
Zima co roku zaskakuje kierowców, ale teraz zaskoczyła też turystów w Tatrach. Tatrzański Park Narodowy ostrzega: warunki w górach są bardzo trudne, a pogoda nie sprzyja wycieczkom. TOPR ogłosił nawet zagrożenie lawinowe. Sprawdźcie, jaka konkretnie pogoda panuje teraz w Tatrach i jakie niebezpieczeństwa czyhają na szlakach. Lepiej dobrze się zastanówcie, nim zaplanujcie najbliższy weekend w górach!

Spis treści

Pilny komunikat Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zastanówcie się dwa razy, nim ruszycie na wycieczkę

Turysta zasypany przez lawinę w górach
Planujecie weekend w Tatrach? Lepiej dwa razy się zastanówcie - w góry bez ostrzeżenia przyszła zima. Załamanie pogody oznacza poważne kłopoty dla turystów. Sprawdźcie, jakie zagrożenia czyhają teraz w Tatrach i czy warto wybierać się w góry w ten weekend. BrilliantEye, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne

Tatrzański Park Narodowy (TPN) opublikował niepokojący komunikat o warunkach panujących w Tatrach. Choć mamy dopiero połowę listopada, pogoda zrobiła się już zimowa, a nawet ogłoszono zagrożenie lawinowe. Władze parku uprzedzają, że obecnie zwiedzanie górskich szlaków wymaga od turystów sporo doświadczenia i wielkiej ostrożności.

Jakie warunki pogodowe panują w Tatrach? Jakich niebezpieczeństw należy się wystrzegać? Sprawdźcie, czy powinniście wybrać się w góry w najbliższy weekend. Poniżej podajemy najważniejsze informacje z komunikatu TPN.

Zagrożenie lawinowe w Tatrach!

„W Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki” – ogłosił TPN w najnowszym komunikacie turystycznym i nie jest to ostrzeżenie na wyrost. W wyższych partiach Tatr spadło sporo śniegu, który nie jest jeszcze przetarty. Pod skalnymi ścianami i w zagłębieniach utworzyły się zaspy.

TOPR zmuszony był ogłosić pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Co to oznacza? Turyści wybierający się w Tatry powinni być teraz bardzo ostrożni. Prawdopodobieństwo zejścia lawiny nie jest duże, ale każdy, kto wybiera się w wyższe partie gór, powinien umieć oceniać zagrożenie lawinowe, a także posiadać sprzęt zimowy, do którego należą:

  • Lawinowe ABC
  • Raki
  • Czekan
  • Kask

Ponieważ coraz wcześniej zapada zmrok, władze TPN zalecają turystom noszenie ze sobą latarek. Najpraktyczniejsze są czołówki, które oświetlają drogę, zostawiając wolne obie ręce.

Jeśli nie jesteście pewni, czym jest lawinowe ABC albo jak należy postępować w górach przy zagrożeniu lawinowym, odsyłamy do naszego lawinowego poradnika.

Chmury nad graniami, niedźwiedzie na szlakach

Turystom w górach nie pomagają także chmury, które wiszą nisko nad graniami, ograniczając widoczność. Niedoświadczeni piechurzy mogą się przez to zmylić szlak, a nawet spać z grani, dlatego przy ograniczonej widoczności należy zachować szczególną ostrożność, a najlepiej zrezygnować z dalszej wędrówki.

Nawet niżej położone szlaki nie są obecnie w pełni bezpieczne ani komfortowe. Zalega na nich dużo błota, a także coraz więcej śniegu. Należy bardzo uważać szczególnie na kamienistych odcinkach szlaków, gdzie łatwo się poślizgnąć.

TPN dodaje w komunikacie, że choć w Tatrach spadł śnieg, warunków do jazdy na nartach nadal nie ma. Póki co turyści muszą znosić wszystkie niedogodności związane z zimową pogodą w górach, ale bez żadnych korzyści.

Kolejnym potencjalnym zagrożeniem, na które muszą uważać turyści, są niedźwiedzie, które w okresie przed zapadnięciem w sen zimowy intensywnie żerują, a czasem wychodzą na szlaki turystyczne i nawet podchodzą do turystów, wiedzione zapachem jedzenia. Sprawdźcie w naszym poradniku, jak zachować się w przypadku spotkania niedźwiedzia w Tatrach.

Pogoda w górach odstrasza turystów. TPN zaleca kask i okulary lodowcowe

Pogoda w górach zmienia się bardzo szybko, a złe warunki, tworzone przez opady deszczu, śniegu i wichury, mogą zepsuć każdą wycieczkę, a nawet stworzyć realne niebezpieczeństwo dla turystów na szlaku.

Dlatego przed wyjściem na szlak należy koniecznie sprawdzić komunikat pogodowy na oficjalnym portalu TPN i aktualną prognozę pogody.

Na szlakach w czasie silnego wiatru należy uważać na łamiące się drzewa, spadające gałęzie i kamienie. Władze TPN traktują to niebezpieczeństwo bardzo poważnie:

„Zalecamy noszenie kasku w terenie eksponowanym” – czytamy w najnowszym komunikacie turystycznym.

Ponadto turystom zaleca się noszenie specjalnych okularów przeciwsłonecznych z bocznymi osłonami, tzw. lodowcowych, by uniknąć oślepienia przez ostre słońce i odblaski w śniegu. TPN przypomina także, że przed wycieczkami w góry, zwłaszcza wyższe partie, należy użyć kremu przeciwsłonecznego z mocnym filtrem UV.

Czytaj też: Termy na jesienny weekend: 19 najlepszych miejsc z gorącymi źródłami w Polsce. Jak wpływają na zdrowie? Ile kosztują bilety?

Co robić w czasie burzy w Tatrach?

Problemem w Tatrach są teraz także gwałtowne górskie burze. W czasie burzy szczególnie niebezpiecznie jest na graniach, a także przy asekuracyjnych łańcuchach i klamrach, koło jezior, rzek i wodospadów. Co robić, gdy zaskoczy nas burza na szlaku w tatrach?

  • Nie należy chować się w mokrych żlebach ani opierać się o skały.
  • Należy jak najszybciej zejść w dolinę.
  • Usiądź na plecaku i zwiń się na nim w kłębek.
  • Zabezpiecz się przed deszczem.
  • Jeśli maszerujecie w grupie, powinniście się rozproszyć.

Utrudnienia na trasach, zamknięte szlaki i schroniska

TPN poinformował także aktualnych zamkniętych szlakach w górach i innych utrudnieniach, które turyści muszą brać pod uwagę, planując wycieczki.

  • Uszkodzone mostki na szlakach między Halą Ornak a Przełączą Iwaniacką oraz między Psią Trawką a Równią Waksmundzką mogą utrudniać przejście trasy.
  • Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do 26 kwietnia 2024 r.
  • Po stronie słowackiej (TANAP) aż do 14 czerwca 2024 r. zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk.
  • Hotel Górski Kalatówki jest zamknięty do 16 grudnia, ale można skorzystać z bufetu.
  • Schronisko na Hali Kondratowej jest nieczynne z powodu remontu.
  • Trwa przebudowa drogi dojazdowej do Kuźnic. Pojazdy muszą zatrzymać się przy skrzyżowaniu Al. Przewodników Tatrzańskich z ul. Karłowicza. Dalej trzeba iść pieszo ok. 1 km.
  • Do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się po TPN po zmierzchu.

Mapa zamkniętych szlaków w Tatrach jest dostępna online na oficjalnym portalu TPN.

Pamiętajcie też, że na terenie TPN nie wolno śmiecić, biwakować, wyprowadzać psów ani używać dronów.

Źródła: TPN, TOPR

Czytaj też: Najlepszy jarmark bożonarodzeniowy w Europie wybrany! Polska króluje – aż 3 nasze miasta w nowym rankingu

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Fatalna pogoda w Tatrach: ogłoszono zagrożenie lawinowe, zamknięte szlaki i schroniska. Sprawdźcie, na co musicie uważać - Strona Podróży

Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto