MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac w Bożkowie na sprzedaż. To jeden z najpiękniejszych pałaców w Polsce. Kto go kupi, będzie jak dolnośląski książę

DAB; ADA
Pałac z Bożkowie obecnie popada w ruinę
Pałac z Bożkowie obecnie popada w ruinę Dariusz Gdesz
Pałac w Bożkowie bez wątpienia można nazwać jednym z najpiękniejszych w Polsce. Ta budowla, która pochodzi z XVI wieku w swojej historii gościła najważniejsze postaci współczesnego świata, a także...uczniów. Obecnie popada w ruinę, a obecny właściciel bezskutecznie próbuje go sprzedać. Cena 6,7 mln zł. Ten, kto go kupi, poczuje się jak dolnośląski książę.

Spis treści

Pałac w Bożkowie - historia

Pałac w Bożkowie zbudowany został w XVI wieku z inicjatywy hrabiego von Magnis. Magnisowie to ród wywodzący się z północnych Włoch, który od XV wieku zdobywał coraz większe uznanie na terenie obecnych Niemiec, by później kupić wiele posiadłości na ziemi kłodzkiej.

Swoje siedziby mieli, chociażby w:

  • Wambierzycach
  • Bożkowie
  • Ołdrzychowicach Kłodzkich
  • Nowej Rudzie

Sam pałac w Bożkowie od 1520 roku znajdował się w posiadaniu rodziny von Raueck, by później kilkukrotnie zmieniać właścicieli. Ostatnia przebudowa zamku nastąpiła po jego wielkim pożarze w 1870 roku za hrabiego Wilhelma von Magnis. W 1930 przebudowano elewację na klasycystyczną.

Pałac w Bożkowie jest jednym z najpiękniejszych w Polsce Dariusz Gdesz

Po 1945 pałac przeszedł na własność skarbu państwa (a od 1999 starostwa). Przez wiele lat mieściły się w nim różne szkoły agrotechniczne: od grudnia 1951 Ośrodek Szkoleniowy Kierowników Gospodarstw Rolnych, od 1956 roku Technikum Rolnicze i szkoła ogrodnicza, w latach 1998–2002 funkcjonujące pod nazwą Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Batalionów Chłopskich. Ostatni kapitalny remont pałac w Bożkowie przeszedł w 1973 roku.

Dariusz Gdesz

Jeśli chcesz poznać historię szkoły rolniczej w pałacu w Bożkowie, to koniecznie przeczytaj nasz tekst, który znajdziesz tutaj

Pałac w Bożkowie grał w filmach

We wrześniu 2021 roku w pałacu w Bożkowie gościł amerykański gwiazdor David Hasselhoff, znany m.in. ze "Słonecznego patrolu". Kręcił tam sceny do filmu "Ze Network”, w którym gra główną rolę.

Pałac w Bożkowie na sprzedaż za 6,7 mln zł

Ten wspaniały obiekt to bez wątpienia perła Ziemi Kłodzkiej, jest jednym z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku, a bryłą przyćmiewa inne pałace. Co ciekawe, pałac zbudowany jest na nieregularnym planie, który złożony jest z przechodzących w siebie skrzydeł. Ma trzy kondygnacje.

Dach jest czterospadowy, są tu także dwie efektowne wieże, co nadaje mu bajkowego charakteru. Elewacja jest bogato dekorowana głównie przy oknach. Od strony zachodniej znajdziemy piękny taras. Wrażenie robią już same drzwi główne, które są drewniane w wieloma rzeźbieniami.

"Wnętrze w większości dobrze zachowane, hol pałacu, dwutraktowa, piękna klatka schodowa i korytarze wyłożone są ciemną dębiną, w niektórych miejscach boazeria pokrywa również sufit. (...) Na klatce schodowej, doświetlanej przez świetliki dachowe, wiszą żyrandole z rzeźbionego drewna i jelenich rogów. W wielu salach zachowały się ozdobne piece i marmurowe kominki. Sala balowa posiada bogatą sztukaterię i freski zdobiące ściany i sufit. W rzeźbieniach i sztukateriach w całym pałacu przeważają motywy myśliwskie i architektoniczne. W wielu pomieszczeniach oraz na klatce schodowej i korytarzach można zobaczyć świetnie zachowane, skórzane obicia ścian"

- wylicza Krystyna Jędrzejewska, agentka nieruchomości która opiekuje się ofertą sprzedaży Pałacu w Bożkowie w serwisie otodom.pl

Pałac w Bożkowie w środku także wygl
W pałacu w Bożkowie w środku zachowało się wiele ciekawych detali architektonicznychotodom.pl

Jak dodaje, wokół pałacu znajduje się piękny park o powierzchni 3 ha, z pawilonem ogrodowym z przełomu XVI i XVII wieku oraz rozległymi tarasami.

Pałac w Bożkowie można zobaczyć w filmach:

  • Dreszcze
  • Legenda,
  • Brigitte Bardot cudowna,
  • Ciemno, prawie noc,
  • Władcy przygód.Stąd do Oblivio

Pałac w Bożkowie - mapa i dojazd

Jak sama nazwa wskazuje, pałac w Bożkowie znajduje się w Bożkowie, wsi w gminie Nowa Ruda w powiecie kłodzkim. Z Wrocławia samochodem dojedziemy tam mniej więcej w dwie godziny. Położenie pałacu znajdziesz na naszej mapie poniżej:

Pałac z Bożkowie obecnie popada w ruinę

Pałac w Bożkowie na sprzedaż. To jeden z najpiękniejszych pa...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto