Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przezimować chryzantemy? Nie musisz ich kupować co roku, ale trzeba o nie zadbać. Sprawdź, jak to zrobić

Redakcja
Chryzantemy z cmentarza można przezimować, ale trzeba im zapewnić odpowiednie warunki.
Chryzantemy z cmentarza można przezimować, ale trzeba im zapewnić odpowiednie warunki. armennano/pixabay.com
Chryzantemy w doniczce można przechować i cieszyć się jej kwiatami także w następnym sezonie. Dotyczy to również chryzantem z cmentarza, po Wszystkich Świętych. Trzeba im jednak zapewnić odpowiednie warunki. Sprawdź, jak zimować chryzantemy w doniczce i ogrodzie.

Spis treści

Chryzantemy to kwiaty, które szczególnie chętnie kupujemy na cmentarz na Wszystkich Świętych. Ale warto docenić ich urok i uprawiać w ogrodzie lub w doniczce na tarasie czy balkonie. Jest jednak kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, a dotyczą one zimowania chryzantem.

Czy chryzantema przezimuje w gruncie?

Wszystko zależy od tego, jaka chryzantema. Te kwiaty mają setki odmian, które różnią się wielkością, formą i kolorami kwiatów, ale także odpornością na mróz. Znajdziemy wśród nich chryzantemy zimujące w gruncie, ale za takimi musimy się rozejrzeć wczesnym latem w sklepach ogrodniczych.

Kwitną one już od lipca-sierpnia i bez większego problemu zimują w gruncie. Trzeba je tylko posadzić w słonecznym, zacisznym miejscu, zapewnić żyzną, przepuszczalną ziemię oraz regularne podlewanie. Na zimę warto przyciąć ich pędy, a przed większymi mrozami – osłonić podłoże stroiszem (gałązkami iglaków). Kupując je – upewnijmy się, czy są to chryzantemy bylinowe, zimujące w gruncie.

Chryzantemy z cmentarza do ogrodu – czy to możliwe?

Inaczej wygląda sprawa chryzantem w doniczkach, które kupujemy przed Wszystkimi Świętymi do przystrojenia grobu. Choć zachwycają kwiatami, to najczęściej nie są uprawiane z myślą o trwałości i należą do odmian, które nie są przystosowane do zimowania w gruncie. Wprawdzie w Internecie znajdziemy nazwy chryzantem odpornych na mróz, nie liczmy na to, że je rozpoznamy przy zakupie. A i sami sprzedający masowo „towar” rzadko wiedzą, jaką odmianę mają. Inaczej sytuacja może wyglądać w gospodarstwach, ale raczej nie liczmy na tę informację na straganach przy cmentarzu czy w markecie. Ogólną zasadą jest to, że im drobniejsze ma kwiaty, tym jest wytrzymalsza.

Czy to znaczy, że chryzantemy z cmentarza nie można przesadzić do ogrodu, albo przezimować w doniczce? Można, ale trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim musimy zadbać o to, by chryzantema nie zmarzła jeszcze na cmentarzu.

Sprawdź: Ile kosztują w tym roku chryzantemy od prosto od producenta? Zobacz, ile można zaoszczędzić

Jak zabezpieczyć chryzantemy przed mrozem na cmentarzu?

Jeśli myślimy o dłuższej uprawie chryzantem z cmentarza, musimy zabezpieczyć je przed mrozem (sprawdźmy prognozy pogody, bo nie zawsze jest to konieczne). Oznacza to przede wszystkim konieczność ocieplenia doniczki.

Najłatwiej to robić w ten sposób, że doniczkę z rośliną wstawiamy do większej, a jej dno i przestrzeń między ściankami wypełnimy np. kawałkami styropianu (można wykorzystać opakowania z polistyrenu). Wypełnieniem może być też papier, liście itp., ale jest ryzyko, że ten materiał zamoknie. Doniczkę, przed umieszczeniem w większej, można też owinąć folią bąbelkową.
Zanim chryzantema znajdzie się na cmentarzu, zadbajmy o to, by zapewnić jej jak najlepsze warunki – sprawdź, co zrobić, żeby chryzantemy były trwałe.
Jeśli chcemy mieć chryzantemę na lata, zabierzmy ją cmentarza wkrótce po Wszystkich Świętych. Roślina nie może być przesuszona.

Czy chryzantemy z cmentarza można przesadzić do ogrodu od razu?

Jeśli chryzantemę z cmentarza chcemy posadzić w ogrodzie, musimy z tym poczekać do wiosny. Listopad to zbyt późny termin, tym bardziej że prawdopodobnie roślina nie jest odporna na mróz. Dlatego musimy ją odpowiednio przechować.

Jak przechować chryzantemy w doniczce?

Zimowanie chryzantem w doniczce nie jest trudne, ale wymaga odpowiednich warunków. Na początek – przytnijmy jej pędy. Powinny mieć długość ok. 10-15 cm. Jeśli doniczka była zabezpieczona przed mrozem, wyjmijmy ją z otuliny. Następnie umieśćmy ją w chłodnym pomieszczeniu, z temperaturą 5-10 st. C i dostępem do światła. Rośliny od czasu do czasu trzeba podlać, ale tylko tak, żeby ziemia nie wyschła całkowicie (przy wskazanej temperaturze można to robić co ok. 3 tygodnie). Zimujących chryzantem nie nawozimy!

Co zrobić wiosną z zimowaną chryzantemą

Około marca, w doniczce powinny zacząć się pojawiać młode odrosty i liście. Warto wtedy zapewnić nieco wyższą temperaturę i częstsze podlewanie, tak, żeby ziemia była lekko wilgotna. Kiedy młode odrosty będą miały ok. 10-15 cm przytnijmy lekko ich końce, bo dzięki temu ładnie się rozkrzewią.
Jeśli zamierzamy uprawiać chryzantemę w doniczce, przesadźmy ją do nowej ziemi. Natomiast, jeśli chcemy ją posadzić w ogrodzie, zróbmy to późną wiosną, gdy minie ryzyko przymrozków. Pamiętajmy jednak, że przed kolejną zimą będziemy musieli przesadzić ją do doniczki i zimować opisanym sposobem. Chryzantemy możemy pozostawić w ogrodzie tylko wtedy, gdy chcemy zaryzykować i przekonać się, czy trafiła się nam odmiana odporna na mróz. Grozi to jednak utratą rośliny.

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak przezimować chryzantemy? Nie musisz ich kupować co roku, ale trzeba o nie zadbać. Sprawdź, jak to zrobić - RegioDom.pl

Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto