MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Skrzynka na listy – widzisz na niej literkę R? Dla listonosza to ważna informacja, a dla ciebie – spore ułatwienie

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Zastanawiałeś się, co może oznaczać naklejona literka R na skrzynce na listy? Na ten temat powstało już wiele teorii spiskowych, które mają niewiele wspólnego z prawdą. Literka R nie oznacza także zakazu wrzucania reklam do skrzynki. O co zatem może chodzić? To niewielkie oznaczenie stanowi ważną informację dla listonosza. Dzięki niemu możesz znacznie ułatwić sobie życie. Sprawdź, o co dokładnie chodzi.

Spis treści

Skrzynka na listy z literką R – co to oznacza?

Całkiem niedawno ostrzegaliśmy przed grasującymi złodziejami, którzy w specjalny sposób oznaczają wybrane przez siebie mieszkania. Nic dziwnego, że wielu z nas mogło się zaniepokoić, widząc, że na skrzynce sąsiada pojawiła się naklejka z literą R. Spieszymy jednak uspokoić zmartwionych czytelników, że w tym wypadku oznaczenie to nie świadczy o niczym groźnym. Wręcz przeciwnie. Ta specjalna naklejka informuje listonosza lub kuriera o tym, że może on wrzucić polecony list bezpośrednio do skrzynki bez konieczności pozostawiania awiza. Jest to spore ułatwienie dla osób, które trudno zastać w domu w godzinach pracy pracowników poczty polskiej.

skrzynka na listy
Co oznacza naklejka z literą R? Jak się okazuje to istotna informacja dla listonosza lub kuriera. fot. Piotr Szymański

Czy listonosz może zostawić każdą poleconą przesyłkę? Niestety nie. Jeżeli list wymaga potwierdzenia odbioru – tradycyjnego bądź elektronicznego (EPO), to listonosz musi dopilnować tej formalności. Podobnie rzecz ma się z przesyłkami, które nie mieszczą się w skrzynce pocztowej. One także muszą zostać dostarczone do rąk własnych lub – w przypadku, gdy listonosz lub kurier nie zastanie nikogo w domu – odebrane na poczcie za okazaniem awiza.

Skąd wziąć naklejkę z literką R?

Jeżeli chcemy, aby pracownik poczty polskiej zostawiał przesyłki polecone w naszej skrzynce, musimy złożyć odpowiedni wniosek. Fachowo nazywa się on żądaniem doręczenie przesyłek poleconych do oddawczej skrzynki pocztowej. Możemy zrobić to na dwa sposoby – w formie elektronicznej lub papierowej. E-formularz znajdziemy na stronie Poczty Polskiej. Jeżeli zdecydujemy się złożyć go przez internet, musimy potwierdzić swoją tożsamość przez Profil Zaufany.

formularz żądania doręczania przesyłek poleconych do oddawczej skrzynki pocztowej
Tak wygląda formularz, który można wypełnić online lub w placówce pocztowej. screen/poczta-polska.pl

Wybierając drugi ze sposobów, możemy udać się na pocztę i na miejscu wypełnić wniosek lub pobrać go na komputer, wydrukować i z wypełnionym formularzem udać się do pracownika poczty. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna. Znaczek z literką R dostarczy nam listonosz lub pracownik poczty, jeśli wniosek złożyliśmy bezpośrednio u niego. Z usługi można zrezygnować w każdym momencie, składając pisemną rezygnację w placówce pocztowej.

Pamiętajmy, że oznaczenia z literą R nie kupimy na poczcie, a samodzielne próby wykonania takiego znaczka i przyklejenia go na skrzynkę, nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Jeżeli chcemy skorzystać z usługi oferowanej przez Pocztę Polską, musimy załatwić to drogą formalną.

Samodzielne naklejanie literki R nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Jedyną drogą do otrzymania właściwego oznaczenia jest złożenie wniosku – bezpośrednio
Samodzielne naklejanie literki R nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Jedyną drogą do otrzymania właściwego oznaczenia jest złożenie wniosku – bezpośrednio w placówce pocztowej bądź drogą elektroniczną. fot. Anna Gandecka
Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Skrzynka na listy – widzisz na niej literkę R? Dla listonosza to ważna informacja, a dla ciebie – spore ułatwienie - RegioDom.pl

Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto