Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Zobacz miejsca niedostępne dla turystów. Niesamowite zdjęcia!

Dawid Sarysz
Dawid Sarysz
jaskinianiedzwiedzia.pl
Dolnośląska Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie (gmina Stronie Śląskie, powiat Kłodzko) należy niewątpliwie do jednej z najpiękniejszych w Europie. Bogata szata naciekowa przyciąga co roku około 80 tysięcy turystów. To, co może zobaczyć przeciętny odwiedzający, jest jednak tylko niewielkim fragmentem ogromnych przestrzeni niedostępnych dla większości osób. Pokażemy Wam dzisiaj niesamowite zdjęcia tych miejsc.
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie w tajemniczej odsłonie.
jaskinianiedzwiedzia.pl

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, odkryta 14 Października 1966 r. (udostępniona do zwiedzania 11 czerwca 1983 r.), jest najdłuższą z jaskiń sudeckich i jedną z najdłuższych i najgłębszych w Polsce. Jaskinia jest rozwinięta horyzontalnie na trzech poziomach. Znana długość sal i korytarzy wynosi ponad 5 km, natomiast głębokość to ponad 100 m. Poziom górny zachowany jest szczątkowo. Poziomem środkowym biegnie udostępniona dla turystów niezwykle atrakcyjna trasa turystyczna z niepowtarzalną i dobrze zachowaną szatą naciekową jaskini oraz dużą ilością kości zwierząt epoki lodowcowej. Partie dolne są niedostępne dla turystów.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie w tajemniczej odsłonie.
jaskinianiedzwiedzia.pl

U stóp Jaskini Niedźwiedziej szumi potok Kleśnica. To właśnie wodom tego potoku zawdzięczamy w dużej mierze wyrzeźbienie Jaskini Niedźwiedziej. Wszystko zaczęło się ok. 28 mln lat temu, kiedy wody powierzchniowe zainicjowały tworzenie podziemnego systemu jaskiniowego, łącząc swoje siły przez system spękań i szczelin istniejących w skale. W ten sposób przez miliony lat tworzyły się korytarze, sale, kominy. Woda nie tylko niszczy górotwór, ale i potrafi pięknie tworzyć, czego efektem jest szata naciekowa jaskini z wielką różnorodnością form i barw. Podczas zlodowaceń powstawały w jaskini namuliska bogate w szczątki żyjących wtedy zwierząt. Największe ilości szczątków należą do niedźwiedzia jaskiniowego (Ursus Spelaelus), stąd też jaskinia wzięła swoją nazwę. Znaleziono w niej również kości lwa jaskiniowego, hieny jaskiniowej, wilka, żubra, kuny, nietoperzy (kilka gatunków), bobra, sarny, dzika, lisa i wielu gryzoni.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie w tajemniczej odsłonie.
jaskinianiedzwiedzia.pl

Warto wcześniej zarezerwować sobie miejsce na wejście, bo ze względu na ograniczenia związane z regulaminem tego rezerwatu, ochroną miejsca (szczególnie szaty naciekowej) kolejki bywają długie i nie zawsze możemy z marszu dostać się do jaskini. Rezerwacja telefoniczna +48 74 814 12 50, mailowa rezerwacja@jaskinianiedzwiedzia.pl i na stronie jaskinianiedzwiedzia.pl

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie w tajemniczej odsłonie.
jaskinianiedzwiedzia.pl
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie w tajemniczej odsłonie.
jaskinianiedzwiedzia.pl

Wielu z nas zna doskonale te miejsca, bo już niejednokrotnie odwiedzała Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie. Od 2013 roku możliwe jest zwiedzanie ekstremalne. Ta trasa przeznaczona jest dla osób pełnoletnich lub od 16 roku życia pod opieką rodzica. Wymagana jest dobra sprawność fizyczna i brak przeciwskazań zdrowotnych, jak np. choroby serca czy klaustrofobia. Trasa dla osób szczupłych i nie za bardzo wysokich.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie w tajemniczej odsłonie.
jaskinianiedzwiedzia.pl
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie w tajemniczej odsłonie.
jaskinianiedzwiedzia.pl

- To oferta dla osób chcących na chwilę wcielić się w rolę grotołaza i podążyć śladami pierwszych odkrywców w Jaskini Niedźwiedziej - mówią członkowie Sekcji Speleologicznej "NIEDŹWIEDZIE" z Kletna. - Wyposażeni w kombinezony, kaski i oświetlenie, schodzimy w Stare Dolne Partie Jaskini Niedźwiedziej, zobaczyć zupełnie inną Jaskinię Niedźwiedzią - dodają.

W 2010 r. wznowiono prace eksploracyjne w jaskini. Grupa złożona z członków Sekcji Speleologicznej "Niedźwiedzie" z Kletna i Sekcji Grotołazów z Wrocławia w grudniu 2011 roku odkryła wejście do nowego ciągu korytarzy. 2 maja 2012 roku odkryto Salę Mastodonta. Kolejne wyprawy zwiększają poznaną długość Jaskini Niedźwiedziej do ponad 4500 m. Eksploracja jaskini trwa nadal...

Najbardziej reprezentatywnymi, ze względu na bogactwo, różnorodność i piękno szaty naciekowej, miejscami w Jaskini Niedźwiedziej (i największymi przestrzennie) są Sala Pałacowa dostępna dla wszystkich zwiedzających na standardowej trasie, Sala Szampańska niedostępna dla zwiedzających a znajdująca się w dolnych partiach jaskini oraz największa w Polsce i tej części Europy Sala Mastodonta (ok 115 metrów długości, 20 m szerokości i 20 m wysokości!) która również nie jest dostępna dla turystów.

Zobacz Salę Mastodonta na filmie

- Obecnie trwają pracę nad udostępnieniem nowo odkrytych partii Jaskini Niedźwiedziej, w tym największej Sali Mastodonta - mówi Lech Kawecki, zastępca burmistrza miasta i gminy Stronie Śląskie. - Mamy pełną dokumentację i staramy się teraz o środki, na których zdobycie są realne szanse. To około 20 milionów zł netto. Myślę, że do roku 2024 lub najdalej 2025 jesteśmy w stanie oddać do użytku tę inwestycję. Same prace będą bezpieczne dla jaskini a w trakcie ich realizacji naukowcy podejmą działania badawcze. Nowa trasa będzie miała ok 1 km długości. Obecnie turyści poruszają się na trasie o długości ok 500 m - dodaje.

Trzymamy kciuki!

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Zobacz miejsca niedostępne ...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie