MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przypominamy - twórca matur jest pochowany w Walimiu w powiecie wałbrzyskim. Karl von Zedlitz wymyślił ten egzamin!

Paweł Gołębiowski
Paweł Gołębiowski
Wiecie, że twórca matur jest pochowany w Walimiu w powiecie wałbrzyskim? To on wymyślił ten egzamin
Wiecie, że twórca matur jest pochowany w Walimiu w powiecie wałbrzyskim? To on wymyślił ten egzamin Dariusz Gdesz
Wczoraj, czyli 7 maja rozpoczęły się matury. Zdaje w całym kraju około 260 tysięcy uczniów. Odpowiedzialny za wymyślenie tego egzaminu człowiek, to Karl von Zedlitz, pruski prezydent rządu śląskiego, późniejszy królewski minister stanu, minister ds. kościoła i szkół oraz twórca matury, który rodził się w Czarnym Borze, zmarł w Walimiu.

W kryptach (splądrowanych po II wojnie światowej) tamtejszego kościoła pw. św. Jadwigi pochowani zostali duchowni ewangeliccy (kościół był bowiem kiedyś ewangelicki) i członkowie ich rodzin, fundatorzy kościoła i byli właściciele Walimia (ich zwłoki uległy mumifikacji). Jest wśród nich Karl von Zedlitz, pruski prezydent rządu śląskiego, późniejszy królewski minister stanu, minister do spraw Kościoła i szkół oraz twórca matury.

Karl Abraham von Zedlitz twórca matur urodził się w Czarnym Borze

„Za twórcę matur uważa się Karla Abrahama von Zedlitz, pruskiego ministra stanu i sprawiedliwości, a wcześniej prezydenta rządu śląskiego. W 1788 roku opracował on egzaminy, pozwalające na dalszą edukację na uczelniach uniwersyteckich. To jemu dzisiejsi abiturienci zawdzięczają odbywające się właśnie egzaminy. Karl von Zedlitz urodził się 4 stycznia 1731 roku w Czarnym Borze (niem. Schwarzwaldau), ukończył Szkołę Rycerską w Brandenburgu, następnie został członkiem najwyższego trybunału w Berlinie. W roku 1770 został Ministrem Sprawiedliwości, a w rok później Ministrem do Spraw Kościoła i Szkolnictwa.

Zasłynął jako autor i krzewiciel idei i koncepcji rozwoju pruskiego szkolnictwa, szczególnie średniego. Był jednym z najwybitniejszych pruskich ministrów. Do szkół wprowadził nowy, ulepszony typ nauczania i lepsze metodycznie podręczniki, zgodnie z założeniami Fryderyka Wielkiego. Król pragnął bowiem, aby w szkołach zerwano z mechanicznym i bezmyślnym wkuwaniem niepotrzebnych i zbędnych informacji, na rzecz kształcenia umiejętności myślenia i kształtowania własnego charakteru. Zedlitz, wypełniając królewskie wskazania, przyczynił się ostatecznie do przestawienia pruskiej oświaty na nowe, neohumanistyczne i oświeceniowe tory."

Karl Abraham von Zedlitz jest pochowany w Walimiu

Dokonania Zedlitza były ważnym przełomem w systemie edukacji Prus. W ciągu zaledwie dwóch dekad wprowadził tamtejsze, ówczesne szkolnictwo średnie do europejskiej czołówki
Co ważne, pomysłodawca matury, był także reformatorem Akademii Rycerskiej w Legnicy, gdzie po utracie stanowiska ministra, został dyrektorem (w latach 1788-1789).
I właśnie wtedy, w pierwszym roku jego rządów w legnickiej akademii, po raz pierwszy pisano egzamin dojrzałości.

Karl Abraham von Zedlitz zmarł 18 marca 1793 r. w Cierńczycach (niem. Kapsdorf), wsi położonej obecnie w gminie Kąty Wrocławskie. Ale ostatnie lata swego życia spędził w Walimiu, w odziedziczonej tam posiadłości. Dlatego został pochowany w krypcie kościoła pod wezwaniem świętej Jadwigi w tej miejscowości.\

– Jego ciało jest doskonale zmumifikowane. Po ponad 200 latach od śmierci na jego twarzy widać powieki, zaciśnięte usta, a nawet zmarszczki - mówił blisko 15 lat temu, Łukasz Kazek, dziennikarz, znawca i popularyzator historii, autor książek o tematyce historycznej, współautor programów telewizyjnych, youtuber, który był w ekipie, która weszła do krypt kościoła w Walimiu .

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto