Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Twórca matur jest pochowany w Walimiu w powiecie wałbrzyskim. To on wymyślił ten egzamin!

Paweł Gołębiowski
Paweł Gołębiowski
Wiecie, że twórca matur jest pochowany w Walimiu w powiecie wałbrzyskim? To on wymyślił ten egzamin
Wiecie, że twórca matur jest pochowany w Walimiu w powiecie wałbrzyskim? To on wymyślił ten egzamin Dariusz Gdesz
Urodził się w Czarnym Borze, zmarł w Walimiu - matura to jego dzieło. Wczoraj (4 maja) rozpoczęły się egzaminy maturalne. Odpowiedzialny za wymyślenie tego egzaminu człowiek, to Karl von Zedlitz, pruski prezydent rządu śląskiego, późniejszy królewski minister stanu, minister ds. kościoła i szkół oraz twórca matury.

W kryptach (splądrowanych po II wojnie światowej) tamtejszego kościoła pw. św. Jadwigi pochowani zostali duchowni ewangeliccy (kościół był kiedyś ewangelicki) i członkowie ich rodzin, fundatorzy kościoła i byli właściciele Walimia (ich zwłoki uległy mumifikacji). Jest wśród nich Karl von Zedlitz, pruski prezydent rządu śląskiego, późniejszy królewski minister stanu, minister ds. kościoła i szkół oraz twórca matury.

Karl Abraham von Zedlitz twórca matur urodził się w Czarnym Borze

„Za twórcę matur uważa się Karla Abrahama von Zedlitz, pruskiego ministra stanu i sprawiedliwości, a wcześniej prezydenta rządu śląskiego. W 1788 roku opracował on egzaminy, pozwalające na dalszą edukację na uczelniach uniwersyteckich. To jemu dzisiejsi abiturienci zawdzięczają odbywające się właśnie egzaminy. Karl von Zedlitz urodził się 4 stycznia 1731 roku w Czarnym Borze (niem. Schwarzwaldau), ukończył Szkołę Rycerską w Brandenburgu, następnie został członkiem najwyższego trybunału w Berlinie. W roku 1770 został Ministrem Sprawiedliwości, a w rok później Ministrem do Spraw Kościoła i Szkolnictwa.

Zasłynął jako autor i krzewiciel idei i koncepcji rozwoju pruskiego szkolnictwa, szczególnie średniego. Był jednym z najwybitniejszych pruskich ministrów. Do szkół wprowadził nowy, ulepszony typ nauczania i lepsze metodycznie podręczniki, zgodnie z założeniami Fryderyka Wielkiego. Król pragnął bowiem, aby w szkołach zerwano z mechanicznym i bezmyślnym wkuwaniem niepotrzebnych i zbędnych informacji, na rzecz kształcenia umiejętności myślenia i kształtowania własnego charakteru. Zedlitz, wypełniając królewskie wskazania, przyczynił się ostatecznie do przestawienia pruskiej oświaty na nowe, neohumanistyczne i oświeceniowe tory.

Karl Abraham von Zedlitz jest pochowany w Walimiu

Dokonał istotnego przełomu, wprowadzając zaledwie w ciągu dwóch dekad średnie szkolnictwo Prus w europejski krąg elit. Zedlitz był także reformatorem Akademii Rycerskiej w Legnicy, a po utracie stanowiska ministra, w latach 1788-1789, również jej dyrektorem. To właśnie w pierwszym roku jego rządów w legnickiej akademii pisany był po raz pierwszy egzamin dojrzałości. Karl Abraham von Zedlitz zmarł 18 marca 1793 r. w Cierńczycach (niem. Kapsdorf), wsi położonej obecnie w gminie Kąty Wrocławskie. Ostatnie lata swego życia minister spędził w Walimiu, w odziedziczonej posiadłości, dlatego też został pochowany w krypcie kościoła pod wezwaniem świętej Jadwigi w Walimiu".

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto