Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Leśna Skała w Szczytnej na liście Grundmanna. To tutaj hitlerowcy chowali skarby. Można już samemu zobaczyć to miejsce ZDJĘCIA, FILM

Maciej Sergel
Wideo
od 16 lat
Zamek Leśna Skała w Szczytnej w powiecie kłodzkim został udostępniony turystom zaledwie dwa lata temu i natychmiast stał się hitem. W ub. roku zamek na górze Szczytnik odwiedziły tłumy ciekawskich. W tym roku gospodarze dopiero spodziewają się natężenia ruchu. To przez upały, bo większość turystów z ostatnim czasie wybierała wypoczynek nad wodą. A jest co oglądać. Wyobraźnię turystów rozpala choćby fakt, że to tutaj hitlerowcy chowali skarby przechwycone w czasie II wojny światowej...

Zamek Leśna Skała pochodzi z 1831 roku

Neogotycki Zamek Leśna Skała położony jest na górze Szczytnik w powiecie kłodzkim. Udostępniono go turystom zaledwie dwa lata temu i od tego momentu przyciąga mnóstwo turystów. Jak zapewniają gospodarze zabytkowego obiektu, zainteresowani są zarówno historią tego miejsca, jak i pięknymi widokami z platformy widokowej czy zamkowej wieży.

Lista Grundmanna i skarby ukrywane przez hitlerowców m.in. na zamku w Szczytnej

Jak zdradza Urząd Gminy w Szczytnej, zamek Leśna Skała jest w rzeczywistości pałacem - rezydencją. Ta górująca nad miastem, prawie 200-letnia budowla owiana jest legendami i tajemnicami bardziej współczesnymi.

- Wiadomo, że obiekt znajdował się na tzw. liscie Grundmanna - czyli liście skrytek rozlokowanych na Dolnym Śląsku, gdzie hitlerowcy ukrywali dzieła sztuki podczas wojny. Mówi się też o tunelach pod zamkiem! Co odważniejsi twierdzą, że tunele z racji tego, że zamek stoi w miejscu dawnego fortu, sięgają aż do Twierdzy Kłodzkiej. Czy to prawda - trudno powiedzieć, ale sam zamek jest ciekawy ze względu na swój „średniowieczny” charakter - opisują urzędnicy i rozpalają wyobraźnię niejednego poszukiwacza skarbów, które zaginęły podczas wojennej zawieruchy.

Warto dodać, że w czasach II wojny światowej w zamku zorganizowano szpital wehrmachtu.Kilku Finów, którzy zmarli w tym miejscu, pogrzebano na cmentarzu w Szczytnej.

Historia Zamku Leśna Skała w Szczytnej

Zamek zbudowano w latach 1832-1838 i od razu zyskał miano symbolu Szczytnej. Co ciekawe, za projektanta zamku uważa się Karla Schinkla, słynnego architekta, który zaprojektował także przepiękny pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim.

"Jego fundatorem był spokrewniony z właścicielami zamku Książ emerytowany major wojsk pruskich Leopold von Hochberg. Późniejsi właściciele zamku, Helena i Bruno Kleinowie, dobudowali skrzydło północne oraz kaplicę zamkową. Ostateczny kształt zamku zawdzięczamy Zakonowi Misjonarzy Św. Rodziny, którzy dobudowali czwarte skrzydło" - czytamy na stronie szczytna.pl.

Zwiedzając zamek, warto też zobaczyć kamienną Drogę Krzyżową z płaskorzeźbami wkomponowanymi w skały.

Zobaczcie wideo, jakie to piękne miejsce.

Ceny biletów wstępu do Zamku Leśna Skała

  • Bilet normalny kosztuje 30 zł
  • bilet ulgowy kosztuje 15 zł
  • Dzieci do lat 6 wchodzą za darmo

Szczytna to miejscowość położona jest pomiędzy Górami Stołowymi i Górami Bystrzyckimi. Warto odwiedzić również kościół pw. św. Jana Chrzciciela, dom przy ul. Wolności z 1711 roku i dworzec kolejowy z 1890 roku.

Tu znajdziecie Zamek Leśna Skała w Szczytnej, zobaczcie na mapie poniżej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto