MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Sarny. Kaplica św. Jana Nepomucena, kawiarnia, hotel, pałac - na zdjęciach Dariusza Gdesza. Zobaczcie

OPRAC.:
Maciej Gładysiewicz
Maciej Gładysiewicz
Powierzchnia zabudowy kompleksu w Sarnach to ok. 6500 metrów kwadratowych
Powierzchnia zabudowy kompleksu w Sarnach to ok. 6500 metrów kwadratowych Dariusz Gdesz
Zamek Sarny położony jest mniej więcej w połowie drogi między Kłodzkiem a Nową Rudą. Otoczony pięknym parkiem, rok po roku odzyskuje dawną świetność staraniem Fundacji Odbudowy Dworu Sarny, która od dekady jest gospodarzem magicznego miejsca na przedgórzu Gór Stołowych. Zamek Sarny od lat przyciąga nietuzinkowe osobistości. Jego kupnem zainteresowany był swego czasu pierwszy w sukcesji do brytyjskiego tronu Karol książę Walii, przy odrobinie szczęścia można tu spotkać na kawie laureatkę literackiej Nagrody Nobla, Olgę Tokarczuk, która mieszka, jak mówią gospodarze Saren, „za tą górą”.

Podobno Windsorowie czuli się już właścicielami zapuszczonego przez lata kompleksu zamkowo-pałacowego w Sarnach. Podczas wizyty w Polsce w 2010 roku książę Karol miał dostać od ministerstwa kultury obietnicę przekazania zamku za darmo Fundacji Save Britain's Heritage. Tyle, że - jak to w Polsce - obiecywał minister kultury, a właścicielem nieruchomości był minister rolnictwa, który wystawił pałac na sprzedaż i ten trafił w ręce obecnych właścicieli, którzy cierpliwie przywracają mu dawną świetność.

Dodaj firmę
Logo firmy Fundacja Odbudowy Dworu Sarny
Ścinawka Górna, Ścinawka Górna 40E
Reklama

- To było szaleństwo absolutne. Pojechałem tam 15 listopada 2013 roku. Po 6 godzinach drogi z Warszawy zastałem obraz nędzy i rozpaczy, wraz z 30 porzuconymi przez byłe PGR lokatorami. Pierwsza myśl – tego nie uratuje nikt spoza setki najbogatszych Polaków, a łącznie z dwoma wspólnikami tego kryterium nie spełnialiśmy. Dopiero panorama całego majątku uświadomiła mi, że to nie tylko morze ruin, ale miejsce niezwykłe - mówił w rozmowie z klodzko,naszemiasto.pl Martin M. Sobczyk z Fundacji Odbudowy Dworu Sarny.
Po niespełna dekadzie zespół pałacowy jest zabezpieczony i wypielęgnowany, funkcjonuje w nim stylowa kawiarnia i hotel.
Obejrzyj poniższe wideo o Zamku Sarny.

Zamek Sarny. Jak do niego dojechać? Ceny biletów. Godziny otwarcia

Najprościej - pokonując 20 kilometrów, które Ścinawkę Górną (tu umiejscowiony jest zamek Sarny) dzielą od Kłodzka. Do stolicy Kotliny Kłodzkiej dotrzemy z kolei drogą krajową nr 8 od strony Wrocławia, która niestety nie słynie z przepustowości i w sezonie oraz w weekendy trzeba się liczyć z co najmniej dwugodzinną podróżą od wrocławskich rogatek. Zamek Sarny leży na obszarze gminy Radków w powiecie kłodzkim. To świetne miejsce wypadowe zarówno w kierunku Gór Stołowych, jak i Gór Sowich. Szczegóły na mapie poniżej.

Poruszanie się po terenie zamku, folwarku i pięknym parku nad rzeką Wodzicą jest darmowe. Starania fundacji zmierzające do rewitalizacji zamku wesprzeć można jednak wizytą w kawiarni lub dobrowolnymi datkami na rzecz restauracji kolejnych elementów założenia pałacowego w Ścinawce Górnej. Zwiedzającym udostępniane są surowe wnętrza i lochy pałacu, przyzamkowy park, kaplica św. Jana Nepomucena, kawiarnia w domu bramnym, a dla gości hotelowych stylowe wnętrza Domu Kompozytorów i Domu Szwajcara.

Zamek Sarny dostępny jest dla turystów od godziny 11.00 do godz. 20.00. Jest po czym pochodzić. Powierzchnia Saren liczy sobie ponad 8 hektarów...

Zamek Sarny. Kaplica św. Jana Nepomucena

Kaplica św. Jana Nepomucena słynie przede wszystkim z doskonale zachowanego malowidła Johanna Franza Hoffmana, ukończonego w 1738 roku. Monumentalny fresk stanowi graficzną opowieść o życiu i śmierci św. Jana Nepomucena, najpopularniejszego od wieków świętego na Ziemi Kłodzkiej. Dzieło czekają pilne prace konserwatorskie. Po ostatnich - z lat 70. obiekt długo funkcjonował jako magazyn różności, co mocno odbiło się na kondycji barokowego malowidła.
Kaplica w Sarnach nie pełni dzisiaj funkcji sakralnych, jest natomiast areną wielu koncertów muzyki poważnej, którą usłyszymy w Sarnach w tle właściwie w każdym miejscu tego unikalnego miejsca.

Zamek Sarny. Historia pałacu w Ścinawce Górnej

Historia zamku sięga średniowiecza, jednak jego dzisiejszy kształt ma źródła w renesansowym pałacu, którego budowę zakończył pod koniec XVI wieku rycerz Fabian von Reichenbach. Do świetności doprowadziła jednak Sarny (niem. Scharfeneck) rodzina von Götzen, której zawdzięczamy rozbudowę rezydencji, budowę pałacu letniego w parku nad Wodzicą i wspomnianą wcześniej kaplicę św. Jana Nepomucena. Po 1945 historia obiektu nie różniła się niczym od losów innych rezydencji magnackich na Dolnym Śląsku. Trafiały w ręce Państwowych Gospodarstw Rolnych, a następnie popadały w ruinę pozostawione dzikim lokatorom lub inwestorom, którzy z założenia nie byli w stanie udźwignąć ciężaru potencjalnych inwestycji.

Zamek Sarny - Dom KompozytorówMaciej Gładysiewicz

Po 2014 roku, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nowi właściciele zabezpieczyli dachami zabytkowe spichrze, kaplicę, wieżę i sam budynek pałacu. Wyremontowany został z przeznaczeniem na kawiarnię dom bramny, sukcesywnie - dla potrzeb hotelowych - oddawane są do użytku kolejne budynki dawnego folwarku. Od 2019 roku zamek Sarny jest jedną z głównych scen Festiwalu Góry Literatury, odbywają się w nim również wydarzenia pod auspicjami Międzynarodowej Letniej Szkoły Muzyki Dawnej.
Od 2020 roku zamek Sarny jest siedzibą Europejskiego Centrum Sztuki Ogrodowej im. Eduarda Petzolda.

Zamek Sarny. Co zobaczyć w okolicy?

Lista nietuzinkowych atrakcji turystycznych na przysłowiowy „rzut beretem od Saren” jest bardzo długa. Pomysł z pałacu na wycieczkę bez problemu znajdą dla siebie zarówno wielbiciele górskich wędrówek (Góry Sowie i Stołowe), zabytków architektury militarnej (kompleks podziemi „Riese”), czy sakralnej (sanktuarium w Wambierzycach), nie wspominając już o potencjalnych kuracjuszach (Polanica-Zdrój), czy narciarzach (Zieleniec). Wybór kilkunastu najatrakcyjniejszych naszym zdaniem miejscówek prezentujemy poniżej, wraz z odległościami liczonymi w kilometrach od Ścinawki Górnej:

 1. Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Wambierzycach - 11 km
 2. Sztolnie Walimskie "Riese" - 22 km
 3. Klasztor Benedyktynów w czeskim Broumovie - 13 km
 4. Schronisko na Szczelińcu Wielkim w Górach Sowich - 20 km
 5. Kompleks uzdrowiskowy w Polanicy-Zdroju - 21 km
 6. Twierdza i inne zabytki starego miasta w Kłodzku - 21 km
 7. Pałac w Bożkowie - 15 km
 8. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju - 30 km
 9. Podziemne miasto Osówka - 23 km
 10. Zamek Grodno - 35 km
 11. Zamek w Gorzanowie - 35 km
 12. Twierdza Srebrna Góra - 25 km

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto