Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Królewski ogrodnik pracował dla zamku Książ. To on zaprojektował ogrody tarasowe!

OPRAC.:
Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Końcowy efekt przekształceń znamy dzięki zachowanym licznym fotografiom z przełomu XIX i XX w. Dzisiaj niewiele zachowało się z ogrodów zaprojektowanych przez berlińskiego projektanta. W latach 1909-1923 tarasy zostały całkowicie przekształcone w ramach wielkiej rozbudowy zespołu zamkowego.
Końcowy efekt przekształceń znamy dzięki zachowanym licznym fotografiom z przełomu XIX i XX w. Dzisiaj niewiele zachowało się z ogrodów zaprojektowanych przez berlińskiego projektanta. W latach 1909-1923 tarasy zostały całkowicie przekształcone w ramach wielkiej rozbudowy zespołu zamkowego. Użyczone przez Zamek Książ w Wałbrzychu
Kto z nas nie zachwycał się książańskimi ogrodami na zamkowych tarasach i parkową promenadą łączącą Przedzamcze z Bramą Lubiechowską? Przyciągają swoim pięknem i harmonią. To, jak ustalili eksperci z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu dzieło królewskiego ogrodnika z Berlina. Oto najnowsze ustalenia wrocławskich naukowców i nigdy wcześniej niepublikowane zdjęcia z archiwum książąt von Hochberg-Pless.

Mistrz Eduard Neide stworzył nową aranżację książańskich ogrodów tarasowych

Dzięki współpracy Zamku Książ w Wałbrzychu i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na światło dzienne wychodzą kolejne informacje dotyczące historii założenia ogrodowo-parkowego w Książu. Najnowsze odkrycie dotyczy królewskiego ogrodnika z Berlina, który pod koniec lat 60. XIX stulecia zaprojektował nowe tarasy, w tym słynny Taras Kasztanowcowy.

– _Mało kto wie, że projekt ogrodów w Książu w latach 70. XIX w. wykonał Eduard Neide (1818-1883), dyrektor królewskich ogrodów Tiergarten w Berlinie (Kgl. Thiergartens in Berlin). Neide zasłyną nie tylko dzięki projektom zrealizowanym dla berlińskiego parku w Tiergarten, ale także jako projektant ogrodów w Książu, w Albrechtsberg w Dreźnie oraz miejskich terenów w Hamburgu _– wyjaśnia dr Justyna Jaworek-Jakubska z Katedry Architektury Krajobrazu na wrocławskim Uniwersytecie Przyrodniczym.

nigdy wcześniej niepublikowane zdjęcia z archiwum książąt von Hochberg-Pless.
Eduard Neide (1818-1883), dyrektor królewskich ogrodów Tiergarten w Berlinie (Kgl. Thiergartens in Berlin)Użyczone przez Zamek Książ w Wałbrzychu

Stworzył majstersztyk ogrodnictwa krajobrazowego

Nowa aranżacja ogrodów tarasowych w Książu powstała na zlecenie księcia Hansa Heinricha XI von Hochberg-Pless (zm.1907), który zainicjował szeroko zakrojoną przebudowę zamku i ogrodów wraz z otoczeniem. Końcowy efekt przekształceń znamy dzięki zachowanym licznym fotografiom z przełomu XIX i XX w. Dzisiaj niewiele zachowało się z ogrodów zaprojektowanych przez berlińskiego projektanta. W latach 1909-1923 tarasy zostały całkowicie przekształcone w ramach wielkiej rozbudowy zespołu zamkowego.

nigdy wcześniej niepublikowane zdjęcia z archiwum książąt von Hochberg-Pless.
Malowniczo wkomponowana w zbocza doliny Pełcznicy ukazywała zmienne widoki na Zamek Książ i dolinę. Dziś każdy turysta kojarzy tą drogę! To wijąca się wśród różaneczników droga do punktu widokowego nazywanego Grobem Olbrzyma.Użyczone przez Zamek Książ w Wałbrzychu

Jedynym zachowanym do dzisiaj dziełem Eduarda Neide jest parkowa promenada nazywana kiedyś „Kunsstrasse”, łącząca Przedzamcze z Bramą Lubiechowską. Promenada uchodziła za „majstersztyk ogrodnictwa krajobrazowego”. Malowniczo wkomponowana w zbocza doliny Pełcznicy ukazywała zmienne widoki na Zamek Książ i dolinę. Dziś każdy turysta kojarzy tą drogę! To wijąca się wśród różaneczników droga do punktu widokowego nazywanego Grobem Olbrzyma.

Końcowy efekt przekształceń znamy dzięki zachowanym licznym fotografiom z przełomu XIX i XX w. Dzisiaj niewiele zachowało się z ogrodów zaprojektowanych przez berlińskiego projektanta. W latach 1909-1923 tarasy zostały całkowicie przekształcone w ramach wielkiej rozbudowy zespołu zamkowego.

Królewski ogrodnik pracował dla zamku Książ. To on zaprojekt...

ŹRÓDŁO: Zamek Książ w Wałbrzychu
Portret E. Neide [w:] Garten-Zeitung, Wochenschrift für Gӓrtner und Gartenfreunde, Jh. 3, Berlin 1884, str. 265

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Królewski ogrodnik pracował dla zamku Książ. To on zaprojektował ogrody tarasowe! - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto