Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Metamorfozy ulicy Lubańskiej w Zgorzelcu. Kiedyś był tu obóz dla jeńców oraz popularna restauracja

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Przedwojenne gospodarstwo przy ulicy Lubańskiej
Przedwojenne gospodarstwo przy ulicy Lubańskiej fotopolska.eu
Ulica Lubańska, znajdująca się w Zgorzelcu na osiedlu zachodnim, przypominała dawniej wieś niż przedmieścia. Tak było jeszcze w latach 90. Zdziwieni?

Spis treści

Przy ulicy Lubańskiej w Zgorzelcu mieści się dziś szpital, salon samochodowy, stacja paliw, Czerwona Torebka, a ostatnio buduje się supermarket Aldi. W końcówce lat 90., w okolicach Lidla i na miejscu dzisiejszego Dino, znajdowały się gospodarstwa rolne oraz sad. Ulica ma też swoją mroczną przeszłość, bo w czasie II wojny światowej znajdował się tu przejściowy obóz jeniecki.

Jeńcy wojenni przetrzymywani przy Lubańskiej w Zgorzelcu

Durchgangslagery lub Dulagi to przejściowe obozy dla jeńców wojennych, które powstawały od początku II wojny światowej. Niemcy stworzyli w sumie około 12 tys. obozów i więzień. Część z nich znajdowała się na terenie ich kraju, pozostała na obszarach krajów przez nich podbitych. W niewoli znalazło się ok. 18 mln osób. Część więźniów stanowili jeńcy wojenni. To tutaj przebywali polscy żołnierze zanim zdecydowano o wybudowaniu i rozbudowie Stalagu VIII A, który początkowo również pełnił rolę obozu przejściowego.

Dulag - niemiecki obóz przejściowy dla jeńców wojennych. Zbudowany w 1939 r. przy ul. Lubańskiej
Kuchnia obozowa fotopolska.eu

Gdzie mieścił się dawny obóz przy Lubańskiej? Mapka dojazdu

W Zgorzelcu obóz jeniecki ulokowano przy ulicy Lubańskiej i istniał od września do grudnia 1939 roku, czyli około 4 miesiące.

Luftschänke to pierwsza restauracja, która działała przy Lubańskiej

To był jeden z popularniejszych lokali w tej części miasta. W restauracji o nazwie Luftschänke serwowano niemieckie dania. Knajpa o tej samej nazwie mieściła się także, m.in. w Piechowicach. Po wojnie obiekt spełniał podobną funkcję, a na dancingi w kaprysie przy akompaniamencie "Piotrusiów" ściągała cała śmietanka towarzyska naszego miasta. Później przez lata funkcjonowało tutaj przedszkole, a jakiś czas temu zdecydowano o reaktywacji restauracji, która ponownie została zamknięta.

Restauracja "Luftschänke" oferowała gościom miejsca wewnątrz i na zewnątrz budynkufotopolska.eu

Najpierw hala PGE Arena, a później osiedle mieszkaniowe

Niezagospodarowany teren przy obecnej PGE Arena aż się prosił o uwagę. Nic dziwnego, że to właśnie w tym miejscu zdecydowano o budowie największej hali sportowej w Zgorzelcu, a jakiś czas później powstało tu pierwsze osiedle mieszkaniowe. Początkowo z inicjatywy zgorzeleckiego biznesmena, a teraz zarządzane jest przez spółkę z Bolesławca. Po budowie kilku nowoczesnych apartamentowców przystąpiono do dalszych inwestycji i w niedługim czasie powstały tu kolejne bloki. W ramach programu Mieszkanie PLUS powstały cztery budynki pięciokondygnacyjne oraz jeden pięciokondygnacyjny, a tuż za halą PGE do kupienia są mieszkania z ogrodem w zabudowie szeregowej.

Jak ulica Lubańska wyglądała na starych zdjęciach? Zobaczcie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto