Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie poznamy dziś decyzji sądu w sprawie kłodzkiego młyna

Damian Bednarz
Damian Bednarz
Archiwalne zdjęcia z 2011 roku z protestu przeciw inwestycji
Archiwalne zdjęcia z 2011 roku z protestu przeciw inwestycji fot. Dariusz Gdesz
Nie poznamy dziś wyroku w sprawie odszkodowania od miasta Kłodzka dla firmy Hert. Sprawa dotyczy remontu ulicy Zofii Stryjeńskiej z 2010 roku, w którego efekcie znajdujący się tam młyn nie miał możliwości zaopatrzenia i przestał istnieć.

- Wyrok nie zostanie jednak ogłoszony, gdyż jednej z sędziów składu orzekającego jest na kwarantannie i w takiej sytuacji nie może to nastąpić. Póki co sąd nie wskazał innego terminu - informuje burmistrz Kłodzka Michał Piszko.

Sprawa rozpoczęła się w 2010 roku, kiedy Bogusław Szpytma, ówczesny burmistrz Kłodzka zrealizował dwie inwestycje, w których efekcie zbankrutowały dwie firmy: młyn, a także elektrownia wodna. Inwestycje pochłonęły 3,5 miliona złotych i dotyczyły remontu ulicy Zofii Stryjeńskiej i kanału Młynówka. Jak się później okazało, burmistrz Szpytma nie posiadał aktualnych zezwoleń wodno-prawnych. W 2014 roku Piotr Nowicki, właściciel firmy Hert i kłodzkiego młyna zdecydował się pozwać Gminę Miejską Kłodzko.

Niedługo po objęciu stanowiska burmistrza Kłodzka, Michał Piszko próbował podpisać list intencyjny z przedsiębiorcą, w ramach którego doszłoby do ugody przed sądem. W takim wypadku miasto przekazałoby firmie Hert nieruchomości o wartości miliona złotych, a także 6,6 miliona płatnych w gotówce w ratach po 50 tysięcy złotych miesięcznie. Przedsiębiorca zobowiązany byłby zainwestować w Kłodzku 2 miliony złotych, a także oddać budynek młyna na własność gminy.

Zdaniem burmistrza ugoda nie doszła do skutku ze względu na działalność Bogusława Szpytmy, który złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, przez co niejako odstraszył Piotra Nowickiego od polubownego zakończenia sprawy. -Pan Szpytma zawiadomił prokuraturę, że podczas spotkania z radnymi wprowadziłem radę w błąd i próbowałem narazić budżet gminy na uszczuplenie w kwocie ponad 3,9 milionów złotych. Prokuratura umorzyła to śledztwo – mówił w 2019 roku Michał Piszko.

W kwietniu 2019 roku Sąd Okręgowy w Świdnicy zdecydował, że miasto Kłodzko musi zapłacić 11,6 miliona złotych odszkodowania na rzecz firmy Hert. Władze miasta odwołały się do tej decyzji do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Do sprawy będziemy wracać.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto