Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Janusz Romaniszyn z Lądka-Zdroju. Był działaczem opozycji antykomunistycznej

Damian Bednarz
Damian Bednarz
W poniedziałek 14 marca zmarł Janusz Romaniszyn z Lądka-Zdroju. Miał 74 lata. Zapisał się w historii jako opozycjonista antykomunistyczny, uczestnik strajków studenckich w marcu 1968 we Wrocławiu, w latach 1980–1989 działacz „Solidarności” ziemi kłodzkiej, Solidarności Walczącej i Solidarności Polsko-Czechosłowackiej, przez blisko rok przetrzymywany w kilku ośrodkach internowania.

Pogrzeb Janusza Romaniszyna odbędzie się w Lądku-Zdroju w piątek 18 marca 2022 r., godz. 14:00 (kaplica na cmentarzu).

Janusz Romaniszyn podczas studiów w marcu 1968 r., gdy wybuchły protesty studenckie m.in. na uczelniach Wrocławia, został członkiem Komitetu Strajkowego (KS) na Akademii Medycznej oraz wszedł w skład Międzyuczelnianego KS.

W latach 1980–1981 w województwie wałbrzyskim współorganizował komitety założycielskie w placówkach służby zdrowia woj. wałbrzyskiego, został członkiem Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w ZOZ w Bystrzycy Kłodzkiej, a od listopada 1980 r. popełnił funkcję przewodniczącego Koła NSZZ „Solidarność” w Szpitalu Miejskim w Lądku-Zdroju. W 1981 r. został delegatem na I Walne Zabranie Delegatów (WZD) NSZZ „Solidarność” Województwa Wałbrzyskiego, a następnie w dniach 29-30 czerwca 1981 r. był także delegatem na I WZD NSZZ „Solidarność” Regionu Dolny Śląsk. Cieszył się zaufaniem wśród związkowców ziemi kłodzkiej, dlatego otrzymał mandat delegata na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, który odbył się w dwóch turach we wrześniu i październiku tego roku.

13 grudnia 1981 zmobilizował do strajku załogi KWK „Słupiec” i KWK „Nowa Ruda”, 14 XII 1981 internowany w Ośr. Odosobnienia w Areszcie Śledczym w Świdnicy, gdzie z kilkoma kolegami przystąpił do głodówki, Kamiennej Górze, Głogowie, Grodkowie i Uhercach (wszędzie sprawował opiekę lekarską nad współinternowanymi), zwolniony 9 XII 1982. W latach 1983–1989 współorganizator podziemnych struktur „S” ziemi kłodzkiej, Solidarności Walczącej; 1983-1989 organizator lokalnej poligrafii podziemnej (m.in. w 1989 pisma „S” Ziemi Kłodzkiej „Żółw”).

Współorganizator kanałów przerzutowych do innych regionów Polski (m.in. na Podkarpacie) oraz za granicę (Czechosłowacja, ZSRS), a także międzynarodowych tajnych spotkań, m.in. w Bielicach, z udziałem opozycjonistów z Polski i Czechosłowacji. Wielokrotnie zatrzymywany. W latach 1986–1989 organizator Polskiego Klubu Ekologicznego. W 1988 roku m.in. dzięki jego inicjatywie zorganizowano tajne obchody 1000-lecia chrztu Rusi na Górze Cierniak k. Radochowa.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto