Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka przebudowa centrum Kłodzka nie dojdzie do skutku?

Bartosz Ogrodnik
Projekt przebudowy centrum Kłodzka
Projekt przebudowy centrum Kłodzka Bartosz Ogrodnik
Od podstaw przebudowana ulica Kościuszki, dwa nowe ronda poprawiające płynność ruchu samochodowego, zmodernizowana Wojska Polskiego. Czy szykują się wielkie zmiany w centrum Kłodzka? Powiat wraz z gminą miejską są zgodne co do przydatności inwestycji. Swój sprzeciw zgłaszają jednak radni, którzy swą decyzję uzależniają od naniesienia poprawek do projektu. Chcą zwiększenia bezpieczeństwa pieszych, głównie dzieci, poprzez wybudowanie przy Szkole Podstawowej nr 3 podziemnego lub nadziemnego przejścia dla pieszych. Czy uda się dojść do porozumienia? Czasu jest niewiele, gdyż termin składania ofert o dofinansowanie z tzw. „schetynówek” mija 15 września.

- Jest to dobre rozwiązanie, by upłynnić gęsty ruch w centrum miasta – uważa Maciej Awiżeń, starosta powiatu kłodzkiego. Jego zdaniem przygotowany projekt zakłada wszelkie najpotrzebniejsze zmiany, a kompleksowa przebudowa będzie „na lata”. Przy okazji modernizacji gruntownemu remontowi zostanie poddana ulica Kościuszki, przebiegająca przez samo serce miasta. Zakres prac obejmuje całkowitą wymianę nawierzchni wraz z podbudową, wykonanie poboczy oraz chodników. Powstać miałyby dwa ronda: jedno na placu Jagiełły, a drugie w wyższej części miasta, przy stacji paliw BP, czyli na skrzyżowaniu ulic Kościuszki, Dusznickiej i Noworudzkiej. W tej chwili znajduje się tam przecięcie dróg bez sygnalizacji świetlnej i nierzadko zdarza się, że włączenie się do ruchu z ulicy podporządkowanej zajmuje dłuższą chwilę. Rondo ma w tym miejscu wyeliminować ten problem.

Burmistrz miasta jest chętny do współpracy ze starostwem. Swoje wątpliwości ma jednak Rada Miejska: - Radni mają pytania dotyczące pewnych rozwiązań – mówi burmistrz Michał Piszko. Według radnych w projekcie brakuje przejścia dla pieszych w bezpośredniej okolicy Szkoły Podstawowej nr 3. Miałoby to być przejście podziemne, lub nadziemne, których w tej chwili projekt nie obejmuje. W związku ze swoimi pytaniami pod koniec obecnego tygodnia zorganizowane zostanie spotkanie przedstawicieli miasta oraz powiatu. Porozumienie wypracować trzeba szybko, gdyż o dofinansowanie z zewnątrz starać można się w tym przypadku tylko do 15 września.

A pieniądze pozyskane mają zostać z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli tzw. „schetynówek”. O tę kasę starać się może tylko powiat, jednak, by oferta zdobyła więcej punktów i miała większą szansę powodzenia, niezbędna jest współpraca z miastem. - Do zdobycia są dwa miliony złotych. Po jednym dorzucamy my, jako powiat i miasto Kłodzko – liczy Maciej Awiżeń. Przy okazji prac remontowi ulec ma także ulica Wojska Polskiego, należąca do miasta, a koszt modernizacji to 500 tys. zł. - Gmina miejska płaci więc tak naprawdę tylko pół miliona za kompleksową przebudowę centrum, która nie tylko poprawi komfort i płynność jazdy, ale przede wszystkim podniesie atrakcyjność miasta – mówi starosta.

Zarząd Dróg Powiatowych zapewnia, iż w momencie prowadzonych prac wprowadzone zostaną objazdy, dzięki którym kierowcy w większym stopniu nie odczują utrudnień. Przy korzystnej weryfikacji wniosku początek inwestycji nastąpiłby w roku 2017. Nadzwyczajna sesja Rady Miasta odbędzie się 12 września. To podczas niej wyjaśni się, czy uda się osiągnąć porozumienie i będzie można starać się o dofinansowanie.

FACEBOOK PANORAMA KŁODZKA - POLUB NAS I BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto