Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wieża widokowa w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu - wkrótce otwarcie! Jakie widoki czekają? Zdjęcia

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Budowa wieży widokowej w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu jest już na ostatniej prostej. 37,5-metrowej konstrukcji brakuje jeszcze m.in. zwieńczenia z ostatnim tarasem, dachem oraz siatki okrywającej. Inwestor i wykonawca opowiedzieli o trwających pracach i zapowiedzieli otwarcie wieży. Zobaczcie zdjęcia z szczytu konstrukcji przed montażem ostatnich elementów!

Spis treści

Budowa wieży widokowej w Wałbrzychu na ukończeniu

Od przełomu zimy i wiosny 2023 trwa budowa wieży widokowej w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu. Stalowa konstrukcja jest już na ukończeniu.

- Przed nami montaż ostatniego segmentu zmontowanego na placu budowy, będziemy jeszcze na nim montować dach. Razem w okresie dwóch tygodni trafią do góry. To ostatni element wieży - wyjaśnia Stanisław Obrzut, kierownik budowy.

Jak dodaje, następna pojawi się elewacja zamontowana do rusztowania. Stalowa konstrukcja będzie bowiem otoczona specjalną siatką, której prześwity na wysokości tarasów widokowych pozwolą oglądać piękne widoki. Obecnie trwa montaż elementów, do których siatka ta będzie przymocowana.

- Jeszcze ma poziomie zero będzie montowana krata i ścieżka w drzewach stworzona na podejściu do wieży - dodaje kierownik budowy.

Prace na wysokości trwają mimo trudnych warunków zimowych w górach - zobaczcie zdjęcia.

Wieża widokowa w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu - wkrótce otwarcie! Jakie widoki czekają? Zdjęcia
Elżbieta Węgrzyn

Termin zakończenia prac wyznaczony jest na koniec marca, jednak obecne warunki pogodowe nie pozwalają na szybki progres. Kolejne segmenty 6-tarasowej wieży rosły na placu przy fundamencie i montowano je za pomocą specjalnego dźwigu.

Układane w skalnym podłożu fundamenty, a następnie ogromne gabaryty wieży - około 250 ton konstrukcji - to nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych inżynierów.

- Zaryzykuję stwierdzenie, że w Polsce nie ma jeszcze takiej wieży - konkluduje Obrzut.

Wieżę w całej okazałości powinniśmy zobaczyć około połowy lutego, na ten moment zaplanowano ostatnią wizytę wielkiego dźwigu, który podniesie ostatni taras wraz zamontowaną iglicą na szczycie obiektu.

Montaż ostatniego segmentu trwa

Wieża widokowa w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu - wkrótce otwarcie! Jakie widoki czekają? Zdjęcia
Elżbieta Węgrzyn

Zbliża się otwarcie wieży widokowej w Wałbrzychu

Pracę wykonawcy bardzo chwali inwestor.

- To bardzo solidna praca wykonawcy w bardzo trudnych warunkach. Mamy przed sobą kluczowy moment, czyli zainstalowanie ostatniego segmentu, co będzie uzależnione od pogody. Termin ukończenia prac - koniec marca - jest nieprzekraczalny - komentuje Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Gdy ostatni segment z dachem będzie poskładany, przyjedzie dźwig do jego instalacji. Na dachu wieży zainstalowana będzie kamera oraz elementy oświetlenia obiektu.

- Siatka zamontowana do części elewacyjnej zmieni zupełnie wygląd tej wieży, która w tej chwili wygląda jak konstrukcja stalowa, a blacha kortonowa zupełnie odmieni tę bryłę, która - zgodnie z założeniami projektanta i pomysłodawcy - ma przypominać nasze kopalniane wieże chłodnicze, takie jak przy Starej Kopalni - wyjaśnia prezydent Wałbrzycha.

Jak zaznacza włodarz Wałbrzycha, powstała większość infrastruktury związanej z wieżą, czyli ścieżki na terenie parku, przebudowane schody od strony Nowego Miasta, a także nowe szlaki dojścia do wieży i nowe miejsca parkingowe są już dla turystów wytyczone.

- Wieża jest iluminowana, będzie dużą atrakcją i przyciągnie dużą rzeszę turystów, zwłaszcza iż zakładamy, że będzie ona czynna przez cały rok. Jej konstrukcja i zamysł jest taki, że ani deszcz, ani śnieg, ani wiatr nie czyni z niej miejsca niedostępnego, czy niebezpiecznego. Teraz jesteśmy na etapie finalnym - wylicza Szełemej.

Obiekt będzie monitorowany, wbrew pierwotnym założeniom koncepcji konstrukcji, nie przewidziano w wieży windy. Dla osób z problemami z poruszaniem się dostępne będą dolne elementy bazy konstrukcji, jednak korona wieży nie będzie dla nich dostępna.

- Zakładamy, że spacer wśród drzew i wejście na pierwszy podest będzie dostępne po podjeździe - dodaje prezydent Wałbrzycha.

Zaplanowano jeszcze dobudowę infrastruktury towarzyszącej przy "ścieżce wśród drzew", którą od głównej alei prowadzącej do Harcówki będzie można dojść w przyszłości do wieży. Będą to dodatkowe ławki i miejsca odpoczynku dla turystów. Zapleczem dla wieży ma być Harcówka. Miasto nie wyklucza, iż przy wieży będą organizowane imprezy, dlatego zadbano o zaplecze energetyczne oraz odbyła się też renowacja istniejących obok wieży zbiorników wody.

Otwarcie obiektu odbędzie się w wiosenny weekend. Nie ma jeszcze wskazanej daty.

Wieża widokowa w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu - wkrótce otwarcie! Jakie widoki czekają? Zdjęcia
Elżbieta Węgrzyn
Wieża widokowa w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu - wkrótce otwarcie! Jakie widoki czekają? Zdjęcia
Elżbieta Węgrzyn

Budowa wieży widokowej w Wałbrzychu - przypominamy jak postępowała

Grudzień 2023 - jest już pięć poziomów, trwają pace ziemne

Koniec listopada 2023 - budowa czwartego tarasu widokowego i zdjęcia z niego

Wieża zaczyna wystawać ponad drzewa

Zobaczcie najnowsze zdjęcia - przez Park Sobieskiego w trudnych warunkach atmosferycznych

Wieża widokowa w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu - wkrótce ot...

Wieża widokowa w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu - przyszły turystyczny hit regionu?

 • Budowa tej niepowtarzalnej atrakcji turystycznej ma kosztować 10,169 mln zł, a nadzór zastępstwa inwestycyjnego przedsiębiorstwa „Inwestbud” Sp. z o.o. z Wałbrzycha to dodatkowy wydatek 153 750 zł. Do tego trzeba też dodać koszt powstania projektu. Zadanie to finansowane jest z budżetu Miasta Wałbrzycha, zostało też dofinansowane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich.
 • Zgodnie z projektem budowana jest 37,5-metrowa wieża z platformami widokowymi rozmieszczonymi na kilku poziomach połączone z poziomem terenu i ze sobą ciągami schodów oraz rampami.
 • Wieża jest budowania na Górze Powstańców (497 m n.p.m.) w Parku Sobieskiego w okolicy schroniska PTTK Harcówka;

Wieża widokowa w Wałbrzychu - mapa

 • Koncepcję wieży zawdzięczamy architektom z ISBA Grupy Projektowej sp. z o.o. z Wrocławia i ona też przygotowała projekt budowlany, techniczny i wykonawczy obiektu, a także koncepcję zagospodarowania terenu wokół, wraz z istotnymi dla parku działaniami dotyczącymi zieleni.
 • Wieża nawiązuje swoim kształtem do przemysłowej tradycji Wałbrzycha. Ma przypominać chłodnię kominową, będzie też zbliżona formą do Wieży Ekologicznej przy Starej Kopalni;
 • Wieża będzie mieć 6 tarasów oraz poziom zerowy, czyli 6 tarasów widokowych oraz parter;
 • W czasie wiatru konstrukcja gotowej wieży może się odchylać nawet o 10 cm od pionu;
 • Powierzchnia zabudowy obiektu widokowego to 600,00 m², a powierzchnia użytkowa 996,00 m²
 • Wymiary wieży w rzucie wynoszą 25,2 x 14,5 x 24,1 x 14,5 x 25,4 x 13,2 metrów;
 • obiekt ten stanie się nowym punktem charakterystycznym widocznym z całej okolicy. Zaprojektowana jest tak, aby z każdego z poziomów tarasów widokowych zapewnić atrakcyjne widoki ponad koronami drzew, m.in. na miejską Starówkę.
 • W wieża wykonana będzie na planie sześciokąta foremnego, co doskonale widać było po kształcie fundamentów.
 • Tarasy wykonane będą z ocynkowanej stali, a całość otoczona będzie siatką z oknami widokowymi;
 • Według projektu wieża nie będzie użytkowana po zmroku, nie zaplanowano innego oświetlenia niż architektoniczne i iluminacyjne.
 • Zgodnie z pierwotną koncepcją wieży, będziemy na nią wchodzić schodami, ale będzie możliwość wykonania na nią dodatkowo windy. Realizowany projekt wykonawczy nie objął tego elementu.
 • Zgodnie z dokumentacją przetargową, projektujący przyjął ,iż ze względów bezpieczeństwa na wieży przebywać będzie mogło łącznie maksymalnie 630 osób. Maksymalne obłożenie 240 osób na platformie wejściowej i pierwszej od doły to 240 osób, a na wyżej położonych tarasach widokowych - maksymalnie 30 osób.
 • Wykonawca zobowiązany jest do wykonania prac w nieprzekraczalnym terminie 13 miesięcy od dnia podpisania umowy, czyli do marca 2024, jednak firmie bardzo zależy na szybkim ukończeniu prac.

Tak plac budowy wyglądał w czerwcu 2023 - zobaczcie film

od 16 lat

Wieża widokowa w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu - wkrótce ot...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wieża widokowa w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu - wkrótce otwarcie! Jakie widoki czekają? Zdjęcia - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto