Jakie znicze wybrać i co zrobić, żeby paliły się jak najdłużej?

Materiał informacyjny Wspomnienie.net
Znicze stanowią symboliczny gest pamięci i szacunku. Nie powinno więc nikogo dziwić pragnienie, aby ich światło trwało jak najdłużej. Niestety wszyscy znamy frustrującą sytuację, kiedy znicz, który z trudem udało się zapalić, gaśnie po kilku chwilach. Dzięki kilku praktycznym wskazówkom wiemy, jak wybrać lampion na grób, który rozświetli cmentarz na długo. Sprawdź, na co warto zwracać uwagę.

Czy Ty też masz problem ze skutecznym zapalaniem zniczy?

Problem zniczy, które przestają się palić w najmniej oczekiwanym momencie prowokuje pytania: jaki model wybrać na przyszłość, aby nasza wizyta na cmentarzu przebiegła bez zbędnych problemów? Czy istnieją wskazówki, dzięki którym nasze znicze będą paliły się jak najdłużej?

Zwłaszcza w zimne, wietrzne dni, kiedy nasze dłonie są zmarznięte i nieskore do współpracy, w zapalaniu nie pomagają nawet specjalne zapalniczki lub zapałki. Płomień z nich równie często gaśnie pod wpływem niefortunnego powiewu wiatru, zanim w ogóle zostanie zbliżony do knota. Niestety - często z trudem zapalony znicz po kilku chwilach ciemnieje, zwiastując informację, że cały proces musimy zacząć od nowa.

W tym artykule wspólnie z ekspertami strony Wspomnienie.net, przyjrzymy się, jakie znicze wybrać, by symbolizowały naszą pamięć w sposób długotrwały i niezależnie od warunków atmosferycznych.

Co zrobić, aby znicze paliły się jak najdłużej? Praktyczne wskazówki

Chcesz, aby znicze paliły się mimo kapryśnych warunków atmosferycznych? Nic dziwnego - to symbol naszej pamięci, a także praktyczny przedmiot, za który zapłaciliśmy i mamy nadzieję korzystać z niego bez przeszkód.
Wiatr, deszcz, śnieg, ale też upalne słońce niestety nie są łaskawe dla lampionów na cmentarzu. Te wykonane z plastiku niszczą się: topią, pękają i spadają z płyty pod wpływem najmniejszego podmuchu. Jak więc dokonać wyboru, aby służyły nam przez długi czas?

Aby znicze paliły się jak najdłużej, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów: ich budowę, ułożenie na płycie i jakość wykonania.

Niegasnące światło z lampką LED

Pierwszym, zalecanym krokiem jest wybór zniczy w formie lampki LED. Działają one nawet do kilku tygodni na tej samej baterii. Ponadto tego typu oświetlenie nie gaśnie na wietrze jak zwykły płomyk, a jego mechanizm jest odpowiednio zabezpieczony przed wpływem wilgoci i deszczu.

Mimo że znicze LED nie są typowym wyborem, na pewno oświetlają grób o wiele dłużej i silniej, niż klasyczna woskowa świeca nawet najwyższej jakości.

Trwała konstrukcja znicza

Przed zakupem zwróć uwagę na konstrukcję znicza: zarówno jego budowę, jak i materiał wykonania. Warto zdecydować się zwłaszcza na te, w których wkład będzie dodatkowo zakryty ściankami, a jego pokrywa przylega pewnie i nie spadnie pod wpływem wiatru.

Produkty niskiej jakości gasną również w wyniku przewracania się lub upadku z płyty nagrobnej. Aby zwiększyć ich stabilność, warto zdecydować się na zakup lampionu wykonanego z metalu lub plastiku o wysokiej gęstości. Im cięższy produkt, tym większa będzie nasza pewność, że nie poruszy go nawet największy podmuch.

Ustawienie zniczy na grobie

Trwałość płomienia przedłuży również rozsądne ustawienie.

Możesz spróbować umiejscowienia znicza przy głowicy (czyli płycie z danymi zmarłej osoby), która dodatkowo osłoni płomień przynajmniej z jednej strony. Dobrym rozwiązaniem jest również stawianie zniczy na ziemi, tuż przy ścianach bocznych grobu, gdzie wiatr również nie ma tak dobrego dostępu.

Odpowiednia długość knota

W przypadku świecy woskowych, najlepiej palą się te, których knot wystaje ok. 1 cm nad poziom wosku. Upewnij się, że tak jest w przypadku przedmiotu zakupionego przez Ciebie. Jeśli nie, możesz użyć nożyczek i bez obaw skrócić go do wskazanej długości.

Zbyt długi knot może powodować, że wosk spali się zbyt szybko, a zbyt krótki, że ogień nie będzie dostatecznie silny.

Podsumowanie

Jaki znicz będzie idealny?

Ten wykonany z ciężkiego materiału (np. metalu lub wysokiej jakości plastiku), ze ściankami osłaniającymi płomień, knotem o długości ok. 1 cm. Dobrym, nieco nowocześniejszym rozwiązaniem jest znicz z lampką LED. Ponadto każdy znicz warto ułożyć blisko ścian grobu, co dodatkowo go ochroni.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że wymienione wskazówki okażą się pomocne i pozwolą na to, aby światło Twojej pamięci trwało najdłużej, jak to możliwe. Zapalanie zniczy to gest pełen symboliki, który przynosi ukojenie, a jego fizyczny blask cieszy i pokrzepia tęskniących za bliskimi.

Oczywiście najistotniejsza jest nasza obecność przy grobie i pamięć o bliskich, nie warto więc nadmiernie martwić się płomieniem. Każdy znicz kiedyś zgaśnie - jest to proces całkowicie typowy i nie powinien w sposób negatywny zaprzątać naszych myśli.

Pamiętajmy więc, że ten artykuł może być dobrą poradą, jak przedłużyć trwałość płomienia, ale nigdy nie zastąpi prawdziwych wartości: miłości i tęsknoty do bliskich, nie przerwanych nawet śmiercią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto