Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny milowy krok w budowie drogi ekspresowej S8. Rusza przetarg na budowę 14-kilometrowego odcinka z Ząbkowic Śląskich do Barda

Maciej Sergel
Wideo
od 16 lat
W środę 11 października br. w Ząbkowicach Śląskich podczas konferencji prasowej wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o wysłaniu do dziennika urzędowego Unii Europejskiej ogłoszenia na zaprojektowanie i wybudowanie prawie 14-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S8 od węzła Ząbkowice Śląskie Północ (bez węzła) do węzła Bardo.

W ramach tego zadania będą wybudowane dwa węzły tj. Ząbkowice Śląskie Zachód i węzeł Bardo na połączeniu z drogą krajową nr 8 z pięcioma mostami, które w części będą również pełnić funkcję przejść dla zwierząt, siedmioma wiaduktami nad drogą ekspresową oraz wiaduktem nad linią kolejową.

To czwarty odcinek drogi ekspresowej S8 w fazie przetargu, chociaż we wtorek 10 października br. GDDKiA poinformowała, że zostały wyłonione dwie z trzech najkorzystniejszych ofert dla odcinków od Kobierzyc do Łagiewnik. Przypomnijmy, że w przetargach na trzy odcinki S8 wpłynęło łącznie 37 ofert i wszystkie zmieściły się w zakładanym budżecie 1,9 mld zł.

W postępowaniu na odcinek Kobierzyce Północ – Kobierzyce Południe najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Strabag, a na zaprojektowanie i budowę odcinka Kobierzyce Południe – Jordanów Śląski firma Porr. Projekt budowy drogi ekspresowej S8 realizowany jest w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku, z perspektywą do 2033 roku i podzielony został na sześć krótszych odcinków. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji przetargowej dla kolejnego odcinka Łagiewniki Zachód – Ząbkowice Śląskie Północ.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu informuje także, że trwają prace przygotowawcze dla ostatniego odcinka drogi, która wywołuje największe emocje, ze względu na protesty społeczne, które miały miejsce podczas konsultacji społecznych tj. odcinka między Bardem a Kłodzkiem. Efekt tych prac jest uzależniony jednak od wyniku analiz połączenia go z planowaną obwodnicą Złotego Stoku i możliwości skomunikowania jej z Kłodzkiem w najlepszym możliwym wariancie.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. minister Michał Dworczyk, poseł Marcin Gwóźdź, senator Aleksander Szwed, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko, wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa, burmistrz Barda Krzysztof Żagański oraz gospodarz konferencji – dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu Lidia Markowska wraz z pracownikami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto