MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe muzeum powstanie na Dolnym Śląsku. Jak będzie wyglądało Muzeum Wałbrzyszan? Co już o nim wiadomo?

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Wideo
od 16 lat
Nowe muzeum powstanie w Wałbrzychu. Czy będzie jak Muzeum sentymentów, czy lokalny skansen pamiątek miasta, którego już nie ma? Koncepcja zakłada, że nowa placówka powstanie na terenie dawnej Siłowni w Starej Kopalni i będzie nawiązywać do miejsc, z którymi wielu mieszkańców ma wiele wspomnień. Już zabezpieczono środki na ten cel. A co o nim wiadomo?

Spis treści

Muzeum Wałbrzyszan - co o nim wiadomo?

Podczas majowej sesji Rady Miasta Wałbrzycha radni przyjęli zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej i budżecie miasta na 2024 rok. Wśród zmian pojawiło się nowe zadanie inwestycyjne polegające na budowie Muzeum Wałbrzyszan na terenie Starej Kopalni, w budynku Siłowni. Inwestycja, ma zostać zrealizowana w latach 2024 - 2025.

- Czy to ma być nowa instytucja kultury, czy pojawi się muzeum miejskie w Wałbrzychu, bo wydaje mi się, że Muzeum Porcelany nie spełnia tej funkcji. Czy też będzie to filia albo oddział Muzeum Porcelany. Albo jest to umowna nazwa pewnej przestrzeni wystawienniczej, która pojawić się ma w Starej Kopalni. Kto będzie w związku z tym czuwał nad tym Muzeum Wałbrzyszan, aby to rzeczywiście było coś "na serio" i miało charakter oraz walor muzeum, by ekspozycja nie ograniczyła się do prezentacji jakichś pozostałości, gratów, sprzętów przedwojennych mieszkańców Wałbrzycha odnajdywanych w piwnicach, co było ogłaszane w ostatnich miesiącach jako odnalezienie "wałbrzyskiego skarbu" - dopytywał o szczegóły inwestycji Piotr Sosiński, radny i były wiceprezydent Wałbrzycha.

- Będzie to kolejny obiekt obsługiwany przez Starą Kopalnię, jak sądzimy, kolejna atrakcja turystyczna - wyjaśnił Kacper Nogajczyk, wiceprezydent Wałbrzycha odpowiadający za realizację miejskich inwestycji, dawny prezes zarządu Miejskiego Zarządu Budynków Sp. z o.o..

Koncepcja nowego obiektu wystawienniczego zakłada spory rozmach.

- Chcemy wybudować budynek w budynku, będzie miał on elewację jednej z wałbrzyskich kamienic - może jakiejś, na której nam najbardziej zależało, ale była tak zniszczona szkodami górniczymi, że musieliśmy ją wyburzyć - opowiada Nogajczyk.

W budynków dawnej kamienicy mają być urządzone mieszkania dawnych Wałbrzyszan. Każde z nich z innego okresu i każde z nich ma przedstawiać historię miasta i jego mieszkańców na różnym etapie jego rozwoju.
W każdym z nich znaleźć się mają urządzenia, wystrój, sprzęty z danej epoki i elementy drogie naszej pamięci.

- Projekt ten jest jest bardzo ciekawy - moim zdaniem - pod względem technicznym, ale i dla Wałbrzyszan, którzy będą mogli go odwiedzać i wracać myślami do lat ubiegłych będzie również dużą atrakcją - ocenia Nogajczyk i dodaje, że w ten sposób wypełniony zostanie wyremontowany obiekt Starej Kopalni, którego wnętrze od remontu przed dekadą do tej pory było puste.

Muzeum Wałbrzyszan - wałbrzyska wielokulturowość - adaptacja i zagospodarowanie pogórniczego budynku Siłowni w zabytkowym kompleksie dawnej KWK "Julia". Koszty zadania do zrealizowania w latach 2024 - 2025 oszacowano na nieco ponad 13 mln zł, z czego wydatki bieżące to niespełna 65 tys. zł.

Co może trafić do Muzeum Wałbrzyszan?

Projektowane muzeum budzi sporo pytań, jak chociażby o kamienicę, która ożyje ponownie we wnętrzu dawnej Siłowni. Wielu budynków, które uważane były za istotną część miasta już nie ma na jego mapie. Jak choćby klasycystyczny i pełny tajemnic Separator, jednak nie był on budynkiem mieszkalnym.

Pamiętamy, że na terenie Starej Kopalni zachował się zabytkowy portal wejściowy do Seperatora. Budynek wyburzono w 2016 roku na potrzeby budowy Europejki.

Neon PKS w Wałbrzychu
Kolejnym zachowanym elementem wałbrzyskiej historii był uratowany przed zniszczeniem neon z dawnego dworca PKS. O jego zachowanie zabiegali sami mieszkańcy. Dla wielu mieszkańców Wałbrzycha ten szczególny neon budzi sentyment, a sam w sobie stanowi ciekawy i warty zachowania eksponat, bowiem do dziś nie zachowało się wiele tego typu elementów architektury. Pisaliśmy o tym przed laty.

Skarb z ul. Kuracyjnej
I w końcu "skarb" z ul. Kuracyjnej, czyli znaleziony podczas prac remontowych niemały zasób przedmiotów codziennego użytku. Mieszkańcy tego budynku w pod koniec II wolny światowej zamurowali pomieszczenie, w którym zgromadzili przedmioty codziennego użytku. Przetrwały one nietknięte do 2022 roku.

Co jeszcze Waszym zdaniem powinno się znaleźć w Muzeum Wałbrzyszan?

Portal z Separatora, neon z PKS-u, "skarb" z ul. Kuracyjnej i nie tylko?

Nowe muzeum powstanie na Dolnym Śląsku. Jak będzie wyglądało...

Stara Kopalnia ma coraz więcej atrakcji... jak choćby Skarb Praskich Groszy

Skarb Średzki - cenny i wyjątkowy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe muzeum powstanie na Dolnym Śląsku. Jak będzie wyglądało Muzeum Wałbrzyszan? Co już o nim wiadomo? - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto