Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Kłodzku

Maciej Sergel
Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Kłodzku
Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Kłodzku Maciej Sergel
Od Mszy Św. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Kłodzku rozpoczęły się obchody Dnia Pamięci Ofiar Katyńskich. W wydarzeniu, które odbyło się w niedzielę 10 kwietnia br., gminę Kłodzko reprezentował wójt Zbigniew Tur i przewodniczący rady gminy Kłodzko Ryszard Jastrzębski, w imieniu Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kłodzku wystąpił komendant ppłk Marek Tomaszewski, a Straż Graniczną reprezentował major Przemysław Rogalski. Ze strony Zespołu Szkół Technicznych placówkę prezentowali nauczyciel historii i koordynator projektu „Katyń – ocalić od zapomnienia” Izabela Kapitan, wicedyrektor ZST Mariusz Bieszke oraz koordynator klas mundurowych ZST w Kłodzku płk rez. Roman Łubiński. Poczty sztandarowe prezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Kłodzku, Zespół Szkół Technicznych w Kłodzku, Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości oraz przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Ziemi Kłodzkiej.

Panorama Kłodzka - Klodzko.naszemiasto.pl na Facebooku. Dołącz do nas!

Organizatorem obchodów było Kłodzkie Stowarzyszenie Społeczno-Historyczne, które przygotowało na tą okazję prezentację replik mundurów żołnierzy z tamtego okresu, w tym Korpusu Ochrony Pogranicza, Przysposobienia Wojskowego Kobiet oraz pułku łączności w Zegrzu. Większość z nich to wzory mundurów z 1936 roku. Uczestnicy obchodów wpierw złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą 70. rocznicę zbrodni katyńskiej i jej ofiary, która znajduje się na ścianie kłodzkiego ratusza, a następnie przeszli pod „Dęby katyńskie” znajdujące się na terenie Zespołu Szkół Technicznych, pod którymi również złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Dęby katyńskie to sadzonki drzew dębu i pamiątkowa tablica poświęcona czterem bohaterom zamordowanym przez NKWD strzałem w tył głowy. Upamiętnione w Kłodzku ofiary to bracia major Aleksander Gawina i porucznik Kazimierz Gawina zamordowani w Charkowie w 1940 roku oraz bracia Stanisław i Franciszek Paucha, zamordowani w Twerze, także w 1940 roku.

Gwarantem istnienia narodu jest pamięć o jego przeszłości i jego bohaterach – powiedziała na zakończenie uroczystości Izabela Kapitan.

Historia Katynia, w obliczu mordowanych przez Rosjan strzałem w tył głowy ludzi, podczas obecnej wojny na Ukrainie, jest jak widać ciągle aktualna i warto ją młodym pokoleniom przekazywać, by mogli wyciągnąć wnioski i nie dać się zaskoczyć agresją wschodniego sąsiada.

Kłodzkie Stowarzyszenie Społeczno-Historyczne zapowiada w przyszłości kontynuację obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i organizacje kolejnych wydarzeń, które będą przypominać naszą historię i jej bohaterów.

Zobacz galerię zdjęć z uroczystości

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Kłodzku

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Kłodzku

ZOBACZ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto