Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze w Europie leśne chatki dla nietoperzy powstają na Dolnym Śląsku. Pożyteczne ssaki zamieszkają w Bardzie i Szczytnej

Maciej Sergel
Wideo
od 16 lat
W Nadleśnictwie Zdroje i Nadleśnictwie Bardo jest realizowany pierwszy w Polsce transgraniczny projekt ochrony Podkowca Małego. Budowane są domki i wieże dla tego gatunku nietoperza.

Od września br. w Nadleśnictwie Zdroje w powiecie kłodzkim oraz w Nadleśnictwie Bardo w powiecie ząbkowickim realizowany jest pierwszy w Polsce i zarazem pierwszy w Europie transgraniczny projekt ochrony rzadko występującego gatunku nietoperza – Podkowca Małego. Celem projektu jest przeniesienie zamieszkującego głównie poddasza miejskich budynków nietoperza do lasu.

W tym celu wybudowanych zostało po 10 leśnych domków dla tego gatunku ssaka, a w kolejnym etapie zbudowane zostaną specjalne wieże, które będą im służyć jako większe schronienie i w której będą mogły przezimować.

Dodatkowo celem projektu jest stworzenie ekosystemu, w którym nietoperze będą aktywnie w sposób naturalny chronić przyrodę przed szkodnikami, gdyż to one są właśnie ich pożywieniem. Do projektu wejdzie testowo 11 nadleśnictw z całej południowej Polski, które już rozpoczęły prace przygotowawcze do tej inwestycji.

Realizowaniu inwestycji towarzyszą także działania promocyjne, edukacyjne, konferencje, współpraca ze szkołami w regionie i seniorami z Uniwersytetów III wieku. Środki na inwestycje w projekcie „Life Podkowiec Towers” pochodzą z mieszanego mechanizmu finansowania Lasów Państwowych, projektów Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W środę 8 listopada br. do Nadleśnictwa Zdroje przyjechały z wizytą Marta Kaczuro-Kaczyńska – zewnętrzny monitor projektu w zakresie technicznego i finansowego monitorowania projektów LIFE dla organizacji pozarządowych otrzymujących finansowanie z programu LIFE oraz Maja Mikosińska z Komisji Europejskiej z Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA), które monitorują realizowaną inwestycję.

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" wspólnie z Nadleśnictwem Zdroje ukończyła budowę pierwszych dziesięciu domków dla nietoperzy, a w najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na budowę specjalnej wieży, która powinna zostać oddana do użytku w czerwcu przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto