Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawody deficytowe 2024 na Dolnym Śląsku: Tych specjalistów zatrudnią od zaraz! LISTA

OPRAC.:
Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Lista specjalistów z ponad 30 zawodów dostępna jest w opisie slajdów galerii - oto ona

Murarze i tynkarze
Lista specjalistów z ponad 30 zawodów dostępna jest w opisie slajdów galerii - oto ona Murarze i tynkarze Pixabay
Zastanawiacie się nad zmianą pracy, poszukiwaniem nowych doświadczeń zawodowych, a może nawet nad przebranżowieniem? Prezentujemy listę branż i zawodów deficytowych w 2024 roku na Dolnym Śląsku. Tych specjalistów poszukują, ci eksperci będą zatrudniani od ręki. Zachęcamy do zapoznania się z ustaleniami Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Spis treści

Prognoza "Barometru zawodów" na 2024 rok dla całego województwa dolnośląskiego

Prognoza "Barometru zawodów" na 2024 rok dla całego województwa dolnośląskiego wskazuje na postępujące w ostatnich 3 latach równoważenie się rynku pracy w województwie, co również potwierdzają dane statystyczne dotyczące rejestrowanego bezrobocia i zgłaszanych ofert pracy. Odnotowano 32 zawody deficytowe (poniżej w opisie slajdów do galerii). Kolejny rok z rzędu nie wskazano zawodów nadwyżkowych.

W stosunku do roku ubiegłego w prognozie nie pojawiły się nowe zawody deficytowe, a zawody z prognozy ubiegłorocznej tj. brukarz, cieśla i blacharz budowlany, kelner, barman, operator urządzeń dźwigowo-transportowy, robotnik obróbki drewna i stolarz, specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji, szef kuch, czy zaopatrzeniowcy, wskazano jako zrównoważone.

Nadal są branże i zawody, w których od lat występuje duży niedobór pracowników. Jak chociażby w służbach mundurowych, branży medyczno-opiekuńczej, wśród nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, czy też w transporcie drogowym.

Powodami takiej sytuacji są zdezaktualizowane kwalifikacje, brak doświadczenia praktycznego, brak uprawnień zawodowych, ale również oferowane warunki pracy tj. wynagrodzenie, czas pracy, czy też forma umowy.

Branże i zawody z niedoborem pracowników w 2024 na Dolnym Śląsku

- Dolnośląski rynek pracy jest bardzo zróżnicowany i pomimo zmniejszającego się zapotrzebowania na pracowników w części branż nadal są sektory, które od lat borykają się z dużym niedoborem kadry i to w zasadzie na terenie całego województwa. Mają na to wpływ zarówno zmiany gospodarcze, społeczne, jak i geopolityczne, które w znaczny sposób kształtują rynek, m.in. starzenie się społeczeństwa, czy zmiany cywilizacyjne. Warto również pamiętać o zawodach związanych z zieloną gospodarką, które co prawda nie są jeszcze wskazywane jako deficyty, ale stanowią niemałe wyzwanie dla współczesnego rynku pracy. Co ważne, wsparcie pracodawców oraz osób chcących podnieść lub zmienić swoje kwalifikacje przewidziano w nowym programie Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 – dodaje Bartosz Kotecki dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Tradycyjnie w badanie zaangażowane były wszystkie powiatowe urzędy pracy naszego województwa i uczestniczyło w nim ponad 100 praktyków ekspertów związanych z rynkiem pracy, którzy mają bieżący kontakt z osobami bezrobotnymi, poszukującymi pracy, jak i z lokalnymi przedsiębiorcami i pracodawcami. Badanie na Dolnym Śląsku przeprowadzone zostało w dniach od 19 września do 18 października 2023. Szczegółowe informacje o sytuacji na rynku pracy w poszczególnych powiatach znajdą Państwo w raporcie z badania.

Lista poszukiwanych specjalistów w 2024 na Dolnym Śląsku dotyczy tych specjalności i zawodów!

Lista specjalistów z ponad 30 zawodów dostępna jest w opisie slajdów galerii - oto ona

Lista specjalistów z ponad 30 zawodów dostępna jest w opisie slajdów galerii - oto ona

Murarze i tynkarze

Zawody deficytowe 2024 na Dolnym Śląsku: Tych specjalistów z...

Wieża widokowa w Wałbrzychu na ukończeniu, zobaczcie film z początków budowy!

od 16 lat

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej https://barometrzawodow.pl/, to dziewiąta edycji badania „Barometr Zawodów”, które jest krótkookresową prognozą zapotrzebowania na zawody w poszczególnych powiatach.

Źródło: DWUP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zawody deficytowe 2024 na Dolnym Śląsku: Tych specjalistów zatrudnią od zaraz! LISTA - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto